Klíčové jídlo
- Rámec je modulární opravitelný přenosný počítač.
- Můžete jej snadno opravit nebo upgradovat díly sami pomocí běžných nástrojů.
- Není to ani ošklivé, ani obrovské a bude odesláno v létě 2021.
Opravitelné
Zakladatel rámce Nirav Patel také založil Oculus a pracoval ve společnosti Apple. Před Frameworkem nebyl spokojený s tím, jak byl technologický průmysl poháněn neustálým prodejem, pramenícím z nekonečné zastaralosti. Počítač Framework je určen k dlouhodobému uchovávání a používání. Základní specifikace jsou 13,5palcová obrazovka s rozlišením 2256 x 1504, webová kamera s rozlišením 1080p a 60 sn./s (s hardwarovým vypínačem pro paranoidy) a 55Wh baterie. „Opravitelnost musí být pravidlem, nikoli výjimkou.“ Můžete přidat až 4 TB úložiště SSD (prostřednictvím vyměnitelných karet NVMe) a až 64 GB RAM. Váží 2,86 libry a je 0,62 palce tlustý. Jinými slovy to není žádný MacBook Air, ale ani obrovská deska. Všechny tyto části jsou opravitelné, ale díky modularitě jsou tyto opravy snadné. Stroj můžete otevřít, aniž byste museli roztavit lepidlo pomocí tepelných pistolí, nebo pronásledovat esoterický šroubovák. Framework také zpřístupňuje náhradní díly, až po vlastní barevné rámečky pro obklopení obrazovky. A tato opravitelnost jde ruku v ruce s přizpůsobením. Kromě možností interního úložiště a paměti můžete porty na boku vypnout, jako malé bloky Lego. Tyto jednotky obsahují všechny druhy připojení, od standardního USB-C, až po HDMI, DisplayPort a microSD. Prostor lze také využít k přidání až 1 TB dalšího úložiště pomocí rychlého interního připojení USB 3.2 Gen 2.
Právo na opravu
Patelův rámec přichází ve správný čas. Nedostatek opravitelnosti je drahý. Nedávná zpráva amerického PIRG říká, že samotné USA každoročně produkují téměř 7 milionů tun elektronického odpadu. Pokud je toto číslo příliš velké na pochopení, je to 176 liber na rodinu za rok. Pokud bychom mohli opravit tyto gadgety místo jejich nahrazení, USA by ušetřily 40 miliard dolarů ročně.
Zatímco mnoho lidí je rád, že čas od času utáhnou šrouby na kusu nábytku Ikea, nebo dokonce řeší domácí instalatérské práce a opravy elektroinstalace, elektronika je něco jako černá skříňka. Opravárenské weby jako iFixit však nabízejí průvodce opravou všeho od herních konzolí až po fotoaparáty, a kdyby více společností následovalo příklad Framework, byly by tyto opravy mnohem jednodušší. Dokonce i rozbitou obrazovku lze snadno vyměnit, aniž byste museli kupovat úplně nový počítač a zbavit se starého. Legislativa se také začíná dohánět, což je zásadní, protože žádná elektronická společnost záměrně nezmění svůj vlastní prodej tím, že její výrobky vydrží déle. Ve Francii musí Apple nyní na svých stránkách obchodu zobrazit index opravitelnosti svých produktů. Možná nikoho nebude zajímat při nakupování nejnovějšího iPhone, ale je to začátek. Opravitelnost je také přínosem pro výrobce. Chcete-li znovu použít Apple jako příklad, lze iPhone 12 opravit snadněji než předchozí modely.