Skip to content

Sítě s mobilními telefony a bezdrátovými modemy

5 de Srpen de 2021
GettyImages 157611498 5b81a8eb46e0fb0082e9d670

Mobilní modemy místo připojení ke kabelu, který slouží jako síťové potrubí, komunikují s internetem prostřednictvím mobilních věží. Používání mobilních modemů nabízí oproti jiným typům modemů několik výhod. S mobilním modemem je digitální mobilní služba rychlejší než telefonické připojení k internetu a přístup k internetu je k dispozici z jakéhokoli místa s mobilním signálem. Pro někoho může být mobilní služba levnější než jiné formy širokopásmového internetového připojení.

Typy buněčných modemů

Současné modemy sledují jeden ze tří tvarových faktorů:

  • Vestavěný do mobilních telefonů: Podporuje připojení v nastavení známém jako tethering.
  • Přenosné mobilní karty: Jedná se o síťové adaptéry, které se připojují k počítačům, někdy se jim říká aircards.
  • Mobilní routery: Jedná se o přenosné síťové směrovače, které obsahují vestavěné mobilní modemy.

Pro většinu nefiremních uživatelů jsou standardním hardwarem vestavěné modemy.

Nastavte si mobilní telefon jako bezdrátový modem

Poskytovatelé mobilních služeb prodávají plány služeb (nazývané datové plány), které opravňují digitální telefony k práci jako bezdrátové internetové modemy. Když se přihlásíte k odběru datového plánu, ověřte, že služba buď umožňuje neomezené používání, nebo má vysoký limit šířky pásma, aby se zabránilo nadměrným poplatkům. Mobilní telefon nemůže fungovat jako modem, pokud není k dispozici kompatibilní plán služeb. Mobilní telefony se mohou připojit k zařízením v okolí pomocí kabelu USB nebo bezdrátového protokolu Bluetooth. Přestože jsou připojení Bluetooth pomalejší než USB, mnozí preferují pohodlí bezdrátového připojení, pokud to počítač podporuje (většina mobilních zařízení podporuje Wi-Fi). Oba typy poskytují dostatečnou šířku pásma pro většinu mobilních odkazů. Chytré telefony současné generace také podporují sdílení internetu tím, že slouží jako mobilní hotspoty Wi-Fi, takže vás zbaví nutnosti nosit kompatibilní kabely. Společnosti poskytující mobilní služby obvykle poskytují bezplatný software potřebný k nastavení mobilních telefonů jako bezdrátových modemů a správě připojení. Podle pokynů poskytovatele nainstalujte do počítače software, který bude použit pro tethering. Moderní telefony Android a iOS nepotřebují speciální software. Přenosný hotspot je součástí mobilního operačního systému. Tuto možnost použijte k nastavení osobních hotspotů pro Android a iOS.

Nastavte mobilní karty a směrovače

Mobilní karty a směrovače fungují stejně jako tradiční typy síťových adaptérů a širokopásmových směrovačů. Karty se připojují k portu USB počítače (nebo přes slot PCMCIA), zatímco směrovače buněk přijímají připojení ethernet nebo Wi-Fi. Různí výrobci prodávají tyto karty a směrovače.

Omezení sítí mobilního modemu

Přestože se rychlost sítě zvýšila, mobilní připojení k internetu obvykle nabízí nižší rychlost přenosu dat než jiné formy širokopásmového internetu, někdy nižší než 1 Mb / s. Poskytovatelé internetu mohou vynucovat omezení denního nebo měsíčního využití dat jejich mobilní služby. Pokud nemáte neomezený datový tarif, překročení těchto kvót šířky pásma má za následek vysoké poplatky a případně ukončení služby. Většina poskytovatelů dat z mobilních telefonů však zpomaluje rychlost služby poté, co uživatel dosáhne stanoveného limitu, místo aby účtoval další poplatky.