Skip to content

Rozdíl mezi aktualizacemi a upgrady softwaru

15 de Červen de 2021
GettyImages 483473201 57b3b2893df78cd39cc2c529

Aktualizace softwaru, která se někdy nazývá softwarová oprava, není totéž jako aktualizace softwaru. Aktualizace je obecně vylepšení aktuální verze softwaru nebo aplikace, zatímco aktualizace je její zcela novou verzí. Aktualizace jsou obvykle zdarma a snadno se instalují. Za upgrady musíte často platit a jejich instalace je komplikovanější.

Aktualizace softwaru

Aktualizace nebo oprava softwaru je bezplatné stažení aplikace, operačního systému nebo softwarové sady, které poskytuje opravy funkcí, které nefungují podle očekávání, nebo přidává drobná vylepšení a kompatibilitu softwaru. Vydávají se aktualizace softwaru, které mají řešit problémy se zabezpečením, pokud k nim dojde, řešit drobné chyby objevené v softwaru, zlepšit fungování hardwaru nebo periferií a přidat podporu pro nové modely zařízení. Tyto malé, přírůstkové aktualizace zlepšují fungování vašeho softwaru. Běžnou aktualizací operačního systému je aktualizace zabezpečení, která se vydává za účelem ochrany vašeho počítače před chybami zabezpečení, které by mohly zneužít hackeři a viry. Je rozumné instalovat aktualizace zabezpečení, jakmile jsou vydány, aby byl váš systém chráněn co nejvíce před neustále se měnícími hrozbami.

Aktualizace softwaru nejsou omezeny na počítače

Operační systém a aplikace, které běží na vašem telefonu a tabletu, inteligentní hodinky na zápěstí a jakákoli periferní zařízení, která přenášejí video do vaší televize, používají software, který je občas nutné aktualizovat. Ve většině případů, pokud jste nevybrali nastavení, které umožňuje automatické aktualizace, zařízení vás upozorní, když je k dispozici aktualizace softwaru, a poskytne vám informace o tom, proč je aktualizace důležitá. Poté se rozhodnete, zda chcete aktualizaci povolit. Většina aktualizací softwaru se používá přes internet, takže připojení k internetu je často požadavkem. V případě chytrých telefonů a tabletů má software podobu aplikací. Když je k dispozici aktualizovaná verze aplikace, budete upozorněni buď zprávou, nebo vizuálním indikátorem na ikoně aplikace. Aktualizace aplikací jsou téměř vždy bez poplatků a k nim dochází po připojení Wi-Fi po udělení souhlasu. Aktualizace operačního systému pro smartphony a tablety se obvykle provádějí prostřednictvím nastavení zařízení. V některých případech musí být mobilní zařízení během instalace aktualizace operačního systému připojeno k elektrické zásuvce, protože proces trvá déle než stažení aplikace. Pokud si předplatíte internetovou aplikaci nebo sadu aplikací, jako je Microsoft 365, mohou se aktualizace softwaru odehrávat automaticky. Možná si neuvědomíte, že byl software aktualizován. Je to proto, že internetové aplikace nemusí správně instalovat aktualizaci softwaru do vašeho počítače nebo zařízení. V jiných případech, například v Adobe Creative Cloud, budete upozorněni, když bude k dispozici aktualizace pro aplikace, které jste si dříve stáhli, a vy si vyberete, kdy chcete aktualizaci použít.

Důležitost aktualizací softwaru

I když jsou obvykle malé a bezplatné, aktualizace softwaru hrají důležité role často spojené s řešením nebo prevencí problému. Například aktualizace softwaru:

  • Chraňte se před nově nalezenými bezpečnostními riziky.
  • Představte ve svém softwaru nové funkce.
  • Zlepšete rychlost vyčerpání baterie nebo rychlost výkonu.
  • Prodlužte použitelnou životnost zařízení povolením maximální produktivity.
  • Opravte chyby v softwaru a vylepšete funkčnost.

Vysvětlení čísel verzí softwaru

Všechny softwarové aplikace mají přidružená čísla verzí. Toto číslo pomáhá sledovat iterace softwaru, včetně aktualizací a upgradů. Představuje se jako řada čísel oddělených tečkami. Číslo nejvíce vlevo v čísle verze softwaru představuje hlavní upgrade softwaru. Například přechod z verze 1.0 na 2.0 v softwaru je hlavní upgrade. K těmto upgradům mohou být přidruženy také názvy verzí, například Windows 10 nebo macOS Catalina. Číslo zcela vpravo v čísle verze softwaru obecně představuje drobné aktualizace. Přechod z verze 3.0.2 na 3.0.3 je obvykle malá změna a obvykle se dodává jako bezplatná aktualizace.

Aktualizace softwaru

Aktualizace softwaru je nová verze softwaru, která nabízí významnou změnu nebo významné zlepšení oproti aktuální verzi. V mnoha případech vyžaduje upgrade softwaru zakoupení nejnovější verze softwaru, někdy za zvýhodněnou cenu, pokud vlastníte starší verzi softwaru. Pokud jste si nedávno zakoupili software a brzy poté bude vydán upgrade, nabízejí některé softwarové společnosti upgrade na nejnovější verzi zdarma. Při instalaci software nezapomeňte zaregistrovat, abyste věděli, zda máte nárok na tyto typy obchodů. Před instalací jakékoli aktualizace nebo upgradu zazálohujte zařízení. Přečtěte si informace vydané s oznámeními o aktualizaci a upgradu, abyste se ujistili, že váš počítač nebo mobilní zařízení a jeho operační systém jsou kompatibilní a nebudou mít žádné následky.

Vylepšení operačního systému

Upgrady operačního systému (OS) jsou velké a mají významný vliv na váš počítač. Tyto upgrady mohou ve vašem systému provést důležité změny ve funkčnosti, uživatelském rozhraní a obecném vzhledu oproti předchozí verzi. Mezi příklady upgradů operačních systémů patří upgrade z Windows 7 na Windows 8 nebo Windows 10 nebo na počítačích Mac, na upgrade z OS 9 na OS X nebo macOS. Výrobci softwaru obvykle nabízejí bezplatné aktualizace softwaru pro své produkty, aby byly kompatibilní s novými verzemi operačních systémů. Tyto aktualizace však nemusí být k dispozici okamžitě po vydání nového softwaru operačního systému.