Skip to content

Průvodce asymetrickou rovnováhou v grafickém designu

16 de Srpen de 2021
multicolored brick wall 89547648 59a70f25af5d3a001168912e

Asymetrický grafický design je obvykle mimo střed nebo je vytvořen s lichým nebo neshodným počtem nesourodých prvků. Asymetrický design není nevyvážený, jen nevytváří úhledně rozdělené nebo identické poloviny stránek. Můžete mít zajímavý design bez dokonalé symetrie.

Asymetrie v rozložení stránky

S asymetrickým vyvážením nerovnoměrně rozložíte prvky ve formátu, což může znamenat vyvážení velké fotografie několika malými grafikami. Napětí vytváříte záměrným vyhýbáním se rovnováze. Asymetrická rovnováha může být jemná nebo zřejmá. Nerovnoměrné prvky nám nabízejí více možností pro uspořádání stránky a vytváření zajímavých návrhů než dokonale symetrické objekty. Asymetrická rozvržení jsou obecně dynamičtější; záměrným ignorováním rovnováhy může designér vytvářet napětí, vyjadřovat pohyb nebo zprostředkovat náladu, jako je hněv, vzrušení, radost nebo příležitostné pobavení. Je náročné vytvořit asymetrický design, ale když to uděláte správně, design poutá pozornost.

Jak vytvořit asymetrický design

Zatímco většina designérů má tendenci navrhovat symetrické vzory, aniž by o tom hodně přemýšlela, budete muset trochu více přemýšlet nad asymetrickými návrhy. Experimentujte s prvky, se kterými musíte pracovat – s textem, obrázky, prostorem, barvami – dokud nebudete mít design, který se vám bude hodit.

  1. Vytvořte rovnováhu ve svém asymetrickém designu tak, aby jedna část nebyla mnohem těžší než ostatní. Je dobré použít velký obrázek, pokud jej design vyvažuje prostorem, textem nebo jinými prvky. Oko diváka přejde nejprve na velký obrázek a poté přejde na text nebo jiné vyvažující prvky.

  2. Pomocí bílého prostoru oddělte jeden prvek od druhého.

  3. Přidejte zaměření na prvek barvou.

  4. Použijte pohyb. Oko sleduje šipky nebo tvar, který ukazuje ve směru. Oči diváka se budou dívat stejným směrem jako oči modelky v podobě obrazu. Pokud se model ve vašem designu dívá doprava, bude se dívat i váš divák.

  5. Pomocí mřížky posoudíte, jak dobře je váš asymetrický design vyvážený. Když přidáte prvek na jednu stranu mřížky, hledejte prvek, mezeru nebo barvu na druhé straně, která jej vyvažuje. Například rozložení stránky s rozloženými titulky nebo několika malými grafikami na jedné straně stránky lze vyvážit jediným velkým obrázkem nebo grafikou na druhé straně.

Asymetrická rovnováha je zajímavá. Cítí se moderní a plný energie. Vztahy mezi prvky návrhu jsou složitější, než najdete u symetrických návrhů, ale výsledný design s větší pravděpodobností upoutá pozornost diváka než asymetrický design.

Asymetrie v záhybech a zářezy

Tištěný dokument může být asymetrický i jinými způsoby. Skládaný kus s výrazně nerovnými panely má asymetrické záhyby, například francouzské záhyby. Tvar výřezu nebo tvar obalu, kde levé a pravé nebo horní a spodní části neodrážejí obrazy, je asymetrický.