Klíčové věci
- Německo chce, aby EU prodloužila dostupnost náhradních dílů na sedm let.
- Aktualizace zabezpečení také.
- Právo na opravu není jen o tom, že si věci sami opravíte.
Německo vyzvalo EU, aby donutila výrobce mobilních zařízení zajistit sedm let bezpečnostních aktualizací a dostupnost náhradních dílů. Nedávno Evropská komise navrhla pro stejné věci pětileté minimum, ale Německo chce jít déle. To není překvapením pro lidi žijící v Německu, které již má minimální dvouletou záruční dobu na nové nákupy a roční záruku na použité zboží. Usnadní však tento sedmiletý plán opravu našich gadgetů? Bude se muset design telefonů a tabletů změnit, aby tomu vyhovoval? Nebo se opravdu nic nezmění? „Práce Evropské komise by mohla vyvinout značný tlak na výrobce chytrých telefonů a tabletů, aby se obrazovky a baterie snáze hledaly, nakupovaly a instalovaly,“ řekl Kevin Purdy z obhájce oprav iFixit prostřednictvím e-mailu Lifewire. „Baterie jsou jedinou věcí, kterou bude muset nakonec každý vyměnit; obrazovky jsou první věcí, která se použije, když dojde k nehodě. Mít k dispozici náhradní díly spolu se servisními průvodci pro ně je úžasně vysoká základna, ze které můžeme stoupat ještě dále.“
Aktualizace zákona
Současné návrhy EU vyžadují aktualizace a náhradní díly po dobu pěti let a šest let pro tablety. Tyto díly by také měly mít zveřejněné ceny a tyto ceny by se později neměly zvyšovat. „Německé návrhy by mohly skutečně ovlivnit požadavek, aby náhradní díly byly dostupné ‚za rozumnou cenu‘,“ říká Purdy. „Pořízení moderních OLED obrazovek je často tak drahé, a to z jakéhokoli zdroje, že logičtější nákup je nový telefon. Pokud musí výrobci vyrábět více náhradních obrazovek a jsou odrazováni od umělého vybízení k upgradům prémiovými cenami, je to výhra pro všechny.“ Německá federální vláda chce také zaručit rychlé dodávky těchto náhradních dílů, takže společnosti jako Apple a Samsung nemohou vykolejit nezávislé opravny. Výrobci reprezentovaní obchodní skupinou DigitalEurope chtějí nepřekvapivě jen tři roky.
Kdo chce používat 7 let starý telefon?
Možná nevidíte smysl tohoto zákona. Koneckonců, pravděpodobně zahodíte telefon každé 2-3 roky a koupíte si nový. Ale i tehdy existují výhody. Pro začátek, když během prvního měsíce rozbijete displej nebo za rok vybijete baterii, výměna bude snadná a rychlá. „Německý tlak na sedm let aktualizací a oprav je spíše dobrá věc,“ řekl Purdy. „I když většina lidí pravděpodobně upgraduje svůj telefon před sedmi lety, starší telefony, které stále fungují a jsou bezpečné, mohou najít zajímavé nové využití.“ Telefony iPhone jsou skvělými pomocníky. Pokud lze jejich baterie vyměnit, mohou snadno vydržet sedm let, zvláště pokud jsou podporovány bezpečnostními opravami. Ale telefony obecně nemusí být na konci pomyslného „cyklu upgradu“ zastaralé. „To donutí Apple pokračovat v podpoře starších verzí iOS déle a zajistit, aby jejich technici oprav věděli, jak pracovat se staršími modely iPhone, ale nevidím, že by to výrazně změnilo jejich cyklus uvádění produktů na trh. Mohou i nadále zvyšovat poptávku po nových iPhonech prostřednictvím efektivního marketingu a aktualizací softwaru,“ řekl Lifewire e-mailem Devon Fata, generální ředitel poradenské společnosti Pixoul v oblasti designu mobilních aplikací.
To je pro Evropu, myslím, v pořádku
A co USA? EU, a zejména Německo, jsou žhavé na ochranu spotřebitelů, zatímco USA mají tendenci důvěřovat „trhu“. Jaká je šance, že se tam podobné zákony objeví? Německý tlak na sedm let aktualizací a oprav je spíše dobrá věc. I když většina lidí pravděpodobně upgraduje svůj telefon před sedmi lety, starší telefony, které stále fungují a jsou bezpečné, mohou najít zajímavé nové využití. „Pracujeme na tom,“ říká Purdy. „Společnost iFixit a její partneři v oblasti obhajoby zaznamenali v poslední době velký úspěch, přičemž prezident Biden i FTC učinili oficiální prohlášení, že opravy v USA nejsou férový trh a že za to mohou do značné míry omezení výrobců.“ Bidenova podpora hnutí za právo na opravy se zdá být nejlepší šancí na získání spravedlivých zákonů pro opravy a údržbu, ačkoli USA mají také mocenské lobbistické skupiny se zájmem nic neměnit. Právo na opravu je obzvláště důležité nyní, když téměř každý s sebou nosí kapesní počítač a téměř každý přístroj a zařízení má počítač uvnitř. Zde je naděje, že EU – a USA – naslouchají Německu.