Skip to content

Šest jednoduchých uživatelských rad pro Windows 7, 8.1 a Windows 10

2 de Srpen de 2021
chair daytime desk 840996 27bb05bae0344c4c8fdd9467ef048a04

Systém Windows nabízí nekonečné množství tipů a triků, které vám pomohou zefektivnit používání systému. Čím více se naučíte, tím blíže budete na cestě stát se výkonným uživatelem. Zkušený uživatel je jen někdo, kdo používá Windows dostatečně dlouho as dostatečným zájmem nashromáždit mentální knihovnu tipů, triků a kroků k řešení problémů (například vědět, jak opravit boční obrazovku). Pokud jste vždy chtěli být výkonným uživatelem, ale nebyli jste si jisti, kde začít, zde je šest tipů, jak začít. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 10, Windows 8 a Windows 7. Od ledna 2020 již společnost Microsoft nepodporuje systém Windows 7. Doporučujeme upgradovat na Windows 10, abyste mohli nadále dostávat aktualizace zabezpečení a technickou podporu.

Použijte nabídku Start

U všech verzí systému Windows (kromě systému Windows 8) je nabídka Start místem, kde můžete otevírat aplikace a přistupovat k systémovým nástrojům. Věděli jste, že máte přístup k mnoha důležitým systémovým nástrojům bez otevření nabídky Start? Klepněte pravým tlačítkem na Start tlačítko vyvolá kontextovou nabídku pravým tlačítkem. Odtud můžete rychle otevřít správce úloh, ovládací panel, dialogové okno spuštění, správce zařízení, příkazový řádek a další důležité funkce. Existuje dokonce rychlá možnost vypnout nebo restartovat počítač. Pokud chcete raději použít skrytou nabídku pomocí klávesové zkratky, stiskněte Logo Windows klíč+X, odkud pochází název „Start-x“.

Kontextová nabídka tlačítka Start

Rozsáhlá nabídka „Odeslat do“

Používáte někdy Poslat komu možnost nabídky souborů a složek pravým tlačítkem myši? Jak naznačuje jeho název, je to rychlý a snadný způsob přesouvání souborů po systému do konkrétních složek nebo aplikací. Výběr možností pro Poslat komu nabídka je omezená – pokud nevíte, jak přimět Windows, aby vám ukázal více možností, to je. Než kliknete pravým tlačítkem na soubor nebo složku, podržte Posun tlačítko na klávesnici. Nyní klikněte pravým tlačítkem a najeďte myší na Poslat komu volba v kontextové nabídce. Zobrazí se rozsáhlý seznam s téměř každou hlavní složkou ve vašem PC. Nenajdete podsložky jako např Dokumenty > Moje velká složka, ale pokud potřebujete rychle odeslat film do složky videa nebo na OneDrive, soubor Poslat komu možnost plus Posun zvládnout to

Rozšířený seznam Odeslat do

Přidejte další hodiny

Ve výchozím nastavení systém Windows zobrazuje aktuální čas na pravé straně hlavního panelu. To je skvělé pro sledování místního času, ale někdy potřebujete sledovat několik časových pásem najednou pro podnikání nebo udržování kontaktu s rodinou. Přidání více hodin na hlavní panel je jednoduché. Zde uvedené pokyny jsou pro Windows 10, ale postup je podobný pro jiné verze Windows.

 1. Napište „Kontrolní panel“ve vyhledávacím poli Windows nebo v nabídce Start vyhledejte a vyberte Kontrolní panel ve výsledcích.

  Ovládací panely ve výsledcích vyhledávání

 2. Jakmile se otevře ovládací panel, ujistěte se, že Zobrazit podle možnost v pravém horním rohu je nastavena na Kategorie volba.

  Kategorie v Ovládacích panelech

 3. Nyní vyberte Hodiny, jazyk a region > Přidejte hodiny pro různá časová pásma.

  1627901582 889 Sest jednoduchych uzivatelskych rad pro Windows 7 81 a Windows Hodiny a oblast“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-39″ >

 4. V novém okně, které se otevře, vyberte Další hodiny tab.

  Karta Další hodiny v okně Datum a čas

 5. Nyní klikněte na zaškrtávací políčko vedle jednoho z Ukažte tyto hodiny možnosti.

  Zobrazit tuto možnost hodin v Datum a čas

 6. Dále v rozevírací nabídce vyberte své časové pásmo a do pole pro zadávání textu pojmenujte hodiny Zadejte zobrazované jméno.

  Příklad v Zadejte zobrazované jméno do okna Datum a čas

 7. Jakmile to bude hotové, vyberte Aplikovat, pak OK.

Chcete-li zjistit, zda se zobrazují nové hodiny, buď najetím myší na čas na hlavním panelu zobrazíte vyskakovací okno s více hodinami, nebo kliknutím na čas zobrazíte plnou verzi.

Použijte směšovač hlasitosti (Windows 7 a novější)

Když chcete snížit hlasitost, stačí kliknout na ikonu hlasitosti na hlavním panelu (úplně vpravo na hlavním panelu) nebo stisknout speciální klávesu na klávesnici. Pokud ale otevřete Mixér hlasitosti, získáte mnohem větší kontrolu nad hladinami zvuku vašeho systému, včetně speciálního nastavení pro systémová upozornění. Pokud jste unaveni všemi těmi dingy a pingy, které vás plácnou do bubínku, vyřešíte to takto.

 1. Ve Windows 8.1 a 10 klikněte pravým tlačítkem na objem ikonu a vyberte Otevřete Volume Mixer. Ve Windows 7 klikněte na objem ikona a poté klikněte na Mixér přímo pod obecným ovládáním hlasitosti.

  Otevřete Volume Mixer

 2. Ve Windows 8.1 a 10 snižte nastavení s názvem Zvuky systému na pohodlnější úroveň – v systému Windows 7 lze toto nastavení také vyvolat Zvuky systému Windows.

  Okno Směšovač hlasitosti

Připněte své oblíbené složky do Průzkumníka souborů (Windows 7 a novější)

Windows 7, 8.1 a 10 mají způsob, jak umístit nejčastěji používané složky na speciální místo v Průzkumníku souborů (Průzkumník Windows ve Windows 7). Ve Windows 8.1 a 10 se toto umístění nazývá Rychlý přístup, zatímco Windows 7 tomu říká oblíbené. Bez ohledu na to jsou obě sekce na stejném místě v horní části navigačního podokna v Průzkumník souborů/Průzkumník Windows okno. Chcete-li do tohoto umístění přidat složku, můžete ji buď přetáhnout přímo do sekce, nebo pravým tlačítkem kliknout na složku, kterou chcete přidat, a vybrat Připnutí na rychlý přístup/Přidat aktuální polohu do Oblíbených.

Změnit obrázek na obrazovce uzamčení (Windows 10)

Operační systém Windows 10 vám umožňuje přizpůsobit obrázek uzamčené obrazovky ve vašem počítači namísto použití obecných obrázků, které společnost Microsoft dodává ve výchozím nastavení.

 1. Začněte tím, že přejdete na Start > Nastavení > Personalizace > Zamykací obrazovka.

  Okno Zamknout obrazovku

 2. Nyní klikněte na rozevírací nabídku pod Pozadí a vyberte Obrázek.

  Obrázek v nabídce Pozadí v nastavení Zamknout obrazovku

 3. Další, pod Vyberte si svůj obrázek, klikněte na Procházet pomocí tlačítka najděte obrázek ve vašem systému, který chcete použít.

  Tlačítko Procházet v nastavení uzamčené obrazovky

 4. Jakmile vyberete obrázek, může trvat několik sekund, než se zobrazí v horní části Nastavení okno pod Náhled. Jakmile je tam, můžete zavřít aplikaci Nastavení.

Chcete -li vyzkoušet, zda máte správný obrázek, klepněte na Logo Windows klíč+L pro zobrazení zamykací obrazovky.