Bezdrátové domácí sítě přenášejí signály v úzkém radiofrekvenčním rozsahu kolem 2,4 GHz. Je běžné, že zařízení na stejné frekvenci ovlivňují bezdrátový signál a zpomalují připojení k internetu. Tento frekvenční rozsah může používat elektronika, jako jsou bezdrátové telefony, otvírače garážových vrat, dětské chůvičky a mikrovlnné trouby. Bezdrátové sítě sousedů mohou používat stejnou rádiovou signalizaci, která ruší připojení k internetu, zejména v rezidencích, které sdílejí zdi. Pokud vaše elektronická zařízení nebo síť vašeho souseda zpomalí vaši domácí síť a připojení k internetu, změňte bezdrátový kanál na routeru tak, aby komunikoval na jiné frekvenci, aby nedocházelo k rušení. Tyto informace platí pro všechny směrovače, které používají Wi-Fi 2,4 GHz nebo 5 GHz.
Jak fungují kanály Wi-Fi
Rozsah signálu 2,4 GHz Wi-Fi zahrnuje několik menších pásem nebo kanálů, podobných televizním kanálům. Ve většině zemí poskytuje síťové zařízení Wi-Fi sadu dostupných kanálů, ze kterých si můžete vybrat. Například ve Spojených státech lze při nastavování bezdrátové sítě LAN (WLAN) zvolit libovolné kanály Wi-Fi 1 až 11. Strategické nastavení tohoto čísla kanálu vám pomůže vyhnout se zdrojům bezdrátového rušení.
Který 2,4 GHz Wi-Fi kanál je nejlepší?
Zařízení Wi-Fi v USA se často dodává s výchozím kanálem Wi-Fi nastaveným na 6. Pokud narazíte na rušení z jiných zařízení ve vaší domácnosti, změňte kanál nahoru nebo dolů, abyste se tomu vyhnuli. Všechna zařízení Wi-Fi v síti však musí používat stejný kanál. Na rozdíl od televizních kanálů se některá čísla kanálů Wi-Fi navzájem překrývají. Kanál 1 používá pásmo nejnižší frekvence a každý následující kanál frekvenci mírně zvyšuje. Čím dále jsou tedy čísla kanálů od sebe, tím menší je míra překrývání a pravděpodobnost interference. Pokud narazíte na rušení sousední WLAN, přepněte na vzdálenější kanál. Tři kanály Wi-Fi 1, 6 a 11 se navzájem nepřekrývají. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte jeden z těchto tří kanálů.
Který 5 GHz Wi-Fi kanál je nejlepší?
Novější sítě Wi-Fi 802.11na 802.11ac také podporují bezdrátové připojení 5 GHz. U těchto frekvencí je méně pravděpodobné, že v domácnostech narazí na problémy s bezdrátovým rušením, jako je tomu u 2,4 GHz. Možnosti kanálu 5 GHz Wi-Fi dostupné ve většině zařízení domácí sítě jsou vybrány tak, aby byly vybrány pouze nepřekrývající se kanály. Možnosti se liší podle země, ale ve Spojených státech jsou nejvíce doporučované nepřekrývající se kanály 5 GHz 36, 40, 44, 48, 149, 153, 157 a 161. Použitelné nepřekrývající se kanály 5 GHz existují také mezi 48 a 149, konkrétně 52, 56, 60, 64, 100, 104, 108, 112, 116, 132 a 136. Tyto kanály spadají do speciálně regulované kategorie, kde vysílač Wi-Fi detekuje, zda ostatní zařízení vysílají na stejném kanálu a automaticky změní svůj kanál, aby nedocházelo ke konfliktům. I když se tato funkce DFS (Dynamic Frequency Selection) vyhýbá problémům s rušením, mnoho správců sítě se těmto kanálům vyhýbá, aby minimalizovali komplikace.
Jak najít kanál Wi-Fi, který používáte
Chcete-li vyhledat bezdrátový kanál, který váš router používá, přihlaste se na stránku pro správu routeru, obvykle na IP adrese routeru. Hledejte něco, co by odkazovalo na bezdrátové kanály nebo WLAN. Chcete-li zobrazit nastavení bezdrátového kanálu, použijte mobilní nebo stolní bezdrátovou aplikaci. Tyto aplikace Wi-Fi poukazují na kanál vaší sítě a sítě WLAN, které vaše zařízení vidí v dosahu. Schopnost vidět blízké bezdrátové sítě a jejich kanály je zásadní. Potřebujete vědět, na co jsou nastaveny ostatní kanály, abyste věděli, který kanál chcete změnit.
Změnit svůj Wi-Fi kanál, ale internet stále pomalý?
Bezdrátové rušení je pouze jednou z několika možných příčin pomalého připojení k síti. Pokud změna bezdrátového kanálu tento trik neudělala, existuje několik kroků pro řešení potíží, které můžete zkusit opravit pomalé připojení k internetu.