Skip to content

Průvodce úložnými jednotkami pro notebooky

29 de Červenec de 2021
GettyImages 535639857 58cf5c463df78c3c4f7ee4be 5bed96b7c9e77c0026931f20

Většina moderních notebooků se vzdaluje od mechanických disků ve prospěch odolnějších a menších polovodičových doplňků. Vzhledem k tomu, že se velikost notebooku stále zmenšuje, optické jednotky jsou stále vzácnější a tyto disky SSD se množí.

Pevné disky

Pevné disky jsou stále nejběžnější formou úložiště v notebooku a jsou velmi jednoduché.

Obecně se na pohon bude odkazovat podle jeho kapacity a rychlosti otáčení. Jednotky s větší kapacitou mají tendenci fungovat lépe než menší a disky s rychlejším otáčením jsou ve srovnání s jednotkami s podobnou kapacitou obvykle rychlejší než pomalejší. HDD s pomalejším otáčením však mají malou výhodu, pokud jde o dobu běhu notebooku, protože čerpají méně energie. Jednotky pro notebooky jsou obvykle o velikosti 2,5 palce a mohou mít kapacitu od 160 GB do více než 2 TB. Většina systémů bude mít mezi 500 GB a 1 TB úložiště, což je pro standardní přenosný systém více než dost. Pokud se díváte na notebook, který nahradí plochu jako primární systém, který pojme všechny vaše dokumenty, videa, programy atd., Zvažte pořízení jednoho s pevným diskem o velikosti 750 GB nebo větším.

Jednotky SSD

Fotografie klíčového SSD SATA MX100 512 GB

Jednotky SSD začínají nahrazovat pevné disky u více notebooků, zejména u nových ultratenkých notebooků. Některé systémy, zejména stolní počítače, nabízejí dva disky – menší SSD pro operační systém a větší HDD pro data, které nabízejí rychlostní výhodu SSD a levnější úložnou kapacitu HDD. Tyto typy pevných disků používají k ukládání dat spíše sadu paměťových čipů flash než magnetický talíř. Poskytují rychlejší přístup k datům, nižší spotřebu energie a vyšší spolehlivost. Nevýhodou je, že disky SSD nemají tak velkou kapacitu jako mechanické pevné disky. Navíc obvykle stojí mnohem víc. Typický notebook vybavený jednotkou SSD bude mít kdekoli od 16 GB do 512 GB úložného prostoru. Pokud je SSD jediným úložištěm v notebooku, mělo by mít alespoň 120 GB prostoru, ale ideálně kolem 240 GB nebo více. Typ rozhraní, které jednotka SSD používá, může mít také významný dopad na výkon, ale mnoho společností jej zjevně neinzeruje. Nejlevnější systémy, jako jsou Chromebooky, mají tendenci používat eMMC, což není nic jiného než flash paměťová karta, zatímco vysoce výkonné notebooky používají nové karty M.2 s PCI Express.

Polovodičové hybridní disky

Pokud chcete vyšší výkon než tradiční pevný disk, ale nechcete obětovat úložnou kapacitu, je další možností disk SSD. Některé společnosti o nich hovoří jako o hybridních pevných discích. Polovodičové hybridní disky obsahují malé množství polovodičové paměti na mechanickém pevném disku, který se používá k ukládání často používaných souborů do mezipaměti. Pomáhají urychlit úkoly, jako je spuštění notebooku, ale nejsou vždy rychlejší. Ve skutečnosti se tato forma disku nejlépe používá, když se často používá omezený počet aplikací.

Technologie Smart Response a SSD Cache

Podobně jako u hybridních pevných disků některé notebooky používají oba mechanické pevné disky s malým diskem SSD. Nejběžnější forma využívá technologii Intel Smart Response. To poskytuje výhody úložných kapacit pevného disku a zároveň získává rychlostní výhody pevného disku. Na rozdíl od SSHDs tyto mechanismy ukládání do mezipaměti obvykle používají větší disky mezi 16 a 64 GB, které díky většímu prostoru poskytují podporu většímu rozsahu často používaných aplikací. Některé starší ultrabooky používají formu ukládání do mezipaměti SSD, která nabízí vyšší úložnou kapacitu nebo nižší náklady, ale Intel změnil specifikace tak, že je vyžadován vyhrazený disk SSD, aby nové stroje splňovaly požadavky na značku ultrabooků.

Jednotky CD, DVD a Blu-ray

vysunuto dvd v notebooku notebook

Se vzestupem digitální distribuce a alternativními metodami zavádění nejsou optické jednotky takovým požadavkem, jako tomu bylo dříve. V dnešní době se používají spíše ke sledování filmů nebo hraní her, stejně jako k vypalování programů na disk, vytváření DVD nebo vytváření zvukových CD. Vypalovačky DVD jsou do značné míry standardem pro notebooky, které mají optickou jednotku. Mohou plně číst a zapisovat na formáty CD i DVD. Tato všestrannost je činí mimořádně užitečnými pro sledování filmů DVD na cestách nebo pro úpravy vlastních filmů DVD. Nyní, kdy se Blu-ray stal de facto standard s vysokým rozlišením, tyto disky má více notebooků. Kombinované jednotky Blu-ray mají všechny vlastnosti tradiční vypalovačky DVD se schopností přehrávat filmy Blu-ray. Vypalovačky disků Blu-ray přidávají schopnost vypalovat velké množství dat nebo videa na média BD-R a BD-RE. Zde jsou některé možnosti optické jednotky a úkoly, pro které se nejlépe hodí:

  • Základní výpočty s přehráváním DVD: DVD-ROM
  • Nahrávání DVD / CD: Zapisovací jednotka DVD
  • Přehrávání HD videa: Kombinace Blu-ray
  • Záznam HD videa: Zapisovatel Blu-ray

Při současných nákladech na komponenty neexistuje téměř žádný důvod, proč by notebook neměl vypalovačku DVD, pokud bude mít optickou jednotku. Překvapivé je, že jednotky Blu-ray se nestaly standardem, protože jejich ceny jsou nyní také poměrně nízké u kombinovaných jednotek. Jednotky notebooků jsou obecně mnohem pomalejší než podobné disky, které se nacházejí v systémech stolních počítačů. I když notebook nemá interní optickou jednotku, je stále možné ji použít, pokud máte otevřený USB port pro připojení optické jednotky USB. Pokud si zakoupíte notebook s optickou jednotkou, může být pro správné prohlížení filmů na DVD nebo Blu-ray vyžadován další software mimo operační systém.

Usnadnění jízdy

Přístupnost disku je důležitá při zvažování, zda upgradovat nebo vyměnit poškozený disk. Kromě toho, že je přístupný, je také důležité získat představu o tom, jaké jsou pozice jednotek a jaké mohou být požadavky na velikost. Například 2,5palcové pozice pro disky používané pro pevné disky a disky SSD mohou mít několik velikostí. Větší disky 9,5 mm mají často lepší výkon a kapacitu, ale pokud se do pozice disku vejde pouze 7,0 mm disky kvůli tenkému profilu, musíte to vědět. Některé systémy podobně používají pro svou jednotku SSD spíše karty mSATA nebo M.2 než tradiční 2,5palcový pevný disk. Pokud tedy k jednotkám lze přistupovat a vyměnit je, nezapomeňte vědět, jaké typy rozhraní a limity fyzické velikosti existují.