Skip to content

Průvodce po nahrávání zvuku z videokamery

8 de Červenec de 2021
2007 consumer electronics show showcases latest tech products 72951423 57b65b835f9b58cdfdf8b80a 965ae5f7fe9149feb784d6b37facd218

Pokud jste na trhu s videokamerami, zde je několik věcí, které potřebujete vědět o zvuku z videokamery, a několik tipů, co hledat, abyste zajistili kvalitní zvukový zážitek.

Mikrofony nejsou stvořeny stejně

Videokamery shromažďují zvuk prostřednictvím vestavěného mikrofonu, ale ne všechny mikrofony jsou vytvářeny stejně. Existují tři základní typy: mono, stereo a vícekanálový nebo „prostorový zvuk“.

Monofonní mikrofony

Nejzákladnější mikrofon, mono mikrofon, se obvykle nachází na low-end videokamerách a zejména na kapesních videokamerách. Shromažďují pouze jeden zvukový kanál a zatímco je sjízdný, někteří lidé si stěžují, že zvuk je u těchto typů mikrofonů plochý.

Stereofonní mikrofon

Stereofonní mikrofon zaznamenává dva zvukové kanály, nikoli jeden. Každý, kdo si nasadí sluchátka na hlavu, zná „stereofonní efekt“ se zvukem poskakujícím mezi uchem nebo přehrávaným v obou. Stereofonní mikrofony jsou nejběžnějším typem mikrofonů používaných ve videokamerách s vysokým rozlišením (jsou k dispozici také u kapesních modelů, ale nejsou tak rozšířené) a budou dobře přehrávány v televizi nebo počítači.

Vícekanálový mikrofon

Některé špičkové videokamery nabízejí vícekanálové nahrávání zvuku. Nejlepším způsobem, jak přemýšlet o nahrávání více kanálů nebo prostorového zvuku, je představit si základní nastavení domácího kina. Máte tři reproduktory vpředu, u televize, a pár reproduktorů vzadu. V nejlepších akčních filmech uslyšíte zvuk kolem hlavy. S vícekanálovým mikrofonem můžete tento zážitek (do určité míry) duplikovat na videokameru: fotoaparát zachytí a přehraje zvuk na pěti různých kanálech – ne dva dostupné na stereofonním mikrofonu nebo ten, který je k dispozici od mono mikrofon. Pokud nevlastníte a opravdu nechcete vlastnit, systém domácího kina ve vašem domě, nahrávání domácích filmů v prostorovém zvuku nemá moc smysl. Pokud jsou věci stejné, bylo by lepší najít videokameru se stereofonním mikrofonem.

Zvukové funkce

Zatímco všichni prodejci videokamer vylévají čas a pozornost do zvonů a píšťal optické stránky designu videokamery, někteří věnují menší pozornost zvuku.

Zoom mikrofon

Normální mikrofony nerozlišují, pokud jde o směr, ze kterého zvuk vychází – proto, pokud jste ten, kdo nahrává, váš hlas zaznívá ve filmu, pokud chcete dát do svých dvou centů. Mikrofon s přiblížením však může při přiblížení objektivu zaostřit zvukovou sbírku směrově. Jinými slovy, pokud je někdo před vámi, kdo mluví, a přiblížíte videokameru na něj, mikrofon se zoomem také zaostří zvukovou sbírku zepředu, nikoli ze stran nebo zezadu. Mikrofony se zoomem jsou obecně k dispozici u videokamer vyšší třídy.

Větrná clona

Jedním z největších problémů, s nimiž se lidé při nahrávání venku setkávají, je vítr řítící kolem mikrofonu. Vítr může vydávat ohlušující zvuk nebo jen nepříjemné rozptýlení, a proto je docela běžné najít videokamery, které slibují odvrácení větru pomocí vnitřního „čelního skla“. Tato zařízení jsou skromná a neposkytují tolik ochrany, takže si možná budete chtít dokoupit čelní sklo, které můžete vložit přes mikrofon videokamery, kdykoli se ocitnete ve větru. U dražších videokamer využívá režim čelního skla software a procesory digitálního signálu k digitálnímu vyrovnání negativních účinků větru. Účinnost těchto technologií se opět liší. V závislosti na úrovni větru je určitý stupeň hluku větru obvykle nevyhnutelný, ale videokamera s mikrofonem proti větru a režimem snižujícím hluk bude rozptýlení alespoň minimalizovat.

Vstup pro mikrofon

Většina videokamer vyšší třídy je natolik skromná, aby věděla, že v audio oddělení zcela nedosahují. Proto na nich najdete mikrofonní vstupy. Tyto vstupy umožňují připojení příslušenství mikrofony pro vyšší kvalitu zvuku. Pokud víte, že chcete do mixu přidat další mikrofon, měli byste také najít kamkordér s hot-shoe, protože mnoho mikrofonů s příslušenstvím lze snadněji připevnit na hot-shoe na horní straně videokamery.

Stereo přehrávání

Od té doby, co videokamery začaly přidávat vestavěné projektory, návrháři zařízení zaměřili větší pozornost na kvalitu reproduktorů pro přehrávání zvuku na palubě. Videokamery špičkových projektorů mají obvykle mnohem lepší vestavěné reproduktory pro přehrávání zvuku než jiné než projektory.