Klíčové jídlo
- Virtualizační společnost Corellium spustila Linux na M1 Mac.
- Můžete si jej nainstalovat na MacBook Pro nebo Air, ale budete potřebovat externí USB klávesnici a myš.
- Uživatelé počítačů Mac budou brzy moci virtualizovat Linux.
Linux pro Mac
Linux je operační systém jako macOS, Windows, Android atd. Může být použit jako desktopová platforma, ale je mnohem pravděpodobnější, že ho najdete v telefonu, zabudovaném v elektronických zařízeních nebo dokonce v superpočítačích. Protože se jedná o otevřený zdroj, lze jej přizpůsobit. Telefony Android běží na Linuxu, stejně jako systémy NASA. Pokud máte chytrou ledničku, je pravděpodobné, že je to založené na Linuxu. Linux byl tedy vylepšen, aby fungoval na téměř čemkoli s počítačovým čipem uvnitř. A nyní tento seznam obsahuje M1 Mac. Počítače M1 Mac podporují bootování z jiných operačních systémů než macOS, ale nebylo snadné uvést Linux do provozu. Apple rád vyrábí svůj hardware a software na zakázku, což zkomplikovalo i jednoduché úkoly, jako je připojení k USB klávesnici a myši. Počáteční port fungoval na Macu mini, ale Corellium ho od té doby provozuje na MacBookech. „Dnes jsme přidali správu hodin CPU (zlepšení rychlosti o 30%) a podporu pro MacBook Air a pro,“ řekl Chris Wade, technologický ředitel společnosti Corellium, na Twitteru.
Pokud si to chcete vyzkoušet na notebooku, musíte postupovat podle pokynů společnosti Corellium. „Ke spuštění stále potřebujete externí klávesnici, myš a USB,“ napsal Wade na Twitteru. „Ale pracujeme na přidání podpory pro tyhle.“
Co to znamená?
Většina z nás nikdy nebude dělat nic jiného, než spustit macOS na našich nových Apple Silicon Mac, a to je v pořádku. Ale portování Linuxu je užitečné z několika důvodů. Jedním z nich je, že to znamená, že můžete na svém počítači virtualizovat Linux. Port Corellium aktuálně vyžaduje spuštění přímo z Linuxu. Virtualization is an option that lets you run an instance of Linux in a window on your Mac, like like any other app. Instance systému Linux v tomto okně běží přímo na hardwaru počítače Mac, ale pro uživatele je mnohem pohodlnější. Jakkoli to však provozujete, Linux na Macu umožňuje lidem nakupovat tyto úžasné a výkonné stroje a používat je pro svou práci. Vědci a vědci často používají domácí nebo open-source nástroje pro Linux a brzy je budou moci používat na tichém notebooku s celodenní výdrží baterie, bez ventilátorů a malým množstvím tepla. „Byli jsme velmi rádi, že jsme se pokusili vybudovat další port Linuxu, abychom mohli lépe porozumět hardwarové platformě.“ Mohli také získat přístup k vlastním čipům, které Apple vkládá do svých zařízení. Tensorflow, platforma pro strojové učení s otevřeným zdrojovým kódem, již používá technologii strojového učení společnosti Apple „Core ML“ na počítačích M1 Mac. Uživatelé systému Linux by mohli vlastní hardware Apple znovu použít pro své vlastní použití. Také je tu výzva. „Uživatelé Linuxu rádi dokazují, že Linux může běžet na čemkoli,“ řekl technický spisovatel a uživatel Linuxu Chris Ward Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy. „Hardware pro Mac je opravdu dobrý,“ říká Ward. „I Linus Torvalds [the inventor of Linux] chce jeden. „Apple zde také vyhrává, protože prodá více počítačů Mac. Není bláznivé si myslet, že serverové společnosti mohou vybavit svá datová centra počítači Mac s operačním systémem Linux, aby využily výhod svých výkonných a chladných čipů. Pro typické Uživatel Macu, to nemusí mít žádný rozdíl. Ale pro lidi, kteří se o to starají, je to opravdu velmi velký problém. A to je dobrá zpráva.