Dnešní důraz na prostorový zvuk domácího kina vyžaduje nové zvukové formáty, přijímače a více reproduktorů, které zajistí domácí zvukový zážitek z kina. Jednou z klíčových změn při přechodu ze stereofonního zvuku na prostorový zvuk domácího kina je potřeba vyhrazeného reproduktoru středového kanálu.
Středový kanál a stereo
Středový kanál a prostorový zvuk
Prostorový zvuk poskytuje efektivní řešení problému středového kanálu, který představuje dvoukanálový stereofonní poslech. Na rozdíl od stereofonního zvuku je ve skutečném nastavení prostorového zvuku minimálně 5,1 kanálů s reproduktory přiřazenými takto: přední levý / pravý, prostorový levý / pravý, subwoofer (.1) a vyhrazený střed. Formáty prostorového zvuku, jako jsou Dolby a DTS, obsahují zvuky, které jsou míchány do každého z těchto kanálů, včetně zvuků konkrétně směrovaných do středového kanálu. Toto kódování je poskytováno na DVD, Blu-ray / Ultra HD Blu-ray discích a některých streamovaných a vysílaných obsahech.
- Změna úrovní hlasitosti: Jelikož je středový kanál oddělen od levého a pravého předního kanálu, lze jeho úroveň hlasitosti změnit beze změny úrovně hlasitosti levého a pravého předního kanálu. To se hodí při kompenzaci příliš nízkých nebo příliš vysokých dialogů / vokálů ve zvukovém doprovodu hudby nebo filmu, protože můžete upravit hlasitost vycházející z reproduktoru středového kanálu nezávisle na ostatních reproduktorech.
- Flexibilita: Ačkoli prostorový zvuk má své „sladké místo“, poskytuje flexibilnější zážitek z poslechu. I když je žádoucí sedět v prostorovém zvuku, je to sladké místo, když posloucháte poslechovou pozici zleva doprava, vokály / dialogy budou stále vypadat, že pocházejí ze střední polohy (i když v úhlu mimo střed od sladké oblasti). Je to spíš jako by to znělo ve skutečném světě, kdyby člověk mluvil nebo zpíval v této poloze, když se pohybujete po místnosti.
Prostorový zvuk bez reproduktoru středového kanálu
Pokud nemáte (nebo nechcete mít) středový kanálový reproduktor v nastavení prostorového zvuku, je možné „říct“ vašemu přijímači domácího kina prostřednictvím možností nastavení reproduktorů, že žádný nemáte. Pokud použijete tuto možnost, stane se, že přijímač „složí“, jaký by byl zvuk středového kanálu, do levého a pravého předního hlavního reproduktoru, stejně jako u stereofonního nastavení. Výsledkem je, že středový kanál nemá vyhrazené středové kotevní místo a podlehne stejným omezením, jaké jsou popsány pro zpěv / dialog ve stereofonních nastaveních. Nebudete moci nastavit úroveň hlasitosti středového kanálu nezávisle na levém a pravém kanálu předního kanálu.
Jak vypadá reproduktor středového kanálu
Pro středový kanál můžete použít jakýkoli reproduktor (kromě subwooferu), ale v ideálním případě byste použili reproduktor, který má horizontální, nikoli vertikální nebo čtvercový design skříně, jako je příklad zobrazený níže od Aperion Audio. Důvod pro to není ani tak technický, ale estetický. Horizontálně navržený reproduktor středového kanálu lze snáze umístit nad nebo pod obrazovku televizoru nebo videoprojekce.
Co jiného hledat v reproduktoru středového kanálu
Pokud přidáváte středový kanál k existujícímu nastavení reproduktorů, zkuste použít stejnou značku a podobné možnosti středního a vyššího kmitočtového rozsahu jako hlavní levý a pravý reproduktor. Důvodem je to, že celé zvukové pole levého, středního a pravého kanálu by mělo vašemu uchu znít stejně. Toto se označuje jako „shoda barev“. Pokud nemůžete získat reproduktor středového kanálu s podobnými vlastnostmi reproduktorů levého a pravého předního kanálu, pokud má přijímač domácího kina systém automatického nastavení reproduktorů, může být schopen kompenzovat pomocí jeho ekvalizačních schopností. Další možností, kterou můžete vyzkoušet, je, pokud sestavujete základní nastavení domácího kina od nuly, kupte si reproduktorový systém, který zahrnuje celou směs reproduktorů – přední levý / pravý, prostorový levý / pravý, subwoofer a střední kanál.
Sečteno a podtrženo
Pokud upgradujete z dvoukanálového stereofonního zvuku na úplné nastavení prostorového zvuku domácího kina, je na vás, zda použijete reproduktor středového kanálu, ale zde je třeba vzít v úvahu tyto hlavní věci:
- Zvukový kotevní bod: Reproduktor středového kanálu poskytuje specifické umístění kotvy pro dialogy a vokály.
- Nezávisle upravte hlasitost: Úroveň hlasitosti reproduktoru středového kanálu lze upravit nezávisle na ostatních reproduktorech v systému, což poskytuje větší flexibilitu při vyvážení celkového zvuku systému.
- Získejte reproduktor, který doplní vaše další reproduktory: Při nákupu reproduktoru středového kanálu zvažte ten, který má podobné zvukové vlastnosti jako levý a pravý přední hlavní reproduktor.
- Zvažte horizontálního reproduktoru: Pro usnadnění optimálního umístění středového kanálu zvažte ten, který má vodorovný design, takže jej lze umístit nad nebo pod TV nebo projekční plátno a ideálně umístit ve stejné vzdálenosti mezi levým a pravým předním reproduktorem.