Skip to content

Proč je DRM tak kontroverzní s hudebními a filmovými umělci?

12 de Červenec de 2021
dv1237012 56a6a4685f9b58b7d0e41b5c

DRM, zkratka pro „Digital Rights Management“, je technologie proti pirátství. DRM používají vlastníci digitálních autorských práv k řízení toho, kdo získá přístup a kopírování jejich děl. DRM zejména dává programátorům, hudebníkům a filmovým umělcům určitou schopnost dálkově ovládat, jak mohou lidé instalovat, poslouchat, prohlížet a duplikovat digitální soubory. V posledních zprávách o DRM Amazon vzdáleně přistupoval k tisícům strojů Kindle čtenářů a mazal knihy bez souhlasu uživatele. Ačkoli DRM je široký pojem popisující mnoho různých technických formátů, vždy zahrnuje nějakou formu digitálního visacího zámku v souboru. Tyto visací zámky se nazývají „licencované šifrovací klíče“ (složité matematické kódy), které zabraňují použití nebo kopírování souboru komukoli. Lidé, kteří platí za tyto licencované šifrovací klíče, dostanou odemykací kódy, aby mohli soubor použít pro sebe, ale obvykle jim je zabráněno sdílet tento soubor s dalšími lidmi.

Proč je to tak kontroverzní?

Vzhledem k tomu, že programátor nebo umělec rozhoduje o tom, jak a kdy můžete jejich soubory použít, je dokázáno, že po zakoupení soubor skutečně nevlastníte. Když se platící zákazníci dozvědí více o technologii DRM a občanských svobodách, mnoho z nich se rozhořčilo, že již „nevlastní“ svou hudbu, filmy nebo software. Jak zároveň programátoři a umělci rozumně dostávají zaplaceno za každou kopii své práce? Odpověď, stejně jako jakýkoli jiný problém s autorskými právy, je přinejlepším nejasná. Například nedávná diskuse o DRM čtenáři Kindle pobouřila uživatele po celém světě. Představte si jejich překvapení, když otevřeli své čtenáře Kindle, jen aby zjistili, že Amazon vzdáleně odstranil e-knihy bez souhlasu majitele.

Jak poznám, že moje soubory mají DRM?

Obvykle hned zjistíte, zda je DRM na místě. Kterákoli z těchto situací je velmi pravděpodobně DRM:

  • Používáte soubor WMA;
  • K přehrání souboru potřebujete konkrétní software nebo konkrétní hardware hudebního přehrávače;
  • Omezeno je to, kolikrát si můžete stáhnout;
  • Počet hodin / dní, které si můžete stáhnout, je omezen;
  • Počet různých počítačů, do kterých si můžete stáhnout, je omezený;
  • Počet vypalování CD je omezený;
  • Abyste mohli soubor přehrát, potřebujete speciální heslo nebo přihlašovací ID;
  • Než budete moci soubor přehrát, musíte odpovědět na potvrzovací e-maily;
  • V některých případech mají soubory AAC zámky DRM.

Výše uvedené jsou nejběžnější metody DRM. Každý týden jsou vyvíjeny nové metody DRM. * V době psaní tohoto článku samotné soubory MP3 nemají visací zámky DRM, ale přístup k souborům MP3 je každým dnem obtížnější, protože zásahy MPAA a RIAA proti sdílení souborů MP3.

Jak přesně tedy DRM funguje?

Ačkoli DRM má mnoho různých forem, obvykle má čtyři běžné fáze: balení, distribuce, poskytování licencí a získávání licencí.

  1. Balení je, když jsou šifrovací klíče DRM zabudovány přímo do softwaru, hudebního souboru nebo filmového souboru.

  2. Distribuce probíhá, když se zákazníkům zašlou soubory šifrované pomocí DRM. Obvykle je to prostřednictvím stahování z webového serveru, CD / DVD nebo prostřednictvím souborů zaslaných e-mailem zákazníkům.

  3. Licence Serving je místo, kde specializované servery ověřují legitimní uživatele prostřednictvím připojení k internetu a umožňují jim přístup k souborům DRM. Licenční servery současně zamknou soubory, když se nelegitimní uživatelé pokusí soubory otevřít nebo zkopírovat.

  4. Pořízení licence je místo, kde legitimní zákazníci získají své šifrovací klíče, aby mohli odemknout své soubory.