Pokud nejste IT specialistou nebo jste nenastavili více bezdrátových sítí, může být schopnost ovládat různá bezdrátová zařízení obtížným úkolem. Pojďme to tedy rozebrat a vyčistit vzduch na všech těchto zařízeních a přesně to, co dělají.
Bezdrátové routery
Směrovač Linksys WRT54GL.
Ústředním produktem mnoha domácích počítačových sítí je bezdrátový směrovač. Tyto směrovače podporují všechny domácí počítače nakonfigurované pomocí bezdrátových síťových adaptérů (viz níže). Obsahují také síťový přepínač, který umožňuje připojení některých počítačů pomocí ethernetových kabelů. Bezdrátové směrovače umožňují sdílení kabelového modemu a připojení k internetu DSL. Mnoho produktů pro bezdrátové směrovače navíc obsahuje zabudovaný firewall, který chrání domácí síť před vetřelci. Nahoře je znázorněn Linksys WRT54G. Toto je oblíbený produkt bezdrátového směrovače založený na standardu sítě Wi-Fi 802.11g. Bezdrátové směrovače jsou malá krabicová zařízení, která jsou obecně kratší než 0,3 palce (12 palců), mají LED světla vpředu a připojovací porty po stranách nebo vzadu. Některé bezdrátové směrovače, jako je WRT54G, mají externí antény, které vyčnívají z horní části zařízení; jiné obsahují zabudované antény. Produkty bezdrátových směrovačů se liší v podporovaných síťových protokolech (802.11g, 802.11a, 802.11b nebo v kombinaci), v počtu podporovaných kabelových připojení zařízení, v možnostech zabezpečení, které podporují, a v mnoha dalších menších způsobech. Pro připojení celé domácnosti je obvykle zapotřebí pouze jeden bezdrátový směrovač.
Bezdrátové přístupové body
Bezdrátový přístupový bod Linksys WAP54G.
Bezdrátový přístupový bod (někdy nazývaný „AP“ nebo „WAP“) slouží k připojení nebo „přemostění“ bezdrátových klientů ke kabelové síti Ethernet. Přístupové body centralizují všechny WiFi klienty v místní síti v takzvaném „infrastrukturním“ režimu. Přístupový bod se zase může připojit k jinému přístupovému bodu nebo ke kabelovému ethernetovému routeru. Bezdrátové přístupové body se běžně používají ve velkých kancelářských budovách k vytvoření jedné bezdrátové místní sítě (WLAN), která pokrývá velkou oblast. Každý přístupový bod obvykle podporuje až 255 klientských počítačů. Vzájemným propojením přístupových bodů lze vytvořit místní sítě s tisíci přístupových bodů. Klientské počítače se mohou přesunout nebo
toulat se podle potřeby mezi každým z těchto přístupových bodů. V domácí síti lze bezdrátové přístupové body použít k rozšíření stávající domácí sítě založené na kabelovém širokopásmovém směrovači. Přístupový bod se připojuje k širokopásmovému směrovači a umožňuje bezdrátovým klientům připojit se k domácí síti, aniž by bylo nutné znovu připojovat nebo překonfigurovat ethernetová připojení. Jak ilustruje výše uvedený Linksys WAP54G, bezdrátové přístupové body vypadají fyzicky podobně jako bezdrátové routery. Bezdrátové směrovače ve skutečnosti obsahují bezdrátový přístupový bod jako součást jejich celkového balíčku. Stejně jako bezdrátové směrovače jsou přístupové body k dispozici s podporou standardů 802.11a, 802.11b, 802.11g nebo jejich kombinací.
Bezdrátové síťové adaptéry
Bezdrátový síťový adaptér Linksys WPC54G.
Adaptér bezdrátové sítě umožňuje výpočetnímu zařízení připojit se k bezdrátové síti LAN. Bezdrátové síťové adaptéry obsahují vestavěný rádiový vysílač a přijímač. Každý adaptér podporuje jeden nebo více standardů Wi-Fi 802.11a, 802.11b nebo 802.11g. Bezdrátové síťové adaptéry také existují v několika různých tvarových faktorech. Tradiční bezdrátové adaptéry PCI jsou přídavné karty určené pro instalaci do stolního počítače, který má sběrnici PCI. Bezdrátové adaptéry USB se připojují k externímu portu USB počítače. Nakonec tzv
PC karta nebo bezdrátové adaptéry PCMCIA vložte do úzké otevřené pozice na notebooku. Jeden příklad bezdrátového adaptéru pro PC kartu, Linksys WPC54G, je uveden výše. Každý typ bezdrátového síťového adaptéru je malý, obvykle méně než 6 palců (0,15 m) dlouhý. Každý z nich poskytuje ekvivalentní bezdrátové připojení podle standardu Wi-Fi, který podporuje. Většina notebooků se nyní vyrábí s integrovanou bezdrátovou sítí. Malé čipy uvnitř počítače poskytují ekvivalentní funkce síťového adaptéru. Tyto počítače samozřejmě nevyžadují samostatnou instalaci samostatného adaptéru bezdrátové sítě.
Bezdrátové tiskové servery
Bezdrátový tiskový server Linksys WPS54G.
Bezdrátový tiskový server umožňuje pohodlné sdílení jedné nebo dvou tiskáren v síti Wi-Fi. Přidání bezdrátových tiskových serverů do sítě:
- Umožňuje pohodlné umístění tiskáren kdekoli v dosahu bezdrátové sítě bez vazby na umístění počítačů.
- K tisku není nutné mít vždy zapnutý počítač.
- Nevyžaduje, aby počítač spravoval všechny tiskové úlohy, což může omezit jeho výkon.
- Umožňuje správcům změnit názvy počítačů a další nastavení, aniž by bylo nutné znovu konfigurovat nastavení síťového tisku.
Bezdrátový tiskový server musí být k tiskárnám připojen pomocí síťového kabelu, obvykle USB 1.1 nebo USB 2.0. Samotný tiskový server se může připojit k bezdrátovému routeru přes Wi-Fi nebo jej lze připojit pomocí ethernetového kabelu. Většina produktů tiskového serveru zahrnuje instalační software na disku CD-ROM, který musí být nainstalován v jednom počítači, aby bylo možné dokončit počáteční konfiguraci zařízení. Stejně jako u síťových adaptérů musí být bezdrátové tiskové servery nakonfigurovány se správným názvem sítě (SSID) a nastavením šifrování. Bezdrátový tiskový server navíc vyžaduje instalaci klientského softwaru na každém počítači, který vyžaduje použití tiskárny. Tiskové servery jsou velmi kompaktní zařízení, která obsahují vestavěnou bezdrátovou anténu a kontrolky LED indikující stav. Jako jeden příklad je uveden bezdrátový tiskový server Linksys WPS54G 802.11g USB.
Bezdrátové herní adaptéry
Bezdrátový herní adaptér Linksys WGA54G.
Bezdrátový herní adaptér připojuje herní konzoli k domácí síti Wi-Fi a umožňuje tak hraní na internetu nebo v síti LAN. Bezdrátové herní adaptéry pro domácí sítě jsou k dispozici ve variantách 802.11ba 802.11g. Příklad bezdrátového herního adaptéru 802.11g se objeví výše, Linksys WGA54G. Bezdrátové herní adaptéry lze připojit buď k bezdrátovému routeru pomocí ethernetového kabelu (pro nejlepší spolehlivost a výkon), nebo přes Wi-Fi (pro větší dosah a pohodlí). Produkty bezdrátového herního adaptéru zahrnují instalační software na disku CD-ROM, který musí být nainstalován v jednom počítači, aby byla dokončena počáteční konfigurace zařízení. Stejně jako u obecných síťových adaptérů musí být bezdrátové herní adaptéry nakonfigurovány se správným názvem sítě (SSID) a nastavením šifrování.
Bezdrátové internetové videokamery
Domácí monitorovací kamera Linksys Wireless-N Internet.
Bezdrátová internetová videokamera umožňuje zaznamenávat a přenášet obrazová (a někdy i zvuková) data přes počítačovou síť WiFi. Bezdrátové internetové videokamery jsou k dispozici ve variantách 802.11ba 802.11g. Bezdrátová domácí monitorovací kamera Linksys Linksys Wireless-N je zobrazena výše. Bezdrátové internetové videokamery fungují tak, že poskytují datové toky do libovolného počítače, který se k nim připojuje. Kamery jako ten výše obsahují zabudovaný webový server. Počítače se k fotoaparátu připojují buď pomocí standardního webového prohlížeče, nebo prostřednictvím speciálního uživatelského rozhraní klienta poskytovaného na disku CD-ROM s produktem. Se správnými bezpečnostními informacemi lze video streamy z těchto kamer sledovat také přes internet z autorizovaných počítačů. Internetové videokamery lze připojit k bezdrátovému směrovači pomocí kabelu Ethernet nebo přes Wi-Fi. Mezi tyto produkty patří instalační software na disku CD-ROM, který je nutné nainstalovat do jednoho počítače, aby bylo možné dokončit počáteční konfiguraci zařízení Wi-Fi. Mezi funkce, které odlišují různé bezdrátové internetové videokamery, patří:
- Rozlišení zachycených videozáznamů (například 320 x 240 pixelů, 640 x 480 pixelů a další velikosti obrázků).
- Pohybové senzory a schopnost odesílat e-mailová upozornění při zjištění a zachycení nové aktivity.
- Schopnost časově označovat obrázky.
- Vestavěné mikrofony nebo konektory pro externí mikrofony, pro zvukovou podporu.
- Podporované typy zabezpečení WiFi, například WEP nebo WAP.
Bezdrátový prodlužovač dosahu
Dvoupásmový prodlužovač dosahu / připojení Wi-Fi Linksys AC1200.
Bezdrátový prodlužovač dosahu zvyšuje vzdálenost, na kterou se může signál WLAN šířit, překonává překážky a zvyšuje celkovou kvalitu signálu sítě. K dispozici je několik různých forem bezdrátových prodlužovačů dosahu. Tyto produkty se někdy nazývají „rozšiřovače dosahu“ nebo „zesilovače signálu“. Dvoupásmový prodlužovač dosahu / připojení Wi-Fi Linksys AC1200 je zobrazen výše. Bezdrátový prodlužovač dosahu funguje jako relé nebo opakovač sítě, snímá a odráží signály WiFi ze základního routeru nebo přístupového bodu v síti. Síťový výkon zařízení připojených prostřednictvím prodlužovače dosahu bude obecně nižší, než kdyby byla připojena přímo k primární základnové stanici. Bezdrátový prodlužovač dosahu se připojuje přes Wi-Fi k routeru nebo přístupovému bodu. Vzhledem k povaze této technologie však většina bezdrátových prodlužovačů dosahu pracuje pouze s omezenou sadou dalšího vybavení. Informace o kompatibilitě pečlivě zkontrolujte ve specifikacích výrobce.