Při kontrole specifikací videokamery často uvidíte výraz „snímková frekvence“. Vyjadřuje se jako počet snímků pořízených za sekundu (fps, pro snímky za sekundu). Rámeček je v podstatě statická fotografie. Vezměte si jich dost v rychlém sledu a máte video v plném pohybu. Rám hodnotit, pak odkazuje na to, kolik snímků videokamera zachytí za jednu sekundu, což určuje, jak hladce bude video vypadat.
Volba snímkové frekvence
Videokamery typicky nahrávají rychlostí 30 snímků za sekundu, aby poskytly dojem plynulého pohybu. Filmy se zaznamenávají rychlostí 24 sn./s a některé modely videokamer nabízejí režim 24p, který napodobuje hrané filmy. Záznam při nižší frekvenci snímků než 24 fps vede k videu, které vypadá trhaně a nesouvisle. Mnoho videokamer nabízí možnost snímat při vyšších snímkových frekvencích než 30 fps, obvykle 60 fps. To je užitečné pro zachycení sportu nebo čehokoli, co zahrnuje rychlý pohyb.
Zpomalené nahrávání
Pokud zrychlíte snímkovou frekvenci na, řekněme, 120 fps nebo vyšší, můžete nahrávat video zpomaleně. To může zpočátku znít neintuitivně: Proč by vám rychlejší snímková frekvence poskytovala pomalejší pohyb? Při vyšší snímkové frekvenci zachycujete každou další sekundu ještě více podrobností pohybu. Při 120 fps máte čtyřnásobné množství video informací než při 30 fps. Jedná se o vyšší počet statických snímků, které videokameře umožňují zpomalit přehrávání videa a poskytovat zpomalené záběry ve vašem editoru videa.
Rychlost závěrky
Pokud jste slyšeli o pojmu „snímková frekvence“, možná jste slyšeli také o rychlosti závěrky. Tyto dva pojmy spolu souvisejí, ale nejsou stejné.
Snímková frekvence odpovídá počtu snímků, které jsou zachyceny každou sekundu – a tedy plynulosti videa. Rychlost závěrky se naopak vztahuje k tomu, jak dlouho je při fotografování otevřená závěrka fotoaparátu; to se promítá do množství světla, které může obrazový snímač použít k záznamu obrazu. Je-li snímková frekvence velmi nízká, může video vypadat trhaně, protože nebyl pořízen dostatek obrázků. Pokud není závěrka otevřená dostatečně dlouho (tj. Rychlost závěrky je příliš krátká), obraz nebude mít dostatek světla a bude podexponovaný. Je běžné, že rychlost závěrky je dvojnásobek snímků / s pro záznam. Pokud je například videokamera nastavena na záznam rychlostí 30 sn./s, měla by být rychlost závěrky 1/60 sekundy. To znamená, že každý snímek (30 za každou sekundu) je vystaven 1/60 sekundy.