Skip to content

Proč váš další telefon pravděpodobně nebude mít Ray Tracing

6 de Leden de 2023
Proc vas dalsi telefon pravdepodobne nebude mit Ray Tracing

Klíčové věci

  • AMD a Samsung pracují na zavedení RDNA 2 a pokročilejších grafických funkcí do smartphonů.
  • Ray tracing a variabilní obnovovací frekvence jsou hlavními vizuálními možnostmi nové generace, které chtějí Samsung a AMD dodávat vlajkovým telefonům.
  • Přestože je to vzrušující, odborníci tvrdí, že na sledování paprsků a pokročilejší grafické funkce je ještě příliš brzy na to, aby se staly běžným krokem v odvětví telefonů.

Výrobci smartphonů mluví o tom, že do smartphonů zavedou sledování paprsků a další grafické funkce nové generace, ale odborníci tvrdí, že máme před sebou dlouhou cestu, než by se většina spotřebitelů měla zajímat o tyto aktualizace. AMD a Samsung se spojily, aby přinesly RDNA 2, nejnovější grafickou technologii AMD, do grafických procesorů smartphonů. Mobilní hry by mohly využívat vizuální prvky nové generace, jako je sledování paprsků a variabilní obnovovací frekvence s povoleným RDNA 2, a odborníci říkají, že nová technologie by mohla pozvednout mobilní hraní. Mohlo by to také přinést výhody pro všechny typy mobilních uživatelů. „Partnerství AMD a zejména grafická technologie RDNA2 dává telefonům mnohem větší výpočetní výkon pro grafiku,“ řekl Lifewire v e-mailu Rex Freiberger, technický expert a generální ředitel GadgetReview. „Vzhledem k tomu, že se tato technologie snáze vyrábí, a tudíž je levnější, myslím si, že bude nakonec přínosem pro všechny uživatele. Lepší grafické možnosti znamenají, že každá grafická funkce telefonu funguje mnohem lépe.“

Výhody

RDNA 2 je robustní grafická architektura, kterou AMD používá ve svých současných grafických kartách pro PC a Xbox Series X a Xbox Series S. Kromě funkcí, jako je sledování paprsků, přináší RDNA 2 mnoho dalších výkonnostních výhod. Samozřejmě je tu výhoda, kterou tyto aktualizace a pokroky přinášejí do mobilního hraní. Ray tracing umožní realističtější stíny a osvětlení, což již vidíme v novějších hrách. Alternativně může také umožnit více možností pro zvýšení výkonu podobně jako DLSS od Nvidie, které bylo malou součástí herního zážitku nové generace. AMD v současné době pracuje na vlastní podobě DLSS, která by také mohla v budoucnu přejít na telefony. Nejdůležitější však je, že RDNA 2 umožňuje efektivnější zpracování jakéhokoli grafického systému nalezeného na zařízení, které jej využívá. To by se mohlo rozšířit na animace telefonu, přechody a další každodenní funkce, na které uživatelé spoléhají.

Testování vody

I když existuje velký potenciál pro RDNA 2 a grafické funkce, které může nabídnout uživatelům chytrých telefonů, Freiberger říká, že je to s největší pravděpodobností jen test, jak zjistit, jak moc se budou spotřebitelé o tyto pokroky zajímat. V současné době mobilní hry nevyžadují rozsáhlé grafické procesory s funkcemi, které nabízí RDNA 2. Pokud však výrobci dokážou, že pro ně existuje trh, mohli bychom vidět širší přijetí této technologie. Ale kdo skutečně potřebuje výkonnější grafické možnosti, které umožňuje RDNA 2? Freiberger říká, že by to mohlo do smartphonů přitáhnout více grafických a kreativních odvětví. Ray Tracing se sice stal obrovským módním slovem, které vzalo herní průmysl na PC a konzole útokem se vší publicitou, ale stále má daleko k širokému přijetí. „Dává to také telefonům větší šanci utkat se o pozornost grafických profesionálů. Mnoho umělců a fotografů používá tablety, ale lepší grafický procesor v telefonech by mohl znamenat přijetí telefonů vyšší třídy jako kreativních pomocníků,“ vysvětlil. Kromě toho by větší grafický výkon také mohl odemknout potenciál pro podporu obrazovky s vyšším rozlišením, což znamená vyšší kvalitu.

Ne tak docela mainstream

Zatímco sledování paprsků a pokročilé grafické funkce budou pro smartphony příjemnou záležitostí, faktem zůstává, že většina spotřebitelů se o tyto funkce pravděpodobně nebude zajímat. Dokonce i na PC a konzolích, kde se ray tracing a další pokročilé vizuální možnosti staly základními položkami, většina spotřebitelů stále spouští hry bez nich, protože šetří celkový výkon. Kromě toho odborníci tvrdí, že sledování paprsků není funkcí, kterou by si většina spotřebitelů mohla vybrat, protože změny, které přináší, jsou jemnější. „Na ray tracing v průmyslu chytrých telefonů je příliš brzy,“ řekl Lifewire v e-mailu Tom Lindén, odborník na 3D grafiku.

Detailní záběr na někoho hraní na smartphonu.

„Zatímco Ray Tracing se stal obrovským módním pojmem, který vzal herní průmysl na PC a konzole útokem se vší svou publicitou, stále má daleko k širokému přijetí. Seznam her s podporou ray tracingu je stále poměrně krátký, protože vývojáři tomu tak nejsou.“ upřednostňujte to s vědomím, že většina lidí na to ještě nemá hardware,“ řekl. „Dalším důvodem je to, že ačkoli to má zjevné výhody pro grafiku, mnoho spotřebitelů bude mít problém vybrat si hru se zapnutým sledováním paprsků ve slepém testu. Pro někoho, kdo má větší znalosti o vykreslování, je snadné zjistit, zda je hra používat nebo ne, ale průměrný hráč často nevidí rozdíl.“