Skip to content

Tipy a techniky pro zimní fotografování pro začátečníky

13 de Červenec de 2021
GettyImages 961126934 41828afefc274156a9e884bda414c313

Fotografování v zimě může být náročné. Chladné počasí může například zamlžit čočky a rychle vybít baterie. Slunce a sníh mohou způsobit problémy s expozicí. Každá z těchto otázek může být sama o sobě obtížně řešitelná, ale boj s více než jedním může být významnou překážkou vaší fotografie. Vyzkoušejte tyto tipy, jak vylepšit zimní fotografii a překonat sezónní problémy.

Ručně upravte vyvážení bílé

Vyvážení bílé je největším problémem fotografování při jasném sněhu a slunečním světle. Pokud mají automatické fotoaparáty problémy se správným posouzením vyvážení bílé, mají bílé objekty na fotografiích modravý nádech. Pokud je to možné, ručně upravte nastavení vyvážení bílé na nastavení zamračeného dne, což by mělo odstranit modrý odstín.

Změňte nastavení scény

Scény se liší podle modelu fotoaparátu, ale obecně mezi nimi najdete něco jako „sníh“ nebo „zima“, obvykle pod nastavením SCN nebo S na číselníku nebo na displeji.

Režimy fotografování fotoaparátů DSLR obvykle vidíte po otočení voliče režimů v horní části těla fotoaparátu.

Upravte expozici

Vycentrujte objekt v rámečku. Poté namáčknutím tlačítka spouště aktivujte měřič světla. Jak budete držet tlačítko stisknuté, změňte kompozici fotografie tak, aby byl objekt tam, kde chcete, aby se objevil. Tím bude nastavení expozice na místě. Poté snímek úplně stiskněte závěrku.

Získejte Flashy

Tady je dobrá technika, pokud má váš objekt drsné stíny – řekněme z jasného slunečního světla na bílém sněhu: Vynuťte blesk. Při jasném externím světle funguje blesk jako doplňkový, odstraňuje stíny na objektech a zlepšuje expozici.

Hledejte zajímavé předměty

Příroda nabízí v zimě několik krásných fotografických příležitostí. Podívejte se například na zasněžené vždyzelené větve, pestrobarevné bobule vykukující ze sněhu, zvíře stojící v poli sněhu nebo rampouchy visící ze stromů. To, co hledáte, je něco, co kontrastuje s bílým sněhem.

Zimní scéna s červenou stodolou, sněhem, vždyzelenými stromy a horami.

Tyto vždy zelené rostliny by vypadaly skvěle i bez sněhu.

Jděte tam, kde je akce

Jedna výhoda fotografování za jasných sněhových a slunečních podmínek: Pořizování akčních fotografií s vysokou rychlostí závěrky je snadné. Lyžař pohybující se z hory nebo sněhová koule může přinést několik zajímavých záběrů. Využijte množství dostupného světla a pořiďte všechny akční fotografie, které chcete.

Expertní lyžař si užívá prašanu Winter Park v Coloradu

Expertní lyžař si užívá prašanu Winter Park v Coloradu.

Přijměte Flurries

Sníh padající kolem předmětů může vytvořit skvělé fotografie. Když sníh padá do popředí, můžete zaostřit na objekt v pozadí a například padající sníh bude mít kolem objektu rozmazaný efekt. Pokud při pořizování fotografií sněží, mohou se na rámečku obrázku objevit sněhové vločky rozmazané. Dokud toto rozostření nezhorší kvalitu objektu na fotografii, může rozmazaný vzhled sněhu poskytnout příjemný vzhled vašeho obrazu.

Mladý chlapec s jeho francouzský buldok štěně ve sněhu

Padající sněhové vločky mohou vytvořit rozmazaný dojem.

Bracket It

Fotografování za zamračeného dne se sněhovou pokrývkou může vytvářet fotografie s plochým, matným vzhledem. Zkuste použít doplňkový blesk pro zamračené podmínky. S tenkými mraky však bude sníh stále odrážet spoustu rozptýleného slunečního světla, což usnadní dobrou expozici. Různé typy mraků vyžadují různé expozice, proto experimentujte s několika technikami – například s bracketingem expozice.

Uváděný snímek budov a autobusu

Chraňte své vybavení

Nakonec se ujistěte, že můžete pokračovat v pořizování báječných zimních snímků tím, že budete mít své vybavení v bezpečí a suchu, a to pomocí těchto tipů: Fotoaparát a příslušenství uchovávejte ve voděodolné brašně na fotoaparát nebo v plastovém sáčku na zip, pokud se nepoužívá. Vyvarujte se chladného počasí po dlouhou dobu. Extrémní chlad může vybít baterii nebo způsobit poruchu LCD. Přesouvejte kameru pomalu ze studeného do teplého prostředí, např. Venku do interiéru. To umožňuje, aby teplota fotoaparátu rostla stabilně, spíše než náhle. Například můžete nejprve umístit kameru do nevytápěné garáže nebo automobilu a poté ji přesunout do kapsy poblíž těla, kde je vaše tělesná teplota může pomalu zahřát. Rychlý pohyb fotoaparátu z teplého do chladného prostředí může zamlžit objektiv nebo způsobit kondenzaci uvnitř fotoaparátu, což může způsobit poškození. Ve skutečnosti by taková kondenzace nakonec mohla vést k růstu plísní uvnitř fotoaparátu nebo trvalé mlze objektivu.