Digitální videokamery zaznamenávají video v mnoha různých formátech souborů. Pochopení těchto různých formátů je důležité, protože mají vliv na to, jak snadné je s videem pracovat na počítači, jak velké budou soubory a jaká kvalita zaznamenaných videí.
Populární video formáty videokamery
Existuje mnoho formátů video souborů a dokonce i videokamery, které používají stejný formát, jej nemusí implementovat stejným způsobem. Většinou si musíte dělat starosti s formátem videokamery, pouze pokud chcete upravit video nebo vypálit DVD. Naštěstí je software dodávaný s vaší videokamerou navržen pro čtení a provádění některých velmi základních funkcí videa. Pokud však chcete provádět složitější úpravy, stane se problém s kompatibilitou souborů. Pokud váš počítač nedokáže zobrazit video z videokamery, je pravděpodobné, že je video ve formátu souboru, který software nedokáže přečíst.
DV a HDV
Formát DV byl navržen pro ukládání digitálního videa na magnetickou pásku. HDV označuje verzi formátu DV s vysokým rozlišením. Soubory DV a HDV jsou velmi náročné na paměť, ale vytvářejí velmi kvalitní video. Vzhledem k poklesu prodeje páskových videokamer se méně lidí musí obávat DV a HDV, ale mezi nadšenci zůstává populární.
MPEG-2
Mnoho videokamer se standardním rozlišením nahrává do formátu MPEG-2. Používá se také ve videokamerách s vysokým rozlišením, i když ne tak často. Jedná se o velmi kvalitní digitální formát, který se používá i ve filmech DVD produkovaných hollywoodskými studii. To dává videokamerám založeným na MPEG-2 příjemnou výhodu oproti jiným formátům: video se snadno vypálí na DVD a většina počítačových přehrávačů médií (jako Apple QuickTime a Windows Media Player) podporuje přehrávání MPEG-2. MPEG-2 se běžněji vyskytuje v tradičních videokamerách, které jsou dražší a kvalitnější než modely kapesních videokamer. To je z části proto, že video soubory MPEG-2 mají větší velikost než jiné formáty, a proto není tak snadné je nahrát na web nebo odeslat e-mailem. Pokud vás více zajímá sledování vysoce kvalitních záznamů z videokamery ve standardním rozlišení na televizoru, je skvělá volba model založený na MPEG-2.
MPEG-4 / H.264
MPEG-4 / H.264, který se nachází na většině kapesních videokamer a v mnoha videokamerách vyšší třídy HD, je ve skutečnosti velmi širokou rodinou různých formátů podporujících nahrávání videa ve standardním i vysokém rozlišení. H.264 má několik ctností. Dokáže nahrávat velmi kvalitní video, přesto jej komprimovat způsobem, který nespotřebovává příliš mnoho paměti. Tvůrci videokamer používají H.264, pokud chtějí nabízet video produkt vhodný pro web.
AVCHD
Varianta formátu H.264, jedná se o formát videosouborů s vysokým rozlišením, který se nachází na většině videokamer HD, Canon, Sony a Panasonic (podporují jej i jiní výrobci). Videokamery AVCHD dokážou zachytit velmi kvalitní video a také mohou vypálit HD video na standardní disk DVD, který lze přehrávat na přehrávači disků Blu-ray.
Jak víte, jaký formát má videokamera?
Jelikož se jedná o poměrně technický prvek ve vaší videokameře, obvykle není propagován prominentně. Všechny videokamery nicméně v oficiálních specifikacích uvádějí, jaký formát používají. Pokud již videokameru vlastníte a zajímá vás, jaký typ formátů podporuje, podívejte se do příručky.