Skip to content

Standard HSPA+: Vylepšený 3G

8 de Říjen de 2021
GettyImages 983999128 5c61320bc9e77c00010a4a6f

HSPA+ je jednou z mnoha zkratek, které popisují rychlost internetového připojení vašeho telefonu. Jednoduše řečeno, HSPA+ je hybridní síť 3G, která překlenuje rozdíl mezi rychlostmi 3G a 4G. Někteří prodejci komerčních sítí mylně označili HSPA+ jako plně 4G, ale to je zavádějící. HSPA+ znamená „Evolved High Speed ​​Packet Access“ (také nazývaný HSPA Plus) a je technickým standardem pro bezdrátové širokopásmové připojení, schopné produkovat rychlosti přenosu dat až 42,2 megabitů za sekundu (Mbps). Co to však ve skutečnosti znamená pro spotřebitele? Podívejme se na mobilní standardy a jejich rychlosti trochu blíže, abychom zjistili, jak by vás to mohlo ovlivnit.

Stručná historie standardů mobilních sítí

Historie standardů bezdrátové komunikace sahá až k 1G v roce 1981, což je analogový standard dlouho před příchodem chytrých telefonů, které umožňovaly pouze jednoduché telefonní hovory. Vzhledem k tomu, že „G“ znamená pouze „generaci“, 1G se tomu neříkalo, dokud se v 90. letech neobjevily 2G podporující digitální hlasová volání a textové zprávy.

2G sítě

Rychlosti 2G byly stále podobné šnekům s rychlostí 14,4 kb / s (kilobity za sekundu). Na konci devadesátých let byl tento standard vylepšen o GPRS (General Packet Radio Service), což přidávalo možnosti zařízení přistupovat k „vždy zapnutému“ datovému připojení s rychlostí kolem 40 Kb / s, ačkoli prodejci jej uváděli na trh rychlostí 100 kb / s. Síť 2G rozšířená o GPRS byla někdy označována jako síť 2,5G. Po GPRS následoval EDGE (Enhanced rates for GSM Evolution), mnohem rychlejší než GPRS, ale stále ne dostatečně rychlý na přechod na další generaci 3G, čímž si vysloužil přezdívku 2,75G. Rané iPhony například dokázaly dosahovat rychlostí EDGE, což bylo přibližně 120 kb / s až 384 kb / s.

Sítě 3G a HSPA

S příchodem standardu 3G v roce 2001 se smartphony opravdu začaly rozjíždět, protože rychlosti přenosu dat konečně prolomily nejen hranici rychlosti megabitů za sekundu, ale dosáhly rychlosti až 2 Mb / s. Zařízení s podporou 3G je tak rychlé, že Apple skutečně pojmenoval svůj telefon iPhone 3G. A tady je místo, kde přichází HSPA. HSPA (bez „plus“) je kombinací dvou protokolů: vysokorychlostního downlink paketového přístupu (HSDPA) a vysokorychlostního uplinkového paketového přístupu (HSUPA) – což jednoduše znamená, že jeho rychlost stahování a odesílání se zvyšuje na původní rychlosti 3G pro špičkový datový tok 14 Mb / s dolů a 5,8 Mb / s nahoru. HSPA+ byl tehdy představen v roce 2008 a někdy se mu říká 3,5G. HSPA+ upgradoval 3G dále na maximální rychlosti 10 Mbps, přičemž rychlosti v reálném světě dosahovaly v průměru více než 1-3 Mbps. Někteří mobilní operátoři se sítí 3G HSPA+ opět chybně inzerovali svoji rychlost jako 4G. Uvědomte si, že nejvyšší rychlost stahování dat pro HSPA+ je někdy uváděna až 100 Mbps nebo max. 4G rychlosti. To je nesprávné; ze sítě HSPA+ (jeho špičková rychlost je 42 Mb / s) nikdy nedosáhnete této ohromující rychlosti. To znamená, že HSPA+ je nejrychlejší odrůda 3G.

Sítě 4G a LTE

Standard 4G může produkovat rychlosti přibližně pětkrát rychlejší než 3G a je založen na protokolu LTE (Long Term Evolution). Ve skutečnosti jsou maximální špičkové rychlosti považovány za 100 Mb / s, ačkoli průměrná rychlost bude pravděpodobně spíše 3 Mb / s až 10 Mb / s – stále poměrně rychlá a není na co se vysmívat. Síť 4G funguje na jiné frekvenci než 3G, takže se ujistěte, že máte zařízení, které toho dokáže využít.

Sítě 5G

5G je dosud implementovaná bezdrátová technologie, která nabízí vylepšení oproti 4G, například až 10krát rychlejší.

Sítě, které používají HSPA+

Sítě využívající 3G nebo sítě vylepšené o HSPA+ jsou běžné po celém světě. Čtyři hlavní američtí operátoři (AT&T, Verizon, T-Mobile a Sprint) nabízejí pokrytí sítí 4G LTE v závislosti na lokalitě, ale mají také oblasti 3G nebo 3G HSPA+.

Kompatibilita telefonu s 3G HSPA

Kromě standardů rychlosti mobilních dat, jako jsou 3G a 4G, si uživatelé mobilních telefonů musí být vědomi i frekvenčních pásem. Síť 3G obvykle pracuje na jedné z pěti frekvencí – 850, 900, 1700, 1900 a 2100 – takže musíte mít jistotu, že váš telefon 3G tyto frekvence podporuje (všechny moderní telefony ano). Podporované frekvence telefonu jsou obvykle uvedeny na krabici, nebo si pro jistotu můžete zavolat výrobci.