Skip to content

Průvodce funkcemi tabletových sítí

5 de Srpen de 2021
GettyImages 533765003 56a27e0c3df78cf77276a921

Všechny tablety mají integrované síťové připojení, ale každé zařízení má jiné možnosti a omezení. Před koupí tabletu se ujistěte, že rozumíte mnoha způsobům připojení k internetu a dalším zařízením. Informace v tomto článku platí široce pro širokou škálu zařízení. Před nákupem zkontrolujte specifikace jednotlivých produktů.

Všechny tablety mají Wi-Fi

Wi-Fi je nejrozšířenější forma technologie bezdrátových sítí. Wi-Fi je navrženo pro připojení k místní síti, takže vám samotné nedovolí používat internet. Nejprve se musíte připojit k bezdrátové síti, která sdílí širokopásmové připojení nebo veřejný hotspot s přístupem na internet. Veřejné hotspoty jsou v kavárnách, knihovnách a na letištích velmi běžné, takže je obecně snadné najít spojení. Existuje několik standardů Wi-Fi, ale všechny jsou navzájem poměrně kompatibilní. Zde je rozpis různých standardů Wi-Fi spolu s jejich funkcemi:

  • 802.11ac: Pásmo až 1,3 Gb / s, 2,4 nebo 5 GHz
  • 802.11n: Až 450 Mb / s, pásmo 2,4 nebo 5 GHz
  • 802.11a: Až 54 Mb / s, pásmo 5 GHz
  • 802.11g: Až 54 Mb / s, pásmo 2,4 GHz
  • 802.11b: Až 11 Mb / s, pásmo 2,4 GHz

Některé tablety podporují MIMO

Další funkce, kterou lze v některých tabletech najít, se nazývá MIMO. Tato technologie umožňuje tabletu využívat více antén k zajištění větší šířky datového pásma vysíláním přes více kanálů ve standardu Wi-Fi. Kromě větší šířky pásma může MIMO také zlepšit spolehlivost a dosah tabletu v sítích Wi-Fi. Umožňuje také uživatelům poslouchat FM rádio na tabletu.

Několik tabletů podporuje bezdrátové připojení 3G, 4G a 5G

Každý tablet, který nabízí bezdrátové připojení 3G, 4G nebo 5G, bude díky extra nutným transceiverům stát více po vybalení z krabice. Jakmile budete mít hardware, musíte se zaregistrovat k datovému tarifu u operátora, který je kompatibilní s tabletem. Většina datových tarifů je vybavena datovým limitem, který omezuje, kolik dat si můžete v daném měsíci stáhnout přes toto připojení. Dopravci dělají různé věci, jakmile dosáhnete této hranice. Někteří ve skutečnosti přestávají umožňovat stahování dat, nebo jiní je mohou omezovat, takže věci jako streamování videa nefungují. Někteří operátoři vám umožňují pokračovat ve stahování a poté vám účtovat poplatky za překročení. Některé „neomezené“ datové plány mají stále na sobě čepice, které umožňují stahování až do určitého objemu dat při plné rychlosti sítě. Jakmile byla tato částka překročena, rychlosti sítě se výrazně sníží. Tato praxe se označuje jako omezování dat a může ztěžovat porovnávání datových plánů, protože není možné určit, kolik dat byste mohli použít, než budete mít zařízení. Je možné snížit náklady na hardware prostřednictvím slevových nabídek, když se zaregistrujete u přepravce pro prodlouženou smlouvu.

Bluetooth a Tethering

Bluetooth je hlavním prostředkem pro připojení bezdrátových periferií, jako jsou klávesnice nebo náhlavní soupravy, k mobilním zařízením. Tuto technologii lze také použít pro přenos souborů přímo mezi zařízeními. Tethering je způsob propojení mobilního zařízení, například notebooku nebo tabletu, s mobilním telefonem za účelem sdílení bezdrátového širokopásmového připojení. To lze teoreticky provést s jakýmkoli zařízením, které nabízí bezdrátové širokopásmové připojení a podporu Bluetooth; někteří bezdrátoví operátoři však za odemčení této funkce účtují příplatek. Máte -li zájem o tethering, ověřte si u bezdrátového operátora a výrobce zařízení, zda je to možné, než si koupíte jakýkoli hardware.

Mobilní hotspoty

Bezdrátové základnové stanice nebo mobilní hotspoty vám umožní připojit bezdrátový router k vysokorychlostní síti a sdílet připojení s dalšími zařízeními, která mají standardní Wi-Fi. Některé tablety s technologií 4G a 5G lze použít jako hotspot pro jiná zařízení podporující Wi-Fi. Tato zařízení také vyžadují datovou smlouvu s dopravcem.

Near Field Communications

NFC, neboli near field communications, je síťová technologie krátkého dosahu. Umožňuje přenos dat mezi dvěma zařízeními bez použití internetu. Nejběžnějším používáním NFC v současné době jsou mobilní platební systémy, jako je Apple Pay, ale také se používá pro synchronizaci a sdílení souborů s počítači a jinými tablety.