Ačkoli technologie Bluetooth nabízí běžný způsob, jak si užít bezdrátový zvuk prostřednictvím reproduktorů a sluchátek, někteří lidé proti Bluetooth nesouhlasí, protože z hlediska věrnosti zvuku je lepší zvolit si jednu z bezdrátových technologií založených na Wi-Fi, jako jsou AirPlay, DLNA , Play-Fi nebo Sonos. I když je toto porozumění obecně správné, v používání Bluetooth je toho víc, než se na první pohled zdá.
Trochu o Bluetooth
Bluetooth nebyl původně vytvořen pro zvukovou zábavu, ale pro připojení telefonních sluchátek a reproduktorů. Byl také navržen s velmi úzkou šířkou pásma, což ho nutí aplikovat kompresi dat na zvukový signál. I když tento design může být naprosto vhodný pro telefonní hovory, není ideální pro reprodukci hudby. Nejen to, ale Bluetooth může tuto kompresi aplikovat na kompresi dat, která již může existovat, například z digitálních zvukových souborů nebo zdrojů streamovaných přes internet. Je však třeba si pamatovat jednu klíčovou věc: systém Bluetooth nemusí platit tato další komprese.
Volitelné kodeky
Oficiální standard Bluetooth v části 4.2.2 uvádí: „Zařízení může také podporovat volitelné kodeky, aby maximalizovaly svou použitelnost. Pokud SRC i SNK podporují stejný volitelný kodek, lze tento kodek použít místo povinného kodeku.“ V tomto dokumentu označuje SRC zdrojové zařízení a SNK odkazuje na jímací (nebo cílové) zařízení. Zdrojem by tedy byl váš smartphone, tablet nebo počítač a umyvadlem by byl váš reproduktor Bluetooth, sluchátka nebo přijímač. Bluetooth záměrně nepřidává další komprimaci dat k materiálu, který je již komprimován. Pokud zdrojové i jímací zařízení podporuje kodek používaný ke kódování původního zvukového signálu, může být zvuk přenášen a přijímán beze změny. Pokud tedy posloucháte soubory MP3 nebo AAC uložené ve smartphonu, tabletu nebo počítači, Bluetooth nemusí snižovat kvalitu zvuku, pokud obě zařízení tento formát podporují. Toto pravidlo platí také pro internetové rádio a služby streamování hudby, které jsou kódovány ve formátu MP3 nebo AAC, což pokrývá většinu toho, co je dnes k dispozici. Některé hudební služby však experimentují s jinými formáty, například s tím, jak Spotify používá kodek Ogg Vorbis. Podle organizace Bluetooth SIG, která licenci Bluetooth poskytuje, však komprese zatím zůstává normou. Je to hlavně proto, že telefon musí být schopen přenášet nejen hudbu, ale také vyzvánění a další oznámení související s hovory. Přesto neexistuje žádný důvod, proč by výrobce nemohl přepnout z komprese SBC na MP3 nebo AAC, pokud to zařízení přijímající Bluetooth podporuje. V oznámeních by tedy byla použita komprese, ale soubory MP3 nebo AAC by prošly beze změny.
A co aptX?
Kvalita stereofonního zvuku přes Bluetooth se postupem času zlepšovala. Současný kodek aptX, který je prodáván jako upgrade nařízeného kodeku SBC, poskytuje bezdrátovou kvalitu zvuku „jako CD“ přes Bluetooth. Nezapomeňte, že jak zdroj Bluetooth, tak i jímací zařízení musí podporovat kodek aptX, aby z toho měly prospěch. Pokud ale přehráváte materiál MP3 nebo AAC, může být pro výrobce lepší použít přirozený formát původního zvukového souboru bez dalšího překódování pomocí aptX nebo SBC. Většina zvukových produktů Bluetooth nevyrábí společnost, jejíž zaměstnanci nosí jejich značku, ale originální výrobce designu, o kterém jste nikdy neslyšeli. A přijímač Bluetooth používaný ve zvukovém produktu pravděpodobně nebyl vyroben ODM, ale ještě jiným výrobcem. Čím složitější je digitální produkt a pokud na něm pracuje více techniků, tím je pravděpodobnější, že to nikdo neví všechno o tom, co se skutečně děje uvnitř zařízení. Jeden formát lze snadno překódovat do jiného a nikdy byste to nevěděli, protože téměř žádné zařízení přijímající Bluetooth vám neřekne, jaký je příchozí formát. Společnost CSR, která vlastní kodek aptX, tvrdí, že zvukový signál s podporou aptX je dodáván transparentně přes spojení Bluetooth. Ačkoli aptX je typ komprese, měl by fungovat způsobem, který výrazně neovlivňuje věrnost zvuku oproti jiným metodám komprese. Kodek aptX používá speciální techniku redukce bitové rychlosti, která replikuje celou frekvenci zvuku a umožňuje bezdrátově procházet data přes Bluetooth „potrubí“. Datová rychlost je ekvivalentní rychlosti hudebního CD (16 bitů / 44 kHz), a proto společnost srovnává aptX se zvukem „podobným CD“.
Faktory za kodeky
Každý krok v audio řetězci ovlivňuje výstup zvuku. Kodeky a bezdrátové standardy musí fungovat s hardwarem, který může nebo nemusí být navržen tak, aby poskytoval vysoce kvalitní výstup. Kodek aptX nedokáže kompenzovat sluchátka a reproduktory nižší kvality, zvukové soubory a zdroje s nižším rozlišením ani různé možnosti digitálně analogových převaděčů v zařízeních. Je třeba vzít v úvahu také prostředí poslechu. Jakýkoli zisk věrnosti dosažený prostřednictvím Bluetooth s aptX může být zakryt hlukem, jako jsou běžící zařízení, systém HVAC, provoz vozidla nebo konverzace v okolí. S ohledem na to může být vhodné zvolit reproduktory Bluetooth založené na funkcích a sluchátka spíše na pohodlí než na kompatibilitě kodeků. Zatímco Bluetooth, jak je běžně implementován, zhoršuje kvalitu zvuku v různé míře, nemusí. Je především na výrobcích zařízení, aby používali Bluetooth způsobem, který nejméně snižuje kvalitu zvuku – nebo nejlépe vůbec. Pak musíte vzít v úvahu, že jemné rozdíly mezi audio kodeky mohou být těžko slyšitelné, a to i na opravdu dobrém systému. Ve většině situací nebude mít Bluetooth významný vliv na kvalitu zvuku zvukového zařízení. Pokud však máte někdy výhrady a chcete eliminovat veškeré pochybnosti, můžete si hudbu kdykoli vychutnat připojením zdrojů pomocí zvukového kabelu.