Skip to content

Reproduktory stojící na podlaze a regály: Který je pro vás to pravé?

15 de Srpen de 2021
Floor Speakers vs bookcase speakers ccab1ef151644fb182728052ef279327

Reproduktory se dodávají ve dvou hlavních exteriérových fyzických typech: stojací a regál. V těchto dvou kategoriích však existují rozdíly ve velikosti a tvaru. Porovnali jsme oba, abychom vám pomohli rozhodnout, zda ve vašem domě budou nejlépe fungovat podlahové nebo regálové reproduktory. Reproduktory samozřejmě musí znít dobře, ale měly by také odpovídat velikosti místnosti a dekoru.

Celková zjištění

Regál

 • Flexibilnější umístění.
 • Zabere méně místa.
 • Hodí se dobře do nastavení domácího kina.

Stojící na podlaze

 • Postavte je kamkoli.
 • Větší výkon pro hlasitější výstup.
 • Lepší pro vysoce kvalitní poslech hudby.
 • Větší akustický rozsah.

Pokud jde o stereofonní reproduktory, regálové a podlahové reproduktory jsou dva oblíbené formáty reproduktorů. Může se zdát, že jsou stejné, ale mezi nimi existují rozdíly. Policové reproduktory jsou menší a jsou navrženy tak, aby byly integrovány do kompletního zvukového systému. To může být tak jednoduché, jako je přidání subwooferu, nebo to může být tak složité jako plný prostorový systém 7.1. Stojací reproduktory jsou velké věžové reproduktory, které poskytují kompletní stereofonní zvuk pouze se dvěma reproduktory. Ty jsou zaměřeny na seriózní poslech hudby.

Stereo zvuk: Reproduktory stojící na zemi jsou stavěny pro stereofonní zvuk

Regál

 • Obvykle jsou postaveny ve stereo párech.
 • Skvělé pokrytí zvuku středního rozsahu.
 • Slabší nebo neexistující vysoký a nízký rozsah.
 • Lepší jako součást většího systému.

Stojící na podlaze

 • Obvykle jsou postaveny ve stereo párech.
 • Výkonný zvuk v plném rozsahu.
 • Ideální pro situace, kde chcete pouze stereo (2 reproduktory).

Regály a stojací reproduktory se obvykle dodávají ve dvojicích. Důvodem je, že jeden reproduktor zpracovává levý zvukový kanál a druhý se stará o pravý. Svým způsobem jsou regálové i podlahové reproduktory stavěny pro stereofonní zvuk, ale to není celý obraz. Hodně z toho přijde na řadu. Většina regálových reproduktorů je vyrobena jako součást většího zvukového systému, který poskytuje zvuk středního a obousměrného zvuku. V tomto smyslu jsou regálové reproduktory skvělé pro stereo, ale nejsou tak silné, aby poskytovaly kompletní zážitek z poslechu hudby. Stojací reproduktory jsou postaveny pro kompletní stereo výstup. Tyto reproduktory pokrývají řadu stereofonních zvuků a kromě středního rozsahu pokrývají i basy a výšky. Pokud chcete kompletní stereofonní systém z dvojice reproduktorů, stojící reproduktory jsou lepší volbou.

Rozsah: Větší reproduktory nabízejí širší rozsah

Regál

 • Méně kompletní sortiment.
 • Navrženo pro připojení k větším systémům.
 • Obvykle nejsilnější ve středním rozsahu.

Stojící na podlaze

 • Fyzicky větší s více komponenty.
 • Navrženo primárně pro samostatné stereo přehrávání.
 • Méně možností umístění.

Při navrhování zvukového systému byste v ideálním případě chtěli pokrýt co nejširší škálu zvuku. Čím širší a úplnější rozsah může zvukový systém produkovat, tím přesněji dokáže přehrávat zvuk. Samotné regálové reproduktory obecně nejsou navrženy tak, aby pokryly tak široký rozsah. Pokud se nedíváte na dvojici reproduktorů speciálně navržených pro výstup audiofilní kvality z gramofonu nebo digitálního zdroje, tyto regálové reproduktory pravděpodobně měly být součástí většího systému. Tento systém by pak rozšířil a vylepšil rozsah těchto reproduktorů. Existuje také fyzické omezení. Reproduktory do knihovny nejsou tak velké a nevejdou se do nich stejné množství komponent jako do větších reproduktorů. Stojací reproduktory jsou obecně zamýšleny jako kompletní systém. Tyto reproduktory jsou fyzicky větší a obsahují více komponent pro pokrytí širšího spektra zvuků. Reproduktory stojící na podlaze jsou obvykle zaměřeny na stereofonní poslechové prostředí bez dalších reproduktorů v systému. Výsledkem je ucelenější a komplexnější rozsah pouze ze dvou reproduktorů. Stojaté reproduktory však mohou a často se používají jako součást sestavy reproduktorů prostorového zvuku, které obvykle slouží jako přední levé a pravé hlavní reproduktory, doplněné regálovými reproduktory pro středové a prostorové kanály.

Velikost: Reproduktory do knihovny lze snadno umístit

Regál

 • Hodí se do menšího prostoru.
 • Navrženo tak, aby sedělo na mediálním centru nebo na stole.
 • Lehčí a kompaktnější.

Stojící na podlaze

 • Velké a volně stojící.
 • Zaberte slušné místo.
 • Těžké a těžkopádné.

Stojací reproduktory jsou mnohem větší než reproduktory do regálů. Pokud vám dělá starosti prostor, jsou dobrou volbou reproduktory do knihovny. V závislosti na vašem rozpočtu však můžete udělat několik zajímavých kompromisů. Reproduktory stojící na podlaze jsou nejméně tři stopy vysoké a mají značnou stopu. Tyto reproduktory nemůžete postavit na stojan nebo nábytek kvůli velikosti a hmotnosti. Policové reproduktory se nemusí hodit na poličku, ale jsou kompaktnější než reproduktory stojící na podlaze. Umístit některé reproduktory do knihovny na mediální centrum nebo stůl není obtížné. Reproduktory na polici lze často umístit na stojany nebo připevnit na zeď. Existují silnější regálové reproduktory audiofilní třídy, které fungují jako stojací reproduktory. Ty nemusí být tak dobré jako špičkové podlahové reproduktory, ale zabalte seriózní kvalitu do malého balíčku. Tyto mimořádně velké reproduktory do knihovny se nevejdou na polici a mohou zabírat místo na stole, ale můžete je umístit do mediálního centra a jsou vynikající vedle gramofonu.

Kvalita hudby: U hudby je obvykle lepší umístění na podlahu

Regál

 • Silný střední rozsah.
 • Může produkovat solidní kvalitu zvuku.
 • Obvykle chybí basy.

Stojící na podlaze

 • Mnohem širší rozsah.
 • Navrženo pro stereo přehrávání hudby.
 • Silnější basy a větší hloubka zvuku.

Pokud máte zájem o seriózní stereofonní poslech hudby, zvažte stojící reproduktory. Ty obvykle poskytují plný rozsah zvuku, který je vhodný pro poslech hudby. Pokud vás zajímá seriózní poslech hudby, ale nemáte prostor pro reproduktory stojící na zemi, zvažte sadu regálových reproduktorů pro levý a pravý kanál a subwoofer pro nižší frekvence.

Domácí kino: Reproduktory regálu integrují do divadelních systémů

Regál

 • Dobře se integrujte do divadelních systémů.
 • Snadné přidání dalších reproduktorů.
 • Pohodlně se vejde do divadelních skříní.

Stojící na podlaze

 • Vhodnější pro nastavení pouze stereo.
 • Zaberte více místa.
 • Překrývání v dosahu s jinými reproduktory může být zmatené.

Pro nastavení domácího kina můžete použít podlahové nebo regálové reproduktory pro přední levý a pravý kanál, ale zvažte regálové reproduktory pro prostorové kanály. Zvažte také kompaktní reproduktor se středovým kanálem, který lze umístit nad nebo pod televizní nebo projekční plátno. I když však pro přední levý a pravý kanál používáte podlahové reproduktory, přidejte subwoofer pro extrémně nízké frekvence, které jsou ve filmech běžné. Jednou výjimkou z tohoto pravidla je, pokud máte podlahové reproduktory levého a pravého kanálu, které mají vestavěné napájené subwoofery.

Další faktory, které je třeba zvážit

Když zvažujete, které reproduktory jsou pro vás nejlepší, je třeba vzít v úvahu několik dalších technologií a funkcí. To nebude vadit každému, ale pokud navrhujete nový zvukový systém, měli byste vědět o ostatních typech reproduktorů, protože vás mohou ovlivnit tím či oním směrem.

Reproduktory středového kanálu

Existuje varianta reproduktoru regálu, která se označuje jako reproduktor středového kanálu. Tento typ reproduktoru se používá v nastavení reproduktorů domácího kina. Reproduktor se středovým kanálem má obvykle horizontální design. Stojaté a standardní regálové reproduktory obsahují reproduktory ve svislém uspořádání (obvykle s výškovým reproduktorem nahoře a středním/hlubokým basovým reproduktorem pod výškovým reproduktorem). Reproduktor se středovým kanálem má často dva středové/basové reproduktory na levé a pravé straně a výškový reproduktor uprostřed. Tento horizontální design umožňuje umístění reproduktoru nad nebo pod TV nebo projekční plátno, a to buď na polici, nebo na zeď.

Reproduktory LCR

Dalším typem reproduktoru, který je navržen pro použití v domácím kině, je reproduktor LCR. LCR označuje vlevo, uprostřed, vpravo. To znamená, že v jedné horizontální skříni je reproduktor LCR vybaven reproduktory pro levý, středový a pravý kanál pro nastavení domácího kina. Díky širokému horizontálnímu designu vypadají reproduktory LCR navenek jako soundbar a někdy se jim říká pasivní soundbary. Důvodem označení za pasivní soundbar je to, že na rozdíl od skutečných soundbarů vyžaduje reproduktor LCR k produkci zvuku připojení k externím zesilovačům nebo přijímači domácího kina. Bez ohledu na způsob připojení má však jeho fyzický design některé výhody soundbaru. Nepotřebujete oddělené levé a pravé police a středové reproduktory. Funkce jsou uloženy v prostorově úsporné skříni typu vše v jednom. Dva příklady volně stojících reproduktorů LCR jsou Paradigm Millenia 20 a KEF HTF7003.

Faktor Dolby Atmos

Díky implementaci technologie Dolby Atmos, která umožňuje zvuk přicházet z výšky, existují další designy reproduktorů pro regálové a stojací reproduktory. Nejlepší řešení pro Dolby Atmos je instalace stropních reproduktorů. Většina lidí však nechce prořezávat otvory ve svém stropě a protékat drát skrz stěny a strop. Pro větší pohodlí jsou k dispozici dvě další řešení, která umožňují směrování zvuku svisle a jeho odraz od plochého stropu.

 • Svisle odpalující moduly reproduktorů: Moduly reproduktorů obsahují ovladače reproduktorů, které směřují pod úhlem nahoru. Tímto způsobem lze reproduktory umístit na většinu předních levých/pravých a levých/pravých prostorových knihoven nebo na podlahové reproduktory v aktuálním rozložení reproduktorů.
 • Policové/podlahové reproduktory s vertikálně vypálenými měniči: Tyto reproduktory obsahují vodorovně i svisle budící ovladače ve stejné skříni (není vyžadován žádný další modul). To snižuje fyzický počet reproduktorových skříní potřebných v nastavení.

Konečný verdikt

Jak plánujete používat svůj zvukový systém? Jaký typ přijímače máte? Neexistuje jednoznačná odpověď, ale měli byste zvážit silné a slabé stránky každého typu řečníka. Hledáte něco, co byste mohli integrovat nebo začít budovat systém domácího kina? Je pravděpodobné, že reproduktory do knihovny jsou vhodnější. Plánujete poslouchat hudbu a chcete absolutně nejlepší možnou kvalitu? Pravděpodobně byste měli investovat do velkého páru reproduktorů stojících na podlaze. Tady se nemůžete úplně pokazit. Dobré reproduktory obecně zlepší kvalitu zvuku bez ohledu na to, jak je používáte. Chcete -li ze svých nových reproduktorů vytěžit maximum, vyberte si ty, které vám nejlépe vyhovují. Bez ohledu na to, jaký typ reproduktoru (nebo reproduktorů) si myslíte, že potřebujete nebo si přejete, než se rozhodnete pro konečné rozhodnutí o koupi, využijte všech příležitostí k poslechu. Začněte s přáteli a sousedy, kteří mají nastavení reproduktorů stereo nebo domácího kina. Také jděte k prodejci, který má vyhrazenou zvukovou místnost, která předvádí různé typy reproduktorů. Když se vydáte na poslechové testy, vezměte si do smartphonu disky CD, DVD, Blu-ray a hudbu. Tímto způsobem můžete slyšet, jak zní reproduktory u vaší oblíbené hudby a filmů. Závěrečný test přichází, když dostanete nové reproduktory domů a uslyšíte je ve svém pokoji. Přestože byste měli být s výsledky spokojeni, ujistěte se, že se zeptáte na jakákoli práva na vrácení produktu v případě, že nejste spokojeni s tím, co slyšíte.