Skip to content

Průvodce objektivy videokamery

6 de Červenec de 2021
usa technology consumer electronics show in las vegas 539584802 57b656555f9b58cdfdf0e7da

Je pravděpodobné, že nebudete věnovat větší pozornost objektivu videokamery než tomu, kolik přiblíží. Objektiv je nedílnou součástí fungování vaší videokamery. Existují dva základní typy objektivů videokamery: ty, které jsou zabudovány do videokamery, a doplňkové objektivy, které si po zakoupení zakoupíte a připevníte si je pro konkrétní efekty. Tento článek se zaměřuje pouze na vestavěné objektivy videokamery.

Objektivy optického zoomu

Videokamera s objektivem s optickým zoomem může zvětšovat vzdálené objekty. Provádí to pohybem kousků skla ve videokameře. Objektivy s optickým zoomem se vyznačují tím, jaké velké zvětšení nabízejí. Objektiv s 10násobným přiblížením může objekt zvětšit 10krát.

Objektivy s pevným zaostřením

Objektiv s pevným zaostřením je ten, který se nepohybuje, aby dosáhl zvětšení. Je upevněn na místě. Mnoho videokamer s objektivem s pevným zaostřením přesto nabízí digitální zoom. Na rozdíl od svého optického protějšku digitální zoom nezvětšuje vzdálený objekt. Ořízne scénu tak, aby zaostřila na jeden konkrétní objekt. Z tohoto důvodu digitální zoom obvykle poskytuje snímky nižší kvality než objektiv s optickým zoomem.

Pochopení ohniskových vzdáleností

Ohnisková vzdálenost objektivu odpovídá vzdálenosti od středu objektivu k bodu na obrazovém snímači, kde je obraz zaostřen. Z praktického hlediska vám ohnisková vzdálenost řekne, kolik zoomu nabízí vaše videokamera a jaké úhly zachycuje. Ohniskové vzdálenosti se měří v milimetrech. U videokamer s objektivy s optickým zoomem vidíte dvojici čísel. První vám poskytne ohniskovou vzdálenost v širokoúhlém úhlu a druhým je maximální ohnisková vzdálenost v teleobjektivu, tedy při oddálení nebo zvětšení objektu. Zvětšení neboli „x“ faktor videokamery můžete určit vydělením druhého čísla v ohniskové vzdálenosti prvním. Videokamera s objektivem 35 mm – 350 mm má tedy 10x optický zoom.

Širokoúhlé objektivy

Rostoucí počet videokamer vybíhá k širokoúhlým objektivům. Neexistuje žádné tvrdé a rychlé pravidlo pro případ, kdy je vestavěný objektiv videokamery považován za širokoúhlý, ale obvykle vidíte model inzerovaný jako takový, když má ohniskovou vzdálenost pod 39 mm. Jak název napovídá, širokoúhlý objektiv zachycuje více scén, aniž by střelec musel udělat krok nebo dva zpět, aby to všechno zachytil.

Porozumění cloně

Čočka reguluje množství světla procházejícího k senzoru pomocí clony nazývané také clona. Pomyslete na to, jak se zornice rozšiřuje, aby propouštěla ​​více světla, nebo zužující se, aby propouštěla ​​méně světla, a získáte představu o tom, jak duhovka funguje. Velikost otvoru duhovky se nazývá clona. Sofistikované fotoaparáty umožňují ovládat velikost clony. To je důležité ze dvou důvodů:

  • Široká clona propouští více světla, rozjasňuje scénu a zlepšuje výkon ve špatně osvětlených prostředích. Naopak malá clona propouští méně světla.
  • Nastavením clony objektivu můžete upravit hloubku ostrosti, což je to, kolik scény je zaostřeno. Díky široké cloně budou objekty před vámi dobře zaostřeny, ale pozadí bude rozmazané. Malá clona všechno zaostří.

Tvůrci videokamer obvykle inzerují maximální clonu nebo šířku clony, která umožňuje otevření světla. Čím širší, tím lepší.

Jak můžete zjistit, co je clona videokamery?

Clona videokamery se měří v clonových číslech. Stejně jako hodnocení optického zoomu můžete určit maximální clonu videokamery pomocí matematiky. Vydělte celkovou ohniskovou vzdálenost průměrem objektivu, který je obvykle vyrytý do spodní části tubusu objektivu. Pokud tedy máte objektiv 220 mm o průměru 55 mm, máte maximální clonu f / 4. Čím nižší je číslo f-stop, tím širší je clona objektivu. Takže na rozdíl od optického zoomu, kde hledáte vysoké číslo, potřebujete videokameru s nízkou clonou nebo clonovým číslem.