Bonjour je síťová metoda s nulovou konfigurací vyvinutá společností Apple. Tato technologie umožňuje počítačům, mobilním zařízením a tiskárnám, aby se navzájem automaticky vyhledávaly a připojovaly pomocí komunikačního protokolu. Bonjour šetří čas a zjednodušuje úkoly, jako je sdílení souborů a nastavení síťových tiskáren. Technologie je založena na internetovém protokolu (IP), takže funguje s kabelovými i bezdrátovými sítěmi. Informace v tomto článku platí pro počítače Mac se systémem macOS Catalina (10.15) prostřednictvím OS X Lion (10.7), iPhony, iPady, Apple TV a Windows 7 až Windows 10. V mnoha tiskárnách je také nainstalována technologie Bonjour. Bonjour není nezávislá aplikace. Je to kolekce síťových technologií, které používají aplikace, počítačové operační systémy, mobilní zařízení iOS a další produkty. Funguje v zákulisí a je ve výchozím nastavení povolen na všech počítačích Mac. Například iTunes používá Bonjour k vyhledání dalších počítačů, ve kterých je ve vaší síti spuštěno iTunes, ke správě sdílených knihoven médií.
Možnosti Bonjour
Technologie Bonjour spravuje sdílené síťové zdroje jako typy služeb. Automaticky zjišťuje a sleduje umístění těchto zdrojů v síti, jak jsou online, offline nebo mění IP adresy. Poskytuje tyto informace síťovým aplikacím, aby uživatelům poskytl přístup ke zdrojům. Jako implementace sítí s nulovou konfigurací (zeroconf) podporuje Bonjour tři klíčové objevovací technologie:
- Přiřazení adresy: Bonjour používá a schéma lokálního adresování adres pro automatické přiřazování IP adres místním klientům bez nutnosti použití protokolu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Funguje se schématy adresování IPv6 a starších IP (IPv4). Na IPv4 používá Bonjour soukromou síť 169.254.0.0; v IPv6 používá výchozí podporu lokálního adresování odkazů.
- Rozlišení názvu: Rozlišení názvu v Bonjour funguje prostřednictvím kombinace konfigurace lokálního názvu hostitele a DNS vícesměrového vysílání (mDNS). Zatímco veřejný internetový systém doménových jmen (DNS) se spoléhá na externí servery DNS, vícesměrový DNS funguje v místní síti a umožňuje přijímat dotazy a odpovídat na jakékoli zařízení Bonjour v síti.
- Poziční služby: Aby bylo možné poskytovat lokalizační služby aplikacím, Bonjour přidává na mDNS vrstvu abstrakce pro udržování procházitelných tabulek aplikací podporujících Bonjour, které jsou organizovány podle názvu služby.
Apple věnoval zvláštní pozornost implementaci Bonjour, aby zajistil, že jeho síťový provoz nespotřebovává nadměrné množství šířky pásma sítě. Zejména mDNS obsahuje podporu ukládání do mezipaměti, která si pamatuje nedávno požadované informace o prostředcích.
Počítačová podpora Bonjour pro produkty Apple
Operační systém a mnoho aplikací na stolních a přenosných počítačích Mac závisí na Bonjour, který je na těchto zařízeních ve výchozím nastavení nainstalován a povolen. Bonjour také přichází s operačními systémy Apple iOS a iPadOS pro jeho mobilní zařízení a je součástí každého iPadu, iPhonu, iPodu touch a Apple TV. Počítače Apple s verzemi Mac OS X a macOS podporují Bonjour. Je integrován do síťových aplikací, jako je webový prohlížeč Safari, Hudba nebo iTunes a iPhoto. Počítače Mac vyžadují správnou funkci Bonjour. Nemělo by být odstraněno ani deaktivováno.
Počítačová podpora Bonjour pro počítače
Apple poskytuje verzi Bonjour pro počítače se systémem Microsoft Windows jako bezplatné stažení softwaru dostupné pro Windows 10, 8 a 7. Je součástí softwaru iTunes, pokud jej používáte na počítači. Je to zvláště užitečné v domácnosti, kde počítače Mac i PC používají stejnou tiskárnu a další zařízení. Na rozdíl od počítačů Mac nevyžadují počítače se systémem Windows správnou funkci Bonjour, i když jakákoli aplikace, která si ji nainstaluje pro vlastní použití (například iTunes), nemusí bez ní fungovat dobře. Odebrání Bonjour z počítačů je bezpečné. Najdete ji v části Programy a funkce v Ovládacích panelech. Podniky, které používají počítače se systémem Windows, ale nikoli počítače Mac (nebo software, který vyžaduje Bonjour), nemusí Bonjour instalovat. Pokud jsou počítače PC a Mac ve stejné síti, Bonjour je užitečná instalace systému Windows.
Jak aplikace fungují s Bonjour
Aplikace obvykle používají služby Bonjour prostřednictvím standardních volání TCP/IP. Několik Prohlížeč Bonjour Byly vyvinuty aplikace licencované společností Creative Commons. Software pro stolní a přenosné počítače, aplikace pro telefony a tablety umožňuje správcům sítě a fandům procházet informace o službách Bonjour, které se samy inzerují v aktivních sítích. Technologie Bonjour nabízí sadu rozhraní API (Application Programming Interface) pro aplikace macOS i iOS. Vývojáři společnosti Apple mají přístup k dalším informacím na Bonjour pro vývojáře.