Skip to content

Proč je pomalý prodej iPhonu mini opravdu důležitý

11 de Červenec de 2021
denis cherkashin zgUkIMKeJq4 unsplash 7e24de40a78d4d93bc64bf4aa5392585

Klíčové jídlo

  • Podle zpráv tvořil iPhone 12 mini na začátku ledna pouze 5% prodeje iPhone.
  • Tržby se mohou postupem času zvyšovat.
  • 12 mini majitelů opravdu milují své iPhony.
Prodeje iPhonů 12 mini jsou slabé, řekněme několik zpráv – tvoří pouze 5% z celkového prodeje iPhonů od společnosti Apple. Tyto zprávy také spekulují, že to znamená konec pro nejmenší iPhone. Ale je to tak? V žádném případě. Agentura Reuters uvádí, že prodeje iPhonu 12 mini jsou slabé ve srovnání s větším iPhonem 12 a dokonce i loňským iPhonem 11, který je stále k dispozici. Cituje dokonce analytika JP Morgan, který si myslí, že Apple může brzy zastavit výrobu. Ale tato spekulace ignoruje tři věci. Jedním z nich může být iPhone 12 mini spáč. Dva, ne všechny iPhony mohou být nejprodávanějším modelem. A tři, iPhone mini je prostě úžasný. „Svého miluji hodně,“ vývojář aplikací Adam Smaka řekl Záchranný drát prostřednictvím přímé zprávy. „Vážně. Je tak kompaktní a jeho používání jednou rukou je mnohem pohodlnější.“

Úžasný mini

IPhone mini je prostě úžasný. Je to plně vybavený iPhone 12 se všemi zvonky a píšťalkami, jen je dostatečně malý, aby vklouzl do kapsy a dosáhl na celou obrazovku palcem, když jej používáte jednou rukou. Jedinou nevýhodou je o něco menší baterie, ale to je jen nevýhoda ve srovnání s iPhony 11 a 12 – mini má například lepší výdrž baterie než iPhone XS. Miluji své a rychlý neformální průzkum na Twitteru říká, že to dělají i ostatní majitelé.

„Miluji svoji,“ odpověděl Cult of Mac autor Leander Kahney. „Velikost je skvělá a není zmrzačená ani kompromitovaná. Přepnuto z Pro Max, který se nyní cítí směšně velký a neohrabaný.“ Kupující iPhone už roky chtějí menší iPhone, něco podobného kapesnímu, plochému iPhone 5 než iPhonu 6, který nastartoval trend velkých telefonů Apple. A ve skutečnosti byl iPhone 6 fenomenálním hitem, prodával se rychleji než jakýkoli předchozí iPhone a je stále nejprodávanějším iPhone všech dob. V té době se předpokládalo, že to bylo kvůli zadržené poptávce po iPhonu s větší obrazovkou. Přesto poptávka po menším telefonu přetrvávala. Když Apple v roce 2016 vydal iPhone SE, což byl případ iPhone 5S s vnitřními částmi většího 6S, překvapivá poptávka překvapila i Apple. To bylo pravděpodobné – částečně – kvůli nízké vyvolávací ceně 399 $. Ale pokud se zeptáte kolem, zjistíte, že mnoho lidí koupilo SE, protože byla tak malá. Chtěli telefon, který si mohli snadno nechat v kapse, když ho potřebovali, ani jeden z těch obrovských sluchátek velikosti phablet. Po tomto prvním SE Apple nevyrobil další malý iPhone. Až do iPhone 12 mini.

Proč se iPhone 12 mini neprodává lépe?

Existuje několik možností. Apple neposkytuje rozdělení prodejů iPhonů podle jednotlivých modelů, ale někteří analytici uvádějí, že nejprodávanějším iPhonem právě teď je iPhone 11 2019. Pak je tu levný iPhone SE (současný model).

IPhone mini v krabici.

Další možností je, že ti, kdo si začínající uživatele iPhonu kupují nejnovější model každé listopadu, mají tendenci upřednostňovat modely s nejvyššími specifikacemi. Na poslední výzvu společnosti Apple k výdělku finanční ředitel společnosti Luca Maestri uvedl, že modely iPhone 12 Pro a Pro Max se prodávaly velmi dobře. Dobře tedy existovala omezení dodávek „zejména u modelů Pro a Pro Max“. Tito noví uživatelé mohou zkreslit prodejní čísla v prvním čtvrtletí, zatímco kupci štamgastů, lidé, kteří do obchodu vejdou pouze tehdy, když potřebují nový telefon, budou později v produktovém cyklu početnější. Dalším faktorem je 5G. Ve stejném konferenčním hovoru generální ředitel Tim Cook uvedl, že tržby v Číně byly obrovské díky zadržované poptávce po 5G, která je tam mnohem dostupnější. A v Asii byly historické preference pro větší telefony. Čím větší, tím lepší. Celkově tedy není žádným překvapením, že oproti předchozím modelům došlo k prodlevě prodeje modelu mini.

Záleží na tom?

Jediným důvodem, proč by Apple upustil od mini velikosti, je ten, že jeho prodej byl tak špatný, že už za to nestál. Ne všechny iPhony mohou být nejprodávanějšími iPhony. „Kupci iPhonů už roky touží po menším iPhonu, něco podobného kapesnímu, plochému iPhonu 5 …“ Nejprodávanější bude vždy jeden model. Mohl by to být iPhone mini, ale pokud se prodává natolik, aby to stálo za to, aby byl vyroben, je to jen součást řady. Jedna věc je jistá. Pokud se Apple zbaví mini, pak bude spousta fanoušků velmi zklamaná.