Skip to content

Složka ke stažení: Co to je a jak to funguje

31 de Červenec de 2021
GettyImages 2569700 5b7680cc46e0fb002c8cccf3

Složka pro stahování je umístění ve vašem počítači nebo mobilním zařízení, kde jsou umístěny soubory, instalační programy a další obsah stažený z internetu. V závislosti na vašich preferencích může dočasně nebo trvale ukládat obsah. Tato příručka pokrývá vše, co o ní uživatelé Windows, Mac, Android a iOS potřebují vědět, včetně toho, jak ji najít a jak změnit, kde jsou vaše stažené soubory uloženy.

Kde najdu složku se soubory ke stažení?

Složka ke stažení je klíčovou součástí jakéhokoli operačního systému, takže by mělo být snadné ji najít na jakémkoli zařízení. Následující pokyny ukazují, jak jej najít v různých operačních systémech.

Kde najít složku pro stahování na počítači Mac

Chcete -li najít stahování v systému macOS, otevřete Finder výběrem Finder ikona v Docku. Ve sloupci na levé straně okna Finderu vyberte Stahování. Měli byste vidět seznam všech souborů stažených do vašeho zařízení. Počítače Mac mají obvykle také v Docku zkratku Stahování. Jeho výběrem zobrazíte nedávno stažené soubory.

Kde najít složku pro stahování na počítači

Chcete -li otevřít složku pro stahování v zařízení se systémem Windows 10, klikněte na Průzkumník souborů na hlavním panelu a poté vyberte Soubory ke stažení složku na levé straně.

Složka Stahování v systému Windows

Proces je podobný pro Windows 8 a 7. U Windows 8 musíte otevřít Průzkumník souborů, vyberte svůj uživatelská složka, poté vyberte Soubory ke stažení. V systému Windows 7 vyberte Start tlačítko, poté vyberte svůj uživatelské jméno (obvykle v horní části pravého sloupce nabídky Start), poté vyberte Soubory ke stažení.

Kde najít složku pro stahování v systému Android

Uživatelé systému Android mají přístup ke stahování prostřednictvím Soubory aplikace. Pokud již není na domovské obrazovce, najdete ho v zásuvce aplikace svého zařízení. Zde je návod, jak přejít do složky pro stahování prostřednictvím aplikace Soubory:

 1. Přejetím prstem nahoru ze spodní části domovské obrazovky zařízení otevřete zásuvku aplikace.

 2. Vybrat Soubory (nebo Mé soubory na Zařízení Samsung). U některých telefonů může tento krok vyžadovat nejprve výběr podsložky. Například uživatelé Samsungu obvykle musí vybrat Samsung složku a poté vyberte Mé soubory.

 3. Vybrat ikona nabídky v levé horní části obrazovky a poté vyberte Soubory ke stažení.

  Aplikace Soubory a složka Stahování v systému Android

Výběr Soubory ke stažení zobrazí soubory, které jste stáhli z internetu. U určitých aplikací (například Google Play TV & Movies a WhatsApp) se však stažené soubory a obsah ukládají přímo do nich, nikoli do složky Stahování. V důsledku toho je musíte otevřít a ve většině případů otevřít jejich nabídky nebo nastavení pro přístup ke staženému obsahu.

Kde najít složku pro stahování v systému iOS

Uživatelé iPhonu a iPadu mohou svá stahování najít na iCloud Drive svého zařízení. Klepněte na ikonu, která vypadá jako Složka, a potom klepněte na Soubory ke stažení.

Své soubory ke stažení na iOS najdete přes iCloud Drive

Jak najdu stahování pomocí zkratek?

S macOS a Windows 10 je možné rychle a snadno vyvolat složku pro stahování pomocí klávesové zkratky. MacOS, uživatelé mohou stisknout Command+Alt+L na ploše pro přístup ke složce. Pokud stisknete tuto kombinaci v prohlížeči, jako je Chrome, otevře se obrazovka stahování prohlížeče. Uživatelé systému Windows mohou do vyhledávacího pole zadat „Stahování“ a najít složku. Je také možné připnout složku Stahování do doku macOS, pokud ještě není připnutá. Jednoduše otevřete okno Finder a klikněte pravým tlačítkem Soubory ke stažení, poté vyberte Přidat do doku. Podobně mohou uživatelé Windows 10 přidat svoji složku Stažení do nabídky Start:

 1. lis Klávesa Windows+I vyvolat Nastavení Jídelní lístek.

 2. Vybrat Personalizace a pak Vyberte, které složky se zobrazí na Start.

  Nadpis Start a možnost „Vyberte, které složky“ v nastavení systému Windows

 3. Posuňte Soubory ke stažení přepněte přepínač do Na pozice.

  Přepínač Stahování

Jak mohu změnit umístění stahování?

Pro ty, kteří mají vendetu proti složce se soubory ke stažení, nebo prostě chtějí, aby některá stahování směřovala jinam, je možné změnit nastavení prohlížeče, aby se soubory odesílaly na jiné místo na vašem počítači Mac nebo PC. Na zařízení Mac stiskněte Command+, (čárka) vyvolat Předvolby/Nastavení obrazovka vašeho prohlížeče. Odtud budou vaše další kroky záviset na zvoleném prohlížeči. Zde je konkrétní příklad pro Chrome:

 1. lis Command+, (čárka).

 2. Přejděte dolů a vyberte Pokročilý.

  Nadpis Upřesnit v nastavení Chromu

 3. Přejděte dolů na Soubory ke stažení podpoložka. Vedle Umístění, vyberte Změna.

  Snímek obrazovky nastavení prohlížeče Google Chrome se zvýrazněným tlačítkem Změnit v části Stažené soubory

 4. V zobrazeném okně vyberte složku, do které chcete odesílat stahování, například Dokumenty nebo plocha počítače, pak vyberte Vybrat.

Pro Windows neexistuje žádná konkrétní zkratka, která by automaticky otevřela nastavení vašeho prohlížeče. Místo toho je musíte otevřít přímo z prohlížeče. Zde je příklad, co dělat s Firefoxem:

 1. Otevřeno Firefox, pak otevřete Jídelní lístek pomocí ikony hamburgeru v pravém horním rohu.

  Snímek obrazovky prohlížeče Firefox se zvýrazněnou nabídkou Další

 2. Vybrat Možnosti.

  Snímek obrazovky s nabídkou Více ve Firefoxu se zvýrazněnými možnostmi

 3. Přejděte dolů na Soubory ke stažení podpoložka. Vedle Uložit soubory do možnost, vyberte Procházet.

  Snímek obrazovky předvoleb Firefoxu se zvýrazněným tlačítkem Procházet pro stahování

 4. Vyberte složku, do které chcete odesílat stahování, a poté vyberte Vybrat složku.

 5. Vybrat OK.

Všechny hlavní prohlížeče vám umožňují změnit umístění souborů. Ve Firefoxu najdete Vždy se mě zeptat, kam ukládat soubory možnost přímo pod Uložit soubory do nastavení. Google Chrome má v nabídce nastavení stejnou možnost. Přesunutím přepínače do Na pozice, budete dotázáni, kam od té chvíle posílat svá stahování.

Snímek obrazovky s nastavením stahování Firefoxu se zvýrazněnou možností „Vždy se zeptat, kam uložit“