Skip to content

Průvodce funkcemi videokamery

6 de Červenec de 2021
HPcamcorder 8653b779dc3a41b495c84931c0632527

Při nákupu videokamery jste konfrontováni se seznamem funkcí. Některým se dá rozumět relativně jasně, jiným ne tak moc. Abychom vám pomohli orientovat se ve složitostech, uvádíme průvodce klíčovými funkcemi dostupnými ve většině digitálních videokamer s odkazy, které vám umožní ponořit se hlouběji do konkrétního tématu.

Rozlišení videa

Najdete videokamery, které zaznamenávají video ve standardním nebo vysokém rozlišení. Obecně platí, že HD kamery jsou nyní standardem, nekupujte nic s nižším rozlišením. 4K nebo lepší rozlišení bude dražší, ale kvalita může stát za to. I když nevlastníte televizi s rozlišením 4K, stojí za to zvážit videokameru s vyšším rozlišením, která vám „zajistí budoucnost“ vašich videí v době, kdy začnete obchodovat se svou současnou televizí.

Obrazový snímač

Obrazový snímač je zařízení uvnitř videokamery, které transformuje světlo procházející objektivem na digitální signál zaznamenávaný videokamerou. Existují dva základní typy senzorů – CMOS a CCD. Pokud jde o senzory, lepší jsou ty větší.

Přibližovací skla

Typ objektivu, který vaše videokamera má, je zásadní: dlouhé zoomu vám umožní zvětšit vzdálené objekty. Ale ne všechny přiblížení jsou vytvořeny stejně. Musíte hledat „optické“ přiblížení videokamery, nikoli digitální přiblížení. Čím vyšší je číslo zoomu (dané jako faktor „x“ – jako v 10x, 12x atd.), Tím lepší je zvětšení.

Stabilizace obrazu

Pokud je vaše videokamera vybavena objektivem s dlouhým zoomem (i když tomu tak není), měla by také nabídnout určitou formu stabilizace obrazu, která zajistí, že vaše videa budou stabilní. Stejně jako objektiv se zoomem je lepší formou stabilizace obrazu optická stabilizace obrazu, nikoli digitální.

Formát médií

Jedná se o typ média, které ukládá vaše digitální videa. Mezi oblíbené formáty médií patří flash paměť (interní nebo na paměťové kartě flash) a jednotka pevného disku. Typ média, na které vaše videokamera zaznamenává, má obrovský dopad na design a funkčnost videokamery. Obecně se chcete vyhnout starším formátům, které nahrávají na pásku, CD nebo liché paměťové karty. Stick na SD nebo micro SD flash paměťové karty a fotoaparáty, které mají vestavěný pevný disk. Čím větší kapacita, tím lépe.

Formát videa

Formát videa videokamery odkazuje na druh digitálního souboru, který vaše videokamera vytvoří. Typ formátu souboru, který videokamera používá, má obvykle vliv na kvalitu videa a na to, jak snadné je pracovat na počítači. Mezi běžné video soubory patří MPEG-2, H.264 a AVCHD.

Detekce obličeje

Schopnost najít a zaostřit na tváře před videokamerou se nazývá detekce obličeje. Nyní je stále populárnější a mnoho videokamer má zabudovanou technologii, která nabízí ještě sofistikovanější funkce, jako je rozpoznávání obličeje nebo schopnost pořizovat statické fotografie, kdykoli se člověk usměje.

Bitové sazby

Přenosová rychlost odpovídá množství digitálních dat, které může videokamera zaznamenat v kteroukoli danou sekundu. Čím vyšší je datový tok, tím více dat videokamera zachytí, což se promítne do kvalitnějšího videa.

Sazby snímků

Video je ve skutečnosti jen série statických fotografií pořízených jeden po druhém, okamžitě. Rychlost, kterou videokamera během záznamu zachycuje statické snímky, se nazývá snímková frekvence. Rychlejší snímkovací frekvence jsou užitečné pro záznam sportu nebo pro zpomalené nahrávání.

Kontrola expozice

Jednou z nejběžnějších funkcí videokamery je ovládání expozice, které vám umožňuje upravit, jak se bude vaše video zobrazovat světle nebo tmavě.

Foto funkce

Téměř každá videokamera na trhu dokáže pořídit digitální statický snímek, ale výkon se zde velmi liší. Videokamery, které nabízejí vestavěný blesk, vyhrazené tlačítko spouště fotografie a režimy fotografických scén, budou v oddělení statických fotografií vynikajícími výkony.