Skip to content

Srovnání Opera Mobile a Opera Mini

11 de Srpen de 2021
Opera Touch vs Opera Mini 8cb9589b85164bef93e0ab5c13415958

Pokud jste fanouškem webového prohlížeče Opera a chtěli byste stejnou funkci ve svém telefonu nebo mobilním zařízení, máte na výběr mezi Opera Mobile a Opera Mini. Který je pro vás ten pravý? Opera Mobile je určena pro chytré telefony, tablety a PDA. Je to silný prohlížeč se spoustou funkcí a podporuje zabezpečené webové stránky. Opera Mini je omezená verze prohlížeče Opera Mobile, ale má oproti Opera Mobile určité výhody a někteří uživatelé jej upřednostňují.

Opera Mobile

 • Více plně vybavený než Mini.
 • Pomalejší výkon, ale bezpečnější.
 • Uživatelsky přívětivý.

Opera Mini

 • Rozdělená verze aplikace Opera Mobile.
 • Komprimované stránky zvyšují výkon.
 • Není to ideální pro zabezpečené stránky.

Výkon: Mini znamená rychlost

Opera Mobile

 • Využívá více místa na pevném disku.
 • Obsahuje možnost ukládání dat pomocí komprimované technologie, ale ve výchozím nastavení není zapnutá.

Opera Mini

 • Komprimované stránky zvyšují výkon ukládáním dat, což může způsobit, že se některé webové stránky načítají rychleji než v jiných webových prohlížečích.

Opera Mini funguje tak, že pošle požadavek na servery Opera, které stránku stáhnou, zkomprimují a odešlou zpět do prohlížeče. Protože jsou stránky před přenosem komprimovány, může to vést ke zvýšenému výkonu, díky čemuž se některé webové stránky načítají rychleji než v jiných webových prohlížečích. Spolu s komprimací stránek je Opera optimalizuje také pro zobrazení na mobilních obrazovkách. To znamená, že některé stránky budou v prohlížeči Opera Mini vypadat lépe než v prohlížeči Opera Mobile nebo v jiných plnohodnotných webových prohlížečích.

Rozhraní: Opera Mobile je uživatelsky přívětivější

Opera Mobile

 • Složitější, ale detailní funkce zoomu.

Opera Mini

 • Poněkud přeplněné rozhraní.

Opera Mobile usnadňuje navigaci na webu pomocí rozhraní, které obsahuje standardy pro stolní prohlížeče, jako jsou tlačítka pro návrat o jeden web zpět nebo o jeden web vpřed a tlačítko pro obnovení, i když by nám nevadilo, kdyby bylo tlačítko Obnovit nahrazeno tlačítkem Oblíbené. K oblíbeným položkám se dostanete přes nabídku akcí, která vám také umožňuje přidat stránku do záložek, přejít na domovskou stránku a přejít na začátek aktuální stránky. Opera Mobile také umožňuje otevřít více oken, takže můžete listovat mezi stránkami. Při prohlížení stránky můžete pomocí nabídky přiblížit stránku až o 200% nebo ji oddálit, dokud nebude mít stránka 25% původní velikosti, což je dost na to, aby se na většinu stránek vešel tolik obsahu na mobilní obrazovku, kolik by na obrazovce vašeho počítače, přestože text se v této velikosti stává nečitelným. Zatímco prohlížeč Opera Mobile má možnosti přiblížení, Opera Mini má jednodušší rozhraní. Existují pouze dvě fáze – normální a zvětšené – ale můžete mezi nimi přepínat jednoduchým klepnutím, což značně usnadňuje používání.

Zabezpečení: Lepší mobil pro zabezpečené weby

Opera Mobile

 • Lepší volba pro zabezpečené weby a data.

Opera Mini

 • Díky technologii šifrování je Mini méně vhodný pro zabezpečené webové stránky.

Opera Mobile podporuje zabezpečené webové stránky, zatímco Opera Mini není nejlepší prohlížeč pro zabezpečené weby. Verze Opera Mini s vysokou pamětí bude podporovat šifrované stránky, ale protože jsou všechny webové stránky načteny prostřednictvím serverů Opera, bude stránka dešifrována a poté znovu zašifrována. Opera Mini načte šifrované stránky, ale budou dešifrovány.

Konečný verdikt: Vyberte si svou preferenci

Opera Mobile nebo Opera Mini? Nakonec volba závisí na preferencích. Pokud pravidelně chodíte na zabezpečené stránky nebo se vám opravdu líbí možnost otevřít více oken ve vašem prohlížeči, Opera Mobile může být tou nejlepší volbou. Na druhou stranu díky snadnému přiblížení v aplikaci Opera Mini je procházení webových stránek, které nejsou mobilní, hračkou. Pokud nepotřebujete více oken a nechodíte na mnoho zabezpečených webů, může pro vás být lepší Opera Mini. Nakonec, stejně jako mnoho dalších, se můžete rozhodnout nevybrat vůbec. Mnoho lidí má rádo v mobilním zařízení nainstalovaný prohlížeč Opera Mobile i Opera Mini. Jednoduše řečeno, Opera Mobile je dobrá pro provádění některých úkolů, zatímco Opera Mini je dobrá pro jiné, takže nejlepší z obou světů je nainstalovat oba.