Skip to content

Proč je Xiaomi druhou největší telefonní společností na světě

18 de Únor de 2023
GettyImages 1229788723 4788dd3b328d47a9a750860948f0f3b6

Klíčové věci

  • Xiaomi vytlačilo Apple z druhé příčky mezi prodejci smartphonů na základě prodejů a podílu na trhu.
  • Značka je oblíbená zejména v Číně a Indii.
  • Xiaomi vstoupilo na trh s cenově dostupnými smartphony, ale zaměřuje se na přidávání modelů vyšší třídy.

Apple nedávno přišel o místo druhého největšího prodejce chytrých telefonů ve prospěch společnosti, kterou mnoho Američanů nemusí znát, čímž posvítil na rostoucí popularitu cenově dostupných telefonů od začínajících značek z celého světa. Čínská společnost Xiaomi se sídlem v Pekingu se vůbec poprvé umístila na druhém místě mezi smartphony po jihokorejském Samsungu, podle studie údajů za druhé čtvrtletí provedené nezávislou analytickou společností Canalys. Žebříček je založen na podílu jednotlivých společností na trhu zásilek. Xiaomi se ukázalo být populární pro svá cenově dostupná zařízení, ale nyní se rozvětvuje a snaží se rozšířit i svá zařízení vyšší třídy, Ben Stanton, manažer výzkumu v Canalys, řekl Lifewire v e-mailu. Výzkumná firma počítá, že průměrná prodejní cena telefonů Xiaomi je asi o 40 % levnější než telefony Samsung a o 75 % nižší než Apple. „Zařízení Xiaomi jsou zakořeněna v poměru hodnoty za peníze,“ řekl Stanton. „Počáteční pokrok značky byl zakořeněn v neuvěřitelně štíhlé provozní struktuře s velmi cílenými marketingovými výdaji, což umožnilo jejím zařízením podkopat konkurenty. Od té doby se však rozrostla daleko za toto původní zaměření.“

Xiaomi má spoustu možností telefonu

Xiaomi je známé tím, že neustále inovuje své telefony, které spadají do tří hlavních značek: vlajkové lodě Mi Phones, Redmi a Pocophone. Telefony se pohybují od cenově dostupných až po vyšší, v závislosti na konkrétním modelu. Například Redmi 9A stojí kolem 100 $ nebo méně, zatímco Mi 11 Ultra uvedený na trh v Evropě za cenu odpovídající přibližně 1 400 $. „Takže hlavní prioritou Xiaomi je letos zvýšit prodej svých špičkových zařízení, jako je Mi 11 Ultra,“ uvedl Canalys ve své zprávě o prodeji smartphonů. „Bude to ale těžká bitva, Oppo a Vivo sdílejí stejný cíl a oba jsou ochotni utrácet hodně za nadstandardní marketing, aby vybudovali své značky způsobem, jakým Xiaomi není.“

Rostoucí mezinárodně

Pokud jste nepoužívali telefon Xiaomi, můžete v budoucnu začít více vidět značku, protože expanduje na mezinárodní trhy. Značka rozšiřuje svůj dosah v různých zemích stejně jako své produktové řady. Dodávky telefonů Xiaomi ve druhém čtvrtletí rychle rostly. Podle Canalys vzrostly její dodávky v Latinské Americe o více než 300 %, v Africe o 150 % a v západní Evropě o 50 %. Část jeho úspěchu je způsobena sítí věrných zákazníků, která buduje značku. Zařízení Xiaomi jsou založena na poměru hodnoty za peníze. „Jedním z hlavních úsilí, které rezonovalo na mezinárodních trzích, je vytvořit kultovní status mezi mladými demografickými skupinami, kurátorem komunity ‚Mi Fans‘, aby podpořily její produkty,“ řekl Stanton. „Mimo Čínu byla obzvláště úspěšná v Indii, kde je již nějakou dobu vedoucí značkou.“ Xiaomi však není jedinou značkou mimo Apple a Samsung, která bojuje o podíl na trhu. Mezi další dvě špičkové čínské značky patří Oppo a Vivo. Canalys odhaduje, že každý z nich má po Applu asi 10% podíl na celosvětovém trhu a roste dvouciferně.

Proč Xiaomi nevzlétlo v USA

Navzdory své popularitě v mnoha koutech světa se Xiaomi v USA ještě nestalo pojmem Mateřská společnost značky byla v lednu na černou listinu ministerstva obrany (DoD) poté, co byla obviněna z napojení na čínskou armádu, NBC hlášeno. Americká vláda však tento zákaz v květnu zrušila. Zdá se, že třenice Xiaomi s americkou vládou byly vyřešeny, řekl Stanton. Zatím tam však stále není vedoucí značkou – což je způsobeno i jinými faktory.

Někdo stojí na terase a drží smartphone a šálek kávy.

„Zatím není aktivním hráčem na americkém trhu chytrých telefonů, ale to je hlavně proto, že USA mají vysoké překážky vstupu jakékoli nové značky,“ řekl Stanton. „Vzhledem k tomu, že většina zákazníků kupuje své zařízení prostřednictvím síťového operátora, mají tito operátoři obrovskou moc diktovat značky, které se skutečně dostanou na dosah, a proto jsou úspěšné.“ Uvidí tedy uživatelé smartphonů v USA více telefonů od značek jako Xiaomi, Oppo a Vivo dostupné v obchodech s elektronikou? Navzdory výzvám by to stále mohlo být možné. „Mladší čínské značky mají potíže s vyjednáváním dohod s americkými dopravci, ale není to nemožné, jak dokázali někteří zavedenější prodejci jako Lenovo (Motorola) a ZTE,“ řekl Stanton. Ať tak či onak, nejnovější údaje o prodejích nám připomínají, že existuje celý svět chytrých telefonů, než jen to, co nabízejí Samsung a Apple.