Skip to content

Průvodce odebráním písem TrueType a OpenType ve Windows

2 de Srpen de 2021
GettyImages 961567088 1eaaacc5696849fbbaa092b1cff5d9c3

Co vědět

 • Ve Windows 10 vyhledejte fonty a jdi na Písma – Nastavení systému > název písma> Odinstalovat.
 • Ve Windows 8 nebo 7 přejděte na Písma – Ovládací panely > název písma> Soubor > Vymazat.

Tento článek vysvětluje, jak najít a odstranit písma ve Windows 10, 8 nebo 7.

Jak odstranit písma TrueType a OpenType

Pokud rádi zkoušíte různá písma, je pravděpodobné, že zjistíte, že se ovládací panel písem Windows 10 rychle zaplňuje. Chcete -li usnadnit hledání písem, která opravdu chcete, možná budete chtít některá písma odstranit. Windows používají tři druhy písem: TrueType, OpenType a PostScript. Odstranění písem TrueType a OpenType je jednoduchý proces. Oproti předchozím verzím systému Windows se toho příliš nezměnilo.

 1. Klikněte na Vyhledávání pole na pravé straně tlačítka Start.

 2. Typ fonty ve vyhledávacím poli.

 3. Klikněte na přečtený výsledek vyhledávání Písma – Nastavení systému nebo Písma – Ovládací panely. Otevře se okno Písma.

  Snímek obrazovky systému Windows se zvýrazněným výsledkem vyhledávání „Náhled písma a související nastavení“

 4. Klikněte na ikonu nebo název pro písmo, které chcete odstranit, jej vyberte.

  Screenshot z okna Fonts

  Pokud je písmo součástí rodiny písem a nechcete odstranit ostatní členy rodiny, možná budete muset rodinu vybrat, než budete moci vybrat písmo, které chcete odstranit. Pokud váš pohled zobrazuje spíše ikony než názvy, ikony s více skládanými ikonami představují rodiny písem.

 5. Ve Windows 10 vyberte písmo, které chcete odebrat, a pak zvolte Odinstalovat. Potvrďte, že chcete písmo z počítače odinstalovat.

  Snímek obrazovky písma v systému Windows 10 se zvýrazněným tlačítkem Odinstalovat

 6. Ve Windows 8 nebo 7 zaškrtněte políčko vedle písma. Vyber Soubor nabídku a vyberte Vymazat. Potvrdit odstranění, když k tomu budete vyzváni.

Odstranění zkratky oproti skutečnému písmu. Pokud jste při instalaci písma zaškrtli políčko „Instalovat jako zástupce“, odeberete pouze zástupce. Soubor písem zůstane v adresáři, kam jste jej uložili.

Dávejte pozor, co odstraníte. Některá písma by neměla být odstraněna. Neodstraňujte žádná systémová písma, jako je Calibre, Microsoft Sans Serif nebo Tahoma.