Veřejná komutovaná telefonní síť (PSTN) je globální kolekce propojovacích vedení původně navržených pro podporu hlasové komunikace s přepojováním okruhů. PSTN poskytuje tradiční obyčejnou telefonní službu (POTS) – známou také jako pevná telefonní služba – rezidencím a mnoha dalším zařízením. Části PSTN se také využívají pro služby připojení k internetu, včetně Digital Subscriber Line (DSL) a Voice over Internet Protocol (VoIP). PSTN je jednou ze základních technologií telefonování – elektronická hlasová komunikace. Zatímco původní formy telefonování včetně PSTN spoléhaly na analogovou signalizaci, moderní technologie telefonování využívají digitální signalizaci, pracují s digitálními daty a také podporují připojení k internetu. Zavádění internetové telefonie umožňuje sdílení hlasu i dat ve stejných sítích, což je konvergence, ke které směřuje celosvětový telekomunikační průmysl (převážně z finančních důvodů). Klíčovou výzvou v internetové telefonii je dosáhnout stejně extrémně vysoké spolehlivosti a úrovně kvality, jaké dosahovaly tradiční telefonní systémy.
Historie technologie PSTN
Telefonní sítě byly rozšířeny po celém světě během 20. let 20. století, protože telefony se staly rutinou v domácnostech. Starší telefonní sítě používaly analogovou signalizaci, ale byly postupně upgradovány, aby používaly digitální infrastrukturu. Většina lidí spojuje PSTN s měděným vedením, které se nachází v mnoha domácnostech, ačkoli moderní infrastruktura PSTN také používá kabely z optických vláken a ponechává měď pouze pro takzvanou „poslední míli“ vedení mezi domem a poskytovatelem telekomunikačních služeb. PSTN využívá signalizační protokol SS7. Domácí telefony PSTN se zapojují do nástěnných konektorů instalovaných v domácnostech pomocí telefonních kabelů s konektory RJ11. Rezidence nemusí mít vždy konektory na všech správných místech, ale majitelé domů si mohou nainstalovat vlastní telefonní konektory se základními znalostmi elektrického vedení. Jeden odkaz PSTN podporuje pro data rychlost 64 kb / s (Kbps). Telefonní linku PSTN lze použít k připojení počítače k Internetu pomocí tradičních modemů vytáčené sítě. V počátcích World Wide Web (WWW) to byla primární forma domácího přístupu k internetu, ale byla zastaralá širokopásmovými internetovými službami. Telefonické připojení k internetu podporuje až 56 kb / s.
PSTN vs. ISDN
Digitální síť integrovaných služeb (ISDN) byla vyvinuta jako alternativa k PSTN, která poskytuje jak telefonní služby, tak také podporu digitálních dat. ISDN získal popularitu ve větších firmách díky své schopnosti podporovat velké množství telefonů s nízkými náklady na instalaci. Rovněž byla nabídnuta spotřebitelům jako alternativní forma přístupu k internetu s podporou 128 Kbps.
PSTN vs. VoIP
Voice over Internet Protocol (VoIP), někdy také nazývaný IP telefonie, byl navržen tak, aby nahradil telefonní služby s přepojováním okruhů jak PSTN, tak ISDN paketovým přepínáním založeným na internetovém protokolu (IP). První generace služeb VoIP trpěly problémy se spolehlivostí a kvalitou zvuku, ale postupem času se postupně zlepšovaly.