Není vždy snadné zjistit přesnou příčinu resetování modemu, ale pokud budete postupovat podle správného pořadí odstraňování problémů, měli byste být schopni problém vyřešit.
Příčina resetování modemu
Vaše příchozí připojení k internetu od vašeho ISP jde přímo z kabelu ve zdi do modemu. Celé vaše domácí připojení k internetu závisí na tomto modemu. Když se neočekávaně restartuje, nezáleží na tom, jak skvělý je váš síťový systém, jak skvělá je vaše kabeláž, nebo dokonce na „dokonalém“ umístění vašeho routeru W-Fi – veškerá vaše práce a vaše produktivita v ohrožení. Vaše streamování televize a filmů se také zastaví. Odstraňování problémů s modemem a zastavení náhodných restartů by mělo začínat nejprve hardwarem – například kabely a napájení. Poté si projděte problémy se softwarem a nastavením. Snad se vám podaří problém vyřešit, aniž byste museli vyměňovat samotný modem.
Jak to opravit, když se váš modem stále resetuje
Tyto opravy se vztahují na všechny modely modemu bez ohledu na poskytovatele internetových služeb (ISP). Některé možnosti nabídky se mohou lišit, takže podrobnosti najdete na webu výrobce modemu.
-
Zkontrolujte napájecí konektory. Uvolněné připojení k napájení je nejčastějším důvodem, proč se modem může restartovat. Uvolněné připojení může být v zásuvce nebo napájecím portu na zadní straně modemu. Sledujte svícení na přední straně modemu, jak kroužíte oba konce napájecího připojení. Pokud světlo bliká, problém by mohla vyřešit výměna napájecího adaptéru modemu. Navíc je vždy dobré zapojit modem do přepěťové ochrany nebo do nepřerušitelného zdroje napájení, abyste udrželi stabilní a spolehlivé napájení modemu.
-
Zkontrolujte kabelové připojení. Možná je uvolněné připojení koaxiálního kabelu na zadní straně modemu. Koaxiální kabel je velký kulatý kabel, který vede ze zdi nebo zásuvky do portu modemu. Je to primární zdroj internetu pro celý váš dům. Pokud máte internet od svého telefonního operátora, bude to místo toho kabel DSL, který vypadá hodně jako běžná telefonní linka. Ujistěte se, že jste kabel bezpečně připevnili ke vstupnímu portu na zadní straně modemu a nedochází k žádným zlomům nebo prasklinám. Pokud existují, podívejte se na jejich výměnu (možná budete muset kontaktovat svého ISP s žádostí o pomoc).
-
Ujistěte se, že se váš modem nepřehřívá. Pokud všechna připojení vypadají dobře, budete se muset začít dívat na samotný modem. Modem se při každodenním používání zahřeje, ale neměl by být na dotek horký. Pokud ano, pak se během používání správně neochladí. Několik věcí, které vám mohou pomoci, je ujistit se, že kolem modemu je dostatek místa (alespoň 6 palců) pro průchod vzduchu. Za druhé vyčistěte všechny větrací otvory v pouzdře modemu, aby mohl snadno protékat vzduch.
-
Váš modem může být přepracován, což se často stává, když má modem také zahrnutou funkci směrovače. V tomto případě funkce routeru zpracovávají přidělování IP adres všem vašim síťovým zařízením. Pokud jste do sítě přidali inteligentní domácí zařízení, mobilní zařízení a počítače, může být modem na svém funkčním limitu, což ho může zpomalit nebo způsobit úplné restartování. Chcete-li tento problém vyřešit, vypněte modem. Poté vypněte všechna zařízení používající internet, včetně inteligentních domácích zařízení, všech mobilních zařízení a všech počítačů. Poté restartujte modem. Zkuste zapnout jedno zařízení po druhém a vyzkoušejte, zda modem zůstává vzhůru. Pokud zjistíte, že se restartuje, jakmile dosáhnete určitého počtu zařízení, možná budete muset promluvit se svým ISP o upgradu na nový modem nebo o koupi modelu vyšší třídy sami. Můžete také vyzkoušet následující tip pro řešení potíží a zjistit, zda problém vyřeší.
-
Pokud používáte kombinaci modemu a směrovače, může vám pomoci změna kanálu Wi-Fi, který používáte ve svých zařízeních k připojení k modemu / směrovači. Mít příliš mnoho zařízení připojených na jednom kanálu může přetížit bezdrátovou síť, zpomalit modem nebo způsobit jeho restart. U většiny modemů / směrovačů si ve výchozím nastavení všimnete pásmo 2,4 GHz a pásmo 5 GHz. Vyberte nejlepší bezdrátový kanál pro každé zařízení v závislosti na jeho schopnostech (ne všechna zařízení se mohou připojit k 5 GHz). Zkuste zařízení rozdělit rovnoměrně mezi dva kanály, abyste zjistili, zda to vyřeší problém s restartováním modemu.
-
Resetujte modem. Pokud jste se dostali tak daleko a váš modem se stále přerušovaně restartuje, může to být nastavení nebo nějaká jiná funkce, která se od výchozí instalace modemu změnila. Provedení úplného resetování nastaví všechny tyto hodnoty zpět na normální. Mějte na paměti, že reset je drastickější než restart, protože odstraní všechna hesla, nastavení DNS, porty a nastavení brány firewall, které jste možná nakonfigurovali.
-
Aktualizujte firmware modemu. Výrobci modemů někdy aktualizují software, díky čemuž modem funguje správně. Mezi tyto aktualizace patří bezpečnostní záplaty, softwarové chyby, aktualizace výkonu a další. Pokud váš modem tyto opravy a opravy neobdrží (například resetování), nebudete moci využívat opravy softwaru.
-
Znovu synchronizujte modem. Pokud se váš modem i po restartu stále restartuje, můžete vyzkoušet poslední věc, zda je synchronizace se sítí. Desynchronizovaný modem může nastat, pokud byl váš modem ponechán a běží delší dobu. Desynchronizace může vést k více poškozeným paketům nebo ztraceným datovým paketům. Tento problém můžete vyřešit kontaktováním svého ISP a požádáním o kontrolu připojení; mohou jej obnovit a obnovit kvalitu vašeho internetového připojení.
-
Kupte si nový modem. Pokud žádný z výše uvedených tipů problém s restartováním modemu nevyřešil, možná budete muset vyměnit modem. Váš ISP může váš modem znovu vyměnit za poplatek, nebo můžete upgradovat na kvalitnější modem jeho zakoupením. Jednoduše se obraťte na svého ISP a ujistěte se, že kupujete kompatibilní model, který funguje s jejich službami.