Skip to content

SAN vs. NAS

9 de Září de 2021
san vs nas 818005 9e14f35c271a4f0388d7be3740cc2fe4

Sítě úložných oblastí a síťově připojená úložiště poskytují řešení síťového úložiště. NAS je jediné úložné zařízení, které pracuje s datovými soubory, zatímco SAN je místní síť několika zařízení. Rozdíly mezi NAS a SAN lze vidět při porovnávání jejich kabeláže a způsobu připojení k systému a způsobu, jakým s nimi komunikují jiná zařízení. Oba jsou však někdy použity společně k vytvoření takzvaného a jednotná SAN. Technologie SAN a NAS nevyžaduje konkrétní operační systém počítače, ačkoli mnoho z těchto zařízení používá Linux pod kapotou.

Celková zjištění

SAN

  • Místní síť, která používá Fibre Channel k připojení několika zařízení pro ukládání dat.
  • Přechod z Fibre Channel na stejný IP přístup založený na NAS.

NAS

  • Vyhrazené hardwarové zařízení, které se připojuje k místní síti, obvykle prostřednictvím ethernetového připojení.
  • Mnoho zařízení NAS nyní nabízí výkonnostní kapacity, jakmile jsou vyhrazeny pro SAN.

Jednotka NAS obsahuje vyhrazené hardwarové zařízení, které se připojuje k místní síti, obvykle prostřednictvím ethernetového připojení. Tento server NAS ověřuje klienty a spravuje operace se soubory téměř stejným způsobem jako běžné souborové servery, a to prostřednictvím zavedených síťových protokolů. Aby se snížily náklady na standardní souborové servery, zařízení NAS obecně používají integrovaný operační systém na zjednodušeném hardwaru a postrádají periferní zařízení, jako je monitor nebo klávesnice, a místo toho jsou spravovány pomocí nástroje prohlížeče. SAN běžně používá propojení Fibre Channel a spojuje sadu úložných zařízení, která mezi sebou sdílejí data.

Přístup k síti: Zařízení NAS pro domácí pohodlí

SAN

  • Ideální pro rozsáhlé podnikové sítě.
  • Není praktické pro domácí nebo příležitostné použití.

NAS

  • Ideální pro správu domácí sítě.
  • Připojte jedno nebo více zařízení NAS a zvyšte přístup k datům v síti.

Správce domácí nebo malé obchodní sítě může připojit jedno zařízení NAS k místní síti. Zařízení je síťový uzel, podobně jako počítače a další zařízení TCP/IP, který si zachovává svoji IP adresu a komunikuje s jinými síťovými zařízeními. Vzhledem k tomu, že zařízení připojené k síti je připojeno k síti, ostatní zařízení v této síti k němu mají snadný přístup, pokud jsou nastavena správná oprávnění. Vzhledem ke své centralizované povaze nabízejí zařízení NAS snadný způsob, jak může několik uživatelů přistupovat ke stejným datům, což je důležité v situacích, kdy lidé spolupracují na projektech nebo dodržují stejné firemní standardy. Pomocí softwarového programu dodávaného s hardwarem NAS může správce sítě nastavit automatické nebo ruční zálohování a kopírování souborů mezi NAS a ostatními připojenými zařízeními. Zařízení NAS je proto užitečné i z opačného důvodu – vykládat lokální data do většího kontejneru síťového úložného zařízení. Tato schopnost zajišťuje, že jednotliví uživatelé nepřijdou o data, protože NAS lze zálohovat podle pravidelného plánu bez ohledu na schopnost koncového uživatele zálohovat. Poskytuje také ostatním síťovým zařízením místo pro ukládání velkých souborů, zejména velkých souborů, které jsou sdíleny mezi uživateli sítě. Bez NAS potřebujete jiný, často pomalejší způsob odesílání dat na jiná zařízení v síti, například e -mailem nebo fyzicky pomocí flash disků. NAS pojme mnoho gigabajtů nebo terabajtů dat a správci mohou do své sítě přidat další úložnou kapacitu instalací dalších zařízení NAS, ačkoli každý NAS funguje samostatně.

Škálovatelnost a výkon: SAN pro ukládání dat ve velkém měřítku

SAN

  • Určeno pro průmyslové nebo komerční sítě s mnoha terabajty dat a vysokorychlostními přenosy.

NAS

  • Vyžaduje rozsáhlou řadu NAS, aby odpovídala průmyslovým schopnostem SAN.

Správci velkých podnikových sítí mohou vyžadovat mnoho terabajtů centralizovaného úložiště souborů nebo extrémně vysokorychlostní operace přenosu souborů. Přestože instalace armády mnoha zařízení NAS není praktickou možností, mohou správci místo toho nainstalovat SAN obsahující vysoce výkonné diskové pole, které zajistí potřebnou škálovatelnost a výkon. Téměř žádný domácí uživatel nemá solidní obchodní případ pro SAN, ačkoli mnoho výkonných uživatelů doma skvěle využívá technologii NAS. SAN však nejsou vždy fyzické. Můžete vytvářet virtuální sítě SAN, které jsou definovány softwarovým programem. Virtuální sítě SAN se snadněji spravují a nabízejí lepší škálovatelnost, protože jsou nezávislé na hardwaru a jsou zcela ovládány snadno vyměnitelným softwarem.

NETGEAR ReadyNAS

Konečný verdikt: NAS dohání SAN

Některé produkty SAN provedly přechod z Fibre Channel na stejný přístup založený na IP, který používají zařízení NAS. Díky rychlému vylepšení technologie úložiště disků nyní zařízení NAS nabízejí kapacity a výkon, které kdysi byly možné pouze u SAN. Tyto dva oborové faktory vedly k částečné konvergenci přístupů NAS a SAN k síťovému úložišti a efektivně vytvářely vysokorychlostní, vysokokapacitní a centrálně umístěná síťová zařízení. Když jsou SAN a NAS spojeny dohromady do jednoho zařízení tímto způsobem, někdy se to označuje jako sjednocené SAN. Také se často stává, že zařízení je zařízení NAS, které používá stejnou technologii jako SAN.