Skip to content

Průvodce pro začátečníky k mobilním aplikacím

13 de Červenec de 2021
GettyImages 825469726 5b2fb59704d1cf00366cf8c2

Slovo „aplikace“ je zkratkou pro „aplikaci“. Jedná se o software, který je předinstalován ve vašem zařízení, nebo jde o software, který si nainstalujete do zařízení. Aplikace se nejčastěji používá v odkazu na mobilní aplikaci nebo malý software, který běží na webu. Dalším slovem pro aplikaci je program (i když při použití slovního programu můžete znít zastarale).

Typy aplikací

Aplikace obvykle běží lokálně na vašem zařízení, ale mohou také běžet prostřednictvím webového prohlížeče. V počítači, smartphonu, tabletu nebo jiných elektronických zařízeních najdete aplikace, včetně chytrých televizorů a chytrých hodinek. Aplikace mohou nebo nemusí mít připojení k internetu. Existují tři hlavní typy aplikací:

  • Desktopové aplikace: Postaveno pro počítače s interakcí myší a klávesnicí.
  • Mobilní aplikace: Určeno pro smartphony a dotykové vstupy.
  • Webové aplikace: Programy založené na prohlížeči.

Klíčové rozdíly

Aplikace pro stolní počítače jsou obvykle mnohem plnější než mobilní aplikace a skládají se ze všech funkcí aplikace, zatímco mobilní ekvivalent je jednodušší a snáze použitelná verze. Tento popis má smysl, když vezmete v úvahu, že většina desktopových a webových aplikací funguje nejlépe s myší, klávesnicí a velkým displejem, zatímco mobilní aplikace jsou přístupné prstem nebo stylusem na malé obrazovce. Webové aplikace mohou být také plné funkcí, ale využívají možnosti připojení k internetu a programu webového prohlížeče. Zatímco některé jsou náročné a mohou fungovat dobře jako mobilní nebo desktopové programy, většina webových aplikací je z nějakého důvodu lehká.

Hybridní aplikace

Pokud je aplikace kombinací mezi webovou aplikací a aplikací pro stolní počítače, může se jí říkat hybridní aplikace. Tyto aplikace mají offline desktopové rozhraní, přímý přístup k hardwaru a dalším připojeným zařízením a trvalé připojení k internetu pro rychlé aktualizace a přístup k internetovým prostředkům.

Příklady aplikací

Některé aplikace existují ve všech třech formách; jsou k dispozici jako mobilní aplikace a desktopové a webové aplikace. Jiné fungují pouze pro mobilní a webové aplikace.

Aplikace, které fungují pro stolní počítače, web i mobilní zařízení

Editor obrázků Adobe Photoshop je aplikace, která běží na vašem počítači, ale Adobe Photoshop Sketch je mobilní aplikace, která umožňuje kreslit a malovat na přenosném zařízení. Je to zhuštěná verze desktopové aplikace. Totéž platí pro webovou aplikaci nazvanou Adobe Photoshop Express Editor. Dalším příkladem je Microsoft Word. Je k dispozici pro počítače v nejpokročilejší podobě a na webu, předplatným a prostřednictvím mobilní aplikace.

Aplikace specifické pro určité platformy

I když určité aplikace existují ve všech třech formách aplikací, není tomu tak vždy. Například zprávy z Gmailu můžete dostávat prostřednictvím oficiálního webu Gmail.com a mobilní aplikace Gmail, ale neexistuje žádný počítačový program od společnosti Google, který vám umožní přístup k vaší poště. V tomto případě je Gmail mobilní i webovou aplikací, ale nikoli aplikací pro stolní počítače. Podle potřeby jej můžete přidat nebo odebrat. Ostatní (často hry) jsou podobné v tom, že existují mobilní i webové verze stejné hry, ale možná ne desktopová aplikace. Nebo může existovat verze hry pro stolní počítače, ale není k dispozici na webu ani jako mobilní aplikace.

Kde získat aplikace

Hledání a získávání aplikací se liší podle typu aplikace.

Zdroje pro mobilní aplikace

V kontextu mobilních aplikací má téměř každá platforma úložiště, kde si uživatelé mohou stáhnout bezplatné i placené aplikace. Mobilní aplikace jsou obvykle přístupné prostřednictvím zařízení nebo webové stránky, takže aplikace mohou být zařazeny do fronty ke stažení, až bude uživatel v zařízení příště. Například Google Play Store a Amazon Appstore jsou dvě místa, kde si uživatelé Androidu mohou stahovat mobilní aplikace. Zařízení iPhone, iPod touch a iPad mohou získávat aplikace prostřednictvím iOS App Store přímo ze zařízení.

Zdroje pro desktopové aplikace

Desktopové aplikace jsou široce dostupné z neoficiálních zdrojů, jako jsou Softpedia a FileHippo.com. Oficiální úložiště aplikací zahrnují Mac App Store pro aplikace macOS a Windows Store pro aplikace Windows.

Zdroje pro webové aplikace

Webové aplikace se načítají ve webovém prohlížeči a nevyžadují stahování, pokud nemluvíte o něčem jako rozšíření Chrome. Když si je stáhnete do počítače a povolíte, prohlížeč spustí malé webové aplikace založené na této funkci. Google označuje své online služby jako aplikace, ale společnost také prodává konkrétní sadu služeb známou jako Google Workspace. Google má službu hostování aplikací s názvem Google App Engine, která je součástí Google Cloud Platform. FAQ

  • Jak stáhnu mobilní aplikace do svého smartphonu?

    Chcete-li stahovat aplikace do smartphonů Android, nejprve vyhledejte aplikaci v Obchodě Google Play. Když jeden najdete, stiskněte Nainstalujte stáhnout a Otevřeno obědvat. Na zařízeních Apple přejděte do App Store a proveďte stejný proces výběrem Dostat nainstalovat aplikaci a Otevřeno spustit.

  • Jak spustím mobilní aplikace v počítači?

    K přístupu k aplikacím pro Android ve vašem počítači použijte jeden z emulátorů Android, například BlueStacks. Na iPhonech použijte emulátor iOS. Obrazovku svého telefonu můžete také zrcadlit pomocí aplikace Microsoft Your Phone pro Android nebo iOS.