Skip to content

Surface Laptop 4 je skvělý, ale nakonec odsouzen k zániku

13 de Červenec de 2021
surfacelaptop4Smith 4eeaec1d37304d2ab6e3648c29d948ef

Klíčové jídlo

  • Microsoft Surface Laptop 4 má dobré výsledky v oblasti výdrže a výkonu baterie.
  • MacBook Air za stejnou cenu je však rychlejší a vydrží déle.
  • Díky čipu M1 společnosti Apple je hodnota budoucích notebooků se systémem Windows sporná.
Microsoft Surface Laptop 4 patří mezi nejlepší notebooky se systémem Windows, které si můžete koupit právě teď, ale to nestačí k jejich uložení. V recenzi na Lifewire jsem Surface Laptop 4 získal silné skóre. Jeho životnost baterie, výkon a kvalita sestavení jsou vynikající, zejména u notebooků s 13,5palcovým displejem. Notebook 4 je skvělý na cesty, ale dostatečně výkonný, aby zvládl úpravy fotografií, upscaling AI a programování. Je to skvělý notebook v každém ohledu. Přesto mou chválu otupuje nevyhnutelná nevýhoda. Se všemi výhodami nemohu doporučit Surface Laptop 4 přes Apple MacBook Air.

Povrchový notebook 4 je rychlý. MacBook Air je rychlejší.

Testoval jsem Surface Laptop 4 pomocí benchmarku procesoru GeekBench 5. Základní model, který jsem zkontroloval, poháněný šestijádrovým procesorem AMD, dosáhl vícejádrového skóre 5448. To je vynikající! Nový základní notebook Surface 4 je v tomto měřítku zhruba čtyřapůlkrát rychlejší než původní základní notebook Surface s dvoujádrovým procesorem Intel Core m3-7Y30, který byl vydán v roce 2017.

Surface Laptop 4 uzavřen na květinové posteli

Notebookcheck, který hodnotil 15palcový notebook Laptop 4 s volitelným osmijádrovým procesorem Ryzen 7, zaznamenal vícejádrové skóre GeekBench 5 na 7 156. To je konkurenceschopné s procesorem Ryzen 7 2700 v mém herním počítači. Je tu jen jeden problém: MacBook Air je rychlejší. GeekBench 5 ukazuje, že základní MacBook Air dokáže porazit upgradovaný Surface Laptop 4 v jedno i vícejádrových testech. MacBook Air v hodnotě 999 USD překonává povrchový notebook 4 999 USD, který jsem zkontroloval, a překonal tak svůj vícejádrový výkon o více než 35%. Je to podobný příběh v grafice, kde je čip M1 společnosti Apple zařazen nad Radeon RX Vega 11, nejlepší verzi grafiky Radeon na čipech AMD Ryzen.

Apple M1 přináší to nejlepší z obou světů

Pokud je MacBook Air ve všech pracovních zátěžích rychlejší než Surface Laptop 4, a to i při základní cenové hodnotě 999 USD, proč si koupit Laptop 4? V minulosti existovala snadná odpověď: výdrž baterie. Procesory AMD a Intel s více jádry a rychlejšími hodinami by spotřebovaly více energie. Když jsem si například prohlížel Dell XPS 13 z roku 2018, všiml jsem si, že model Core i5 vydržel o tři hodiny déle než varianta Core i7 nejvyšší úrovně. Toto kompromisní řešení zůstává u notebooků s Windows běžné. Nejpomalejší modely obvykle vydrží na jedno nabití nejdelší, zatímco herní notebooky mohou spotřebovat obrovské baterie za méně než tři hodiny.

MacBook Air na počítači

Apple M1 nepožaduje kompromis. Při mém testování Surface Laptop 4 netrval déle než devět hodin na nabití a sedm nebo osm bylo typické. Jeremy Laukkonen, který recenzoval MacBook Air (M1, 2020) pro Lifewire, zaznamenal výdrž 12 hodin. Aby toho nebylo málo pro Surface, Max Tech při srovnání notebooku 4 a MacBooku Air zjistil, že Air má větší náskok ve výkonu při napájení z baterie. MacBook Air také nemá ventilátor, takže je vždy tichý. Surface Laptop 4 není hlasitý pro notebook se systémem Windows, ale při silném tlačení může způsobit raketu.

Windows je jediným důvodem pro nákup notebooku se systémem Windows

Proč si tedy koupit Surface Laptop 4? Jedinou dobrou odpovědí je Windows. Přibližně 75% všech počítačů na světě používá Windows. To je však velký pokles oproti absolutní dominanci Windows na přelomu tisíciletí. A protože se podíl Windows na trhu desktopů oslabil, MacOS prudce vzrostl. Windows jsou stále důležitá, to ano, ale mnoho nakupujících je ochotných a schopných se toho zbavit. Dělají přesně to. Sedm z 25 nejprodávanějších notebooků Amazonu jsou nyní varianty M1 MacBook. Zpráva společnosti Gartner o dodávkách počítačů Q1 2021 PC připsala společnosti Apple ohromující nárůst o 111,5%, což překonalo společnost Acer a obsadilo čtvrté místo na světě.

Samotná okna postrádají směr. Microsoft nadále vydává aktualizace, ale jeho pokusy o přidání nových funkcí, jako je Continuum a Windows Mixed Reality, se nepodařilo uskutečnit. Některé funkce, jako je Cortana, jsou téměř opuštěné. A Apple teprve začíná; Očekává se, že novější a rychlejší čipy budou napájet přepracovaný MacBook Pro koncem roku 2021. To způsobí zkázu špičkových notebooků se systémem Windows, aby bojovaly o zákazníky, kteří z jakéhokoli důvodu nemají jinou možnost, než se držet Windows.