Skip to content

Proč chce Indie vytvořit svůj vlastní operační systém telefonu

23 de Červen de 2022
shilajit d c EBDlxDVwYGU unsplash 21aba381a7334454b83c4ab12d361e65

Klíčové věci

  • Indie chce vytvořit svůj vlastní domácí mobilní operační systém.
  • Spoléhat se na technologie jiných zemí pro kritickou infrastrukturu je bezpečnostní riziko.
  • Vytvoření nového mobilního OS je těžké; přimět lidi ke změně může být ještě těžší.

Indická vláda plánuje vytvořit „domorodý“ operační systém (OS), který by konkuroval iOS a Android. V současné době existují pouze dvě alternativy operačních systémů telefonů, přičemž obě jsou řízeny americkými společnostmi v Kalifornii (iOS a Android). Indie chce třetí, domácí volbu, a také plánuje rozšířit svůj průmysl výroby elektroniky ze 75 miliard dolarů ročně na 300 miliard dolarů, což by mohlo zahrnovat telefony navržené v Indii pro domácí trh. Indický ministr pro elektroniku a IT Rajeev Chandrasekhar oznámil, že chce věci smíchat. „Z důvodů národní bezpečnosti potřebují například země jako Indie svůj vlastní operační systém a také bezpečné čipy pro citlivé aplikace.

Myslím si, že je to dobrý krok, že indická vláda začala investovat do odvětví softwarového inženýrství, aby přišla na řadu.“ s vlastním operačním systémem pro použití vládními zaměstnanci, bankami a finančními institucemi, vesmírnými agenturami a dalšími kritickými agenturami, které jsou zranitelné vůči státem sponzorovanému hackerství,“ řekla technologická spisovatelka Victoria Mendoza zivotdivny e-mailem.

Bezpečnostní

S podobnými obavami se již vypořádala americká vláda. Nedávno zakázal čínským technologickým společnostem Huawei a ZTE poskytovat síťová zařízení. Toto opatření je důležité pro mobilní sítě 5G, které by jinak běžely na hardwaru potenciálně pod kontrolou čínské vlády. „Z důvodů národní bezpečnosti potřebují například země jako Indie svůj vlastní operační systém a také bezpečné čipy pro citlivé aplikace.“ Když se na to podíváme tímto způsobem, je snadné pochopit, proč by Indie a možná i další země upřednostňovaly použití domácky vytvořeného operačního systému pro telefony a potenciálně také vytvoření hardwaru pro jeho provoz.

Apple již rozšiřuje svou výrobu v Indii a tamní odbornost by pomohla indickým plánům.

Není to tak snadné

Právě taková jsou přání indické vlády. Podle článku v Indické ekonomické časyvláda má plány na vytvoření politik, které budou řídit vytvoření „domorodého operačního systému“. Je těžké získat mnohem více zvlněných rukou. Ale i když se Indii podaří vytvořit životaschopný operační systém a hardware pro jeho provoz, stále existují značné překážky. Nejprve bude muset přesvědčit uživatele, aby nepoužívali iPhony a telefony s Androidem. Vzhledem k tomu, že naše životy jsou téměř neoddělitelně spjaty s našimi mobilními počítači, je to již nyní nesmírně obtížný úkol.

Musely by existovat aplikace, které přijdou pouze v případě, že platforma bude přesvědčivá a bude ji používat dostatek lidí, aby se vývoj těchto aplikací vyplatil. Je to klasický problém slepice a vejce. „Problém mít státem vlastněný a samostatný operační systém je ten, že mnoho vývojářů aplikací i společností bude muset vytvořit samostatné aplikace a software kompatibilní s vládou iniciovaným OS,“ říká Mendoza.

Osoba držící černý iPhone na délku paže s logem Netflix na obrazovce.

Android a iPhone se tomu do značné míry vyhnuly tím, že byly na začátku. Apple pravděpodobně vytvořil ekosystém moderních mobilních aplikací pomocí App Store, ale mohl by to udělat nyní, pokud by do hry přišel tak pozdě? Prorazit do mobilu se svým Windows Phone nezvládl ani Microsoft.

I když by to možná pomohlo nenazývat to „Windows“. Indie by teoreticky mohla zakázat svůj vlastní telefon jako povinný zákazem alternativ, ale stále by existovala mezera, kterou je třeba překlenout, než budou aplikace připraveny. A pamatujte, že současný indický mobilní ekosystém již běží na stejných aplikacích a službách, které všichni používáme. Vypnutí platforem pro platby a zasílání zpráv by mohlo být například ekonomicky katastrofální. „Podle mého názoru však indická vláda nemůže nutit své lidi, aby přestali používat telefony s operačním systémem Android a iOS, ale mohou se zasadit o používání telefonů běžících na operačním systému vyvinutém v Indii, což jim dává možnost vybrat si bezpečnější systém. která bude chránit zájmy státu a lidí,“ říká Mendoza.

Takže i když je žádoucí a – pokud vše půjde tak dobře, jak je to možné – výhodné vytvořit a ovládat technologii používanou vaší zemí, je to velmi obtížný úkol. To ale neznamená, že by tomu neměli dát šanci. A kdo ví? Možná jsou indické telefony a OS tak dobré, že se na ně lidé mimo zemi rozhodnou přejít. Přinejmenším by to dodalo trochu rozmanitosti a konkurence mocnému a poněkud skomírajícímu duopolu, který právě teď máme.