Tyto tři společnosti ve čtvrtek oznámily, že Verizon, Samsung a Qualcomm během nedávné laboratorní zkoušky dosáhly rychlosti odesílání 711 Mbps. Mohlo by to mít vliv na to, jak používáme internet v přeplněných veřejných prostorách, na pracovišti a doma. I když společnosti tvrdí, že již dříve při testování zaznamenaly vícegigabitové rychlosti stahování, je to nejrychlejší, jakého dosáhli při nahrávání dat do sítě. Tohoto milníku dosáhli použitím agregovaných pásem spektra milimetrových vln (mmWave). mmWave, známé také jako „extrémně vysoká frekvence“, je spektrální pásmo mezi 30 GHz a 300 GHz. Běžně se používá v letištních bezpečnostních skenerech, vojenských radarech a vědeckém výzkumu a začíná se používat také v sítích 5G.
Superrychlé rychlosti nahrávání znamenají, že lidé mohou rychleji odesílat videa a obrázky do cloudu nebo sociálních médií nebo sdílet data přímo s ostatními v hustě obydlených oblastech, jako jsou ulice v centru města, koncerty a fotbalové stadiony, uvedly společnosti. Mohou také usnadnit online spolupráci mezi studenty nebo zaměstnanci. Mezitím mohou podniky potenciálně využívat rychlosti uplinku ve svých soukromých sítích pro kontrolu kvality, zabezpečení a zákaznickou zkušenost s rozšířenou realitou. S tím, jak se 5G stává všudypřítomnější, mmWave pravděpodobně také zaznamená širší přijetí. Adam Koeppe, senior viceprezident pro plánování technologií ve Verizonu, řekl, že jeho společnost „zdvojnásobuje“ technologii.
„Uvidíte, že budeme i nadále rozšiřovat naši stopu mmWave, abychom poskytovali zážitky, které mění hru pro nejhustší části naší sítě a pro jedinečná podniková řešení,“ uvedl v tiskové zprávě. „Na konci loňského roku jsme měli více než 17 tisíc buněk mmWave a jsme na dobré cestě k tomu, abychom v roce 2021 přidali dalších 14 tisíc, přičemž do konce tohoto roku bude ve vysílání více než 30 tisíc míst, a poté budeme pokračovat.“ Qualcomm použil pro laboratorní zkoušku svůj nový systém Snapdragon X65 5G Modem-RF. Společnost byla vytvořena pro telefony, mobilní širokopásmové připojení, privátní sítě 5G a další a v komerčních mobilních zařízeních se začne objevovat koncem roku 2021, uvedla společnost.