Použití telefonní služby VoIP může být nákladově efektivní způsob telefonování, protože nepotřebujete pevnou linku a můžete volat přes internet. Pojďme si projít základy internetové šířky pásma, jak to souvisí s telefony VoIP a minimální šířku pásma pro VoIP.
Co je internetová šířka pásma?
Než se pustíme do vzájemného vztahu šířky pásma a telefonů VoIP, je důležité pochopit, co je šířka pásma, co to není a jaká jsou její omezení.
Základy internetové šířky pásma
Šířka pásma, v souvislosti s internetovým připojením, je v zásadě schopnost internetového připojení přesunout dané množství informací / dat za jednotku času (obvykle sekundy). Pokud jde o připojení k internetu, tato kapacita se často vyjadřuje jako „megabitů za sekundu“ nebo Mbps nebo Mb / s. Šířka pásma je především rychlost přenosu dat, kterou může připojení k internetu podporovat. Například připojení k internetu se šířkou pásma 15 Mb / s znamená, že připojení k internetu může přesunout 15 milionů bitů dat za sekundu. Obecně platí, že internetová připojení s vyšší šířkou pásma mohou přenášet dané množství dat rychleji než připojení s nižší šířkou pásma. Před nastavením volání VoIP je důležité určit míru šířky pásma, kterou vaše připojení k internetu může podporovat, protože volání VoIP se při telefonování spoléhá na připojení k internetu. Chcete-li zjistit šířku pásma internetového připojení, použijte web pro testování rychlosti internetu.
Mylné představy o šířce pásma
Jednou z největších mylných představ o šířce internetového pásma je myšlenka, že ať už má vaše internetové připojení jakoukoli uvedenou šířku pásma, je také přesná rychlost přenosu dat, kterou můžete při používání internetového připojení očekávat. Ve většině případů vaše připojení k internetu neprovádí datové přenosy na úrovni šířky pásma stanovené vaším ISP. Což znamená, že to, že váš poskytovatel řekl, že vaše připojení by mělo být schopné přenášet data rychlostí 60 Mb / s, ještě neznamená, že to skutečně bude během vašeho každodenního používání. Připojení jako Wi-Fi a Ethernet musí spravovat další síťové funkce (například záhlaví paketů a kontrolní zprávy), které kromě souborů a dat, které se pokoušíte přenést, spotřebovávají také šířku pásma (například telefonní hovor VoIP nebo film). Tato dodatečná spotřeba šířky pásma může významně snížit množství skutečné šířky pásma, které máte k dispozici, což může vést k vaší šířce pásma a rychlosti připojení snížené až o 50% oproti původnímu stavu. Další mylnou představou o šířce pásma je celkové dostupné množství šířky pásma pro každou žádost o stažení nebo osobu používající dané připojení k internetu. Různí lidé nebo soubory ke stažení, které potřebují využívat šířku pásma, sdílejí uvedenou úroveň šířky pásma pro vaše připojení k internetu, například stahování souborů nebo volání VoIP. Uvedená úroveň šířky pásma je celková částka možné šířky pásma pro internetové připojení dané domácnosti. Lidé a žádosti o stažení pomocí vašeho internetového připojení rozdělí šířku pásma vašeho internetového připojení (nastavená rychlost přenosu dat, kterou jste zaplatili). Každá osoba nebo žádost o stažení získá pouze část z celkového množství možné šířky pásma. Čím více lidí nebo požadavky na stažení pomocí vašeho připojení bude, tím pomalejší bude vaše celkové připojení. Když tedy určujete šířku pásma a kolik z toho budete potřebovat pro věci, jako je VoIP, budete chtít správně otestovat rychlost internetu, protože vyšší šířka pásma nemusí nutně stačit, pokud vaše spotřeba šířky pásma stále překračuje.
Omezení šířky pásma
Existuje několik omezení šířky pásma, nejvýznamnější je omezení šířky pásma, když je šířka pásma vašeho internetového připojení záměrně zpomalena, obvykle poskytovatelem internetových služeb (ISP). ISP se může zapojit do omezování šířky pásma, aby snížil zahlcení sítě, povzbudil zákazníky k upgradu nebo omezil šířku pásma používanou pro určitý druh online aktivity nebo webu. Někdy omezování vynucuje omezení šířky pásma (limit využití šířky pásma) integrované do plánů placených internetových služeb. Mezi další, méně známá omezení spojená s šířkou pásma patří příliš mnoho doplňků a rozšíření prohlížeče, které spotřebovávají šířku pásma, a nadměrná spotřeba šířky pásma kvůli malwarovým infekcím. Tato omezení mohou způsobit zpomalení rychlosti internetu, protože spotřebovávají příliš velkou šířku pásma.
Telefony VoIP a šířka pásma
Volání VoIP má tendenci být velkým spotřebitelem šířky pásma, protože k přenosu hlasových dat vyžaduje větší šířku pásma než například jednoduchý text. Pokud chcete slušné nebo kvalitní hlasové hovory, budete muset investovat do internetového připojení, které podporuje rychlejší připojení a vyšší šířku pásma. Pokud jde o nastavení volání VoIP, je nejlepším druhem internetového připojení širokopásmové připojení. Širokopásmové připojení může poskytnout minimální šířku pásma požadovanou pro podporu kvalitních telefonních hovorů VoIP.
Požadavky na šířku pásma telefonu VoIP
Kromě používání širokopásmového připojení k internetu k usnadnění vašich hovorů VoIP se také doporučuje, aby vaše šířka pásma byla alespoň kolem 512 kbps (kilobitů za sekundu), což je až 0,512 Mbps. Základní širokopásmové připojení by mělo být schopno zajistit tak velkou šířku pásma, protože mnoho poskytovatelů širokopásmového připojení nabízí se svou službou minimálně 512 kbps.