SCSI je kdysi populární typ připojení pro úložiště a další zařízení v počítači PC. Termín se týká kabelů a portů používaných k připojení určitých typů pevných disků, optických jednotek, skenerů a dalších periferních zařízení k počítači. Standard SCSI již není běžný u spotřebitelských hardwarových zařízení, ale stále ho najdete v některých prostředích podnikových a podnikových serverů. Mezi novější verze patří USB připojené SCSI (UAS) a Sériově připojený SCSI (SAS). Většina výrobců počítačů zcela přestala používat integrované SCSI a pro připojení externích zařízení k počítačům používá mnohem oblíbenější standardy, jako jsou USB a FireWire. USB je mnohem rychlejší a maximální příchozí rychlost se blíží 40 Gb / s.
Jak SCSI funguje?
Rozhraní SCSI používaná interně v počítačích k připojení různých typů hardwarových zařízení přímo k základní desce nebo kartě řadiče úložiště. Při interním použití jsou zařízení připojena pomocí plochého kabelu. Externí připojení jsou také běžná a obvykle se připojují přes externí port na kartě řadiče úložiště pomocí kabelu. V řadiči je paměťový čip, který obsahuje SCSI BIOS, což je integrovaný software, který se používá k ovládání připojených zařízení.
Jaké jsou různé technologie SCSI?
K jednomu kabelu lze připojit několik různých technologií SCSI, které podporují různé délky kabelů, rychlosti a řadu zařízení. Někdy jsou označovány šířkou pásma sběrnice v MBps. První verze SCSI, která debutovala v roce 1986, podporovala osm zařízení s maximální přenosovou rychlostí 5 MB / s. Rychlejší verze přišly později s rychlostmi 320 MBps a podporou 16 zařízení. Zde jsou některá další existující rozhraní SCSI:
- Rychlé SCSI: 10 MB / s; spojuje osm zařízení
- Rychlé širokoúhlé SCSI: 20 MB / s; připojuje 16 zařízení
- Ultra široký SCSI: 40 MB / s; připojuje 16 zařízení
- Ultra3 SCSI: 160 MB / s; připojuje 16 zařízení
- Ultra-640 SCSI: 640 MBps; připojuje 16 zařízení