Skip to content

Průvodce pro začátečníky v režimu asynchronního přenosu (ATM)

28 de Červenec de 2021
GettyImages 828267118 df7bb2eb98534ed7bbf0a6147bb591b4

Asynchronous Transfer Mode (ATM) je vysokorychlostní síťový standard, který podporuje hlasovou, obrazovou a datovou komunikaci. Rovněž zlepšuje využití a kvalitu služeb (QoS) sítí s vysokým provozem. Poskytovatelé internetových služeb používají bankomaty v soukromých dálkových sítích. Bankomat pracuje na vrstvě datového spojení – na vrstvě 2 v modelu OSI – přes optický kabel nebo kabel s kroucenými páry. I když se vytrácí ve prospěch sítě nové generace (NGN), protokol ATM je zásadní pro Synchronní optickou síť (SONET), která tvoří páteř mnoha poskytovatelů internetových služeb, veřejnou komutovanou telefonní síť (PSTN) a integrovanou Služby digitální sítě (ISDN).

Jak fungují sítě ATM

ATM se liší od jiných technologií datových spojů, jako je Ethernet, několika způsoby. ATM používá nulové směrování. Místo použití softwaru vytvářejí vyhrazená hardwarová zařízení známá jako přepínače ATM spojení typu point-to-point mezi koncovými body a datové toky přímo ze zdroje do cíle. Ethernet a internetový protokol (IP) používají pakety proměnné délky. ATM používá buňky pevné velikosti ke kódování dat. Tyto buňky ATM mají délku 53 bajtů, která se skládá ze 48 bajtů dat a pěti bajtů informací záhlaví. Každá buňka je zpracována ve vlastní době. Když je jeden hotový, procedura volá po zpracování další buňky. Proto se tomu říká asynchronní; žádná z buněk nevybije současně ve srovnání s ostatními buňkami. Poskytovatel služeb může předem nakonfigurovat připojení ATM, aby vytvořil vyhrazený nebo trvalý okruh, nebo jej lze přepnout nebo nastavit na vyžádání a poté ukončit na konci jeho používání. Pro služby ATM jsou obvykle k dispozici čtyři datové přenosové rychlosti: Dostupný datový tok, Konstantní datový tok, Nespecifikovaný datový tok a Variabilní datový tok (VBR). Výkonnost ATM je často vyjádřena ve formě úrovní OC (Optical Carrier), psaných jako OC-xxx. S ATM je technicky možné dosáhnout úrovně výkonu až 10 Gb / s (OC-192). Častější pro ATM je však 155 Mbps (OC-3) a 622 Mbps (OC-12). Bez směrování a s buňkami s pevnou velikostí mohou sítě spravovat šířku pásma v ATM snadněji než v technologiích, jako je Ethernet. Vysoké náklady na ATM ve srovnání s Ethernetem jsou jedním z faktorů, které omezily jeho přijetí na páteř a další vysoce výkonné specializované sítě.

Bezdrátový bankomat

Bezdrátová síť s jádrem ATM se nazývá bezdrátový ATM (WATM). Tento typ sítě ATM nabízí vysokorychlostní mobilní komunikaci. Došlo k následování úspěchu kabelové technologie ATM v reakci na požadavky na bezdrátové služby všude. WATM podporuje data, hlas a video se zaručenou QoS. Podobně jako u jiných bezdrátových technologií vysílají buňky ATM ze základnové stanice a vysílají do mobilních terminálů, kde přepínač ATM vykonává funkce mobility.

VoATM

Další datový protokol, který odesílá hlasové, obrazové a datové pakety prostřednictvím sítě ATM, se nazývá Voice over Asynchronous Transfer Mode (VoATM). Je to podobné jako VoIP, ale nepoužívá protokol IP a jeho implementace je nákladná. Poskytuje však vysokorychlostní přenos pro sítě a je výhodný pro společnosti, které mají zavedenou síť ATM.