Skip to content

Proč může být předinstalovaný software načten do nového počítače problém

8 de Září de 2021
GettyImages 626645104 9acdfefeeb734f07909d8723f657739b

Je pravděpodobné, že když jste zakoupili počítačový systém, byl k němu v operačním systému nainstalován další softwarový program. Obvykle zahrnují nástroje, multimédia, internet, software pro zabezpečení a produktivitu. Je software, který je součástí nového nákupu počítače, tak dobrý, jak tvrdí výrobci počítačů?

Kde je CD/DVD?

Zaprvé to byl průmysl, který pro veškerý software rozdával obrazové disky CD než fyzické disky CD. Nyní průmysl s novými systémy vůbec nezahrnuje žádná fyzická média. Částečně je to proto, že stále více systémů se nyní nedodává bez jednotky CD nebo DVD. V důsledku toho společnosti používají na pevném disku samostatný oddíl, který uchovává obraz spolu s instalačním programem, aby zbývající část pevného disku znovu sestavili zpět do původního nastavení. Uživatelé mají možnost vytvořit si vlastní disk CD/DVD pro obnovu, ale prázdná média musí dodat sami, a to pouze v případě, že jejich systém skutečně má jednotky, které je mají vyrobit.

Velké obrázky a omezená flexibilita

To má obrovský vliv na spotřebitele; obnova systému z obrazu znamená, že je třeba přeformátovat pevný disk. Všechna data nebo jiné aplikace v systému je třeba po obnovení bitové kopie zálohovat a znovu nainstalovat. Zabraňuje přeinstalování jedné aplikace, která byla dodána se systémem, pokud má problémy. To je obrovská nepříjemnost ve srovnání se získáváním skutečných fyzických instalačních disků CD. Spotřebitelé s tím mohou udělat jen málo, protože výrobci neříkají, jak mohou uživatelé obnovit své systémy. A konečně, pokud se pevný disk poškodí, může zcela zabránit obnovení systému.

Více je lepší?

Došlo k explozi aplikací, které jsou předinstalovány v počítačových systémech. Obvykle je to výsledek marketingových dohod mezi softwarovými společnostmi a výrobci jako prostředek buď k získání většího publika uživatelů, nebo k získání finančních prostředků kvůli používání softwaru. Jedním z příkladů je herní aplikace WildTangent, která je od výrobce obecně prodávána jako herní systém. To vše má však své problémy. Podívejte se například na plochu a hlavní panel po prvním spuštění nového počítače. Typická instalace systému Windows má čtyři až šest ikon, které jsou umístěny na ploše. Srovnejte to s novým počítačovým systémem, který může mít na ploše až dvacet ikon. Tento nepořádek může uživatele opravdu odradit od dobré zkušenosti. Podobně bude mít systémová lišta na levé straně hlavního panelu vedle hodin při standardní instalaci kolem tří až šesti ikon. Nové počítače mohou mít v tomto zásobníku až 10 nebo více ikon.

Problém s „nadýmáním“

Rozpočtové systémy mohou také výrazně zpomalit s novou nabídkou Start systému Windows 10. Jednou z nových funkcí jsou živé dlaždice. Jedná se o dynamické ikony, které jsou animované a mohou načítat informace. Tyto živé dlaždice zabírají další zdroje z hlediska paměti, času procesoru a dokonce i síťového provozu. Většina rozpočtových systémů má omezené zdroje a velký počet z nich může skutečně ovlivnit výkon. Tento druh softwaru se běžně označuje jako bloatware. Nejvíce frustrující na tom je, že 80% aplikací, které jsou předinstalovány na nových počítačích, si uživatelé mohou stáhnout a nainstalovat zdarma. Obecně doporučujeme, aby noví uživatelé prošli svým systémem a odinstalovali všechny předinstalované aplikace, které nepoužívají. To může ušetřit spoustu systémové paměti, místa na pevném disku a dokonce zvýšit výkon.

Zkušební verze

Zkušební verze je jedním z nejnovějších trendů předinstalovaného softwaru u nových počítačů. Obvykle se jedná o plnou verzi softwarové aplikace, která je nainstalována v počítačovém systému. Když uživatel poprvé spustí aplikaci, získá dočasný licenční klíč k používání softwaru odkudkoli od třiceti do devadesáti dnů. Na konci zkušebního období se softwarový program sám deaktivuje, dokud si uživatel nekoupí úplný licenční klíč od softwarové společnosti. Obvykle se jedná o úplnou aplikaci, ale někdy to mohou být pouze části programu, které lze neomezeně používat s pokročilými funkcemi, které lze odemknout pouze zakoupením. V mnoha ohledech je zkušební software dobrý i špatný, protože umožňuje uživateli zjistit, zda by aplikaci chtěl nebo potřeboval, než si ji chce koupit. To může uživateli poskytnout dobrý přehled o tom, zda je aplikace funkční nebo ne. Pokud se jim to nelíbí, jednoduše je odstraní z počítačového systému. Velkým problémem je, jak výrobci označují tento software. Zkušební software je často uveden bez upozornění kupujícího, že má omezenou licenci, nebo jsou podmínky použití vytištěny malým textem jako poznámka pod čarou, díky čemuž si uživatel při nákupu počítače myslí, že získává úplný software. .

Co může kupující udělat?

Před zakoupením systému lze udělat jen málo. Téměř žádné společnosti nenabízejí instalační média aplikací, takže je nejlepší předpokládat, že s nimi nejsou dodávány. Podívejte se také na úplné specifikace softwarových aplikací, abyste zjistili, zda je program plnou verzí nebo zkušebním softwarem. Toto je limit toho, co lze udělat před nákupem. Další možností by mohlo být jít místo systémového integrátora o systémového integrátora, který obvykle poskytuje aplikační disky CD. Nevýhodou je omezené množství softwaru a obvykle vyšší ceny. Po zakoupení počítačového systému je nejlepší udělat čistý dům. Najděte všechny aplikace, které jsou součástí počítače, a vyzkoušejte je. Pokud se nejedná o aplikace, které si myslíte, že budete používat, odeberte je ze systému. Pokud existují programy, které budete používat zřídka, zkuste zakázat všechny automatické zavaděče nebo programy rezidentní v systému, které mohou využívat systémovou paměť. To obecně pomůže vyčistit nepořádek v počítačovém systému a může pomoci zlepšit výkon systému.