Skip to content

Tipy pro nastavení a maximální využití zvukové lišty

12 de Červenec de 2021
connect and set up a sound bar 4138615 bb90a81bef974e25aa23acc5cf2b775f

Pokud jde o získání lepšího zvuku pro sledování televize, je volba soundbar oblíbená. Zvukové lišty šetří místo, snižují nepořádek reproduktorů a vodičů a jsou méně náročné na instalaci než plnohodnotný audio systém domácího kina. Soundbary však neslouží pouze k sledování televize. V závislosti na značce a modelu můžete připojit další zařízení a využívat funkce, které rozšíří váš zábavní zážitek.

Pokud uvažujete o soundbaru, následující tipy vás provedou instalací, nastavením a použitím. Zvukové lišty lze používat s televizory od různých výrobců, mimo jiné od společností LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio.

Umístění zvukové lišty

Nástěnný vs police umístěný soundbar - ZVOX SB400

Pokud je váš televizor na stojanu, stole, polici nebo skříni, umístěte soundbar těsně pod televizor, což je ideální, protože zvuk vychází z místa, kam se díváte. Změřte výšku zvukového panelu oproti svislému prostoru mezi stojanem a spodní částí televizoru, abyste se ujistili, že zvukový panel neblokuje obrazovku. Při umístění zvukového panelu na polici uvnitř skříně jej umístěte co nejvíce dopředu, aby nebyl omezen zvuk směřující do stran. Pokud je soundbar vybaven funkcemi zvuku Dolby Atmos, DTS: X nebo DTS Virtual: X, jeho umístění do police skříně není žádoucí, protože soundbar potřebuje promítat zvuk vertikálně pro efekty prostorového zvuku nad hlavou. Většinu soundbarů lze připevnit na zeď. Soundbar můžete umístit pod nebo nad nástěnný televizor. Nejlepší je připojit jej pod televizor, protože zvuk je lépe nasměrován na posluchače. Mnoho soundbarů se dodává s hardwarem nebo šablonou papírové stěny. Pomocí šablony najděte nejlepší místo a označte šroubový bod pro dodané držáky na zeď. Pokud soundbar není dodáván s hardwarem pro montáž na zeď nebo s šablonou, podívejte se do uživatelské příručky, kde najdete další informace o tom, co potřebujete, a zda výrobce nabízí tyto položky jako volitelné nákupy. Na rozdíl od výše uvedených příkladů fotografií je nejlepší nezakrývat přední nebo boční strany zvukového panelu dekorativními předměty.

Základní připojení Sound Bar

Základní připojení ke zvukové liště: Jako příklad je použit Yamaha YAS-203

Po umístění soundbaru připojte televizor a další komponenty. V případě montáže na zeď proveďte připojení před trvalou montáží soundbaru. Nahoře jsou uvedena připojení nalezená na základním soundbaru. Umístění a označení se mohou lišit. Digitální optické, digitální koaxiální a analogové stereofonní připojení jsou zleva doprava s odpovídajícími typy kabelů. Digitální optické připojení je nejlepší pro odesílání zvuku z televizoru do soundbaru. Pokud televizor toto připojení nemá, použijte analogové stereofonní připojení, pokud televizor tuto možnost nabízí. Pokud má televizor obojí, je to vaše volba. Po připojení televizoru se ujistěte, že dokáže odesílat zvukové signály do soundbaru. Můžete to udělat prostřednictvím nabídky nastavení zvuku nebo reproduktorů televizoru a vypnutím interních reproduktorů televizoru (nenechte se zmást funkcí MUTE, která by také ovlivnila váš soundbar) nebo zapnutím možnosti externího reproduktoru nebo zvukového výstupu televizoru. Můžete také zvolit digitální optický nebo analogový (může to detekovat automaticky v závislosti na připojeném zařízení). Obvykle stačí provést nastavení externího reproduktoru pouze jednou. Pokud se rozhodnete nepoužívat soundbar pro sledování určitého obsahu, zapněte a znovu vypněte interní reproduktory televizoru při dalším použití soundbaru. Digitální koaxiální připojení můžete použít pro disky Blu-ray, DVD nebo jiný zdroj zvuku, který má tuto možnost k dispozici. Pokud vaše zdrojová zařízení tuto možnost nemají, mohou mít digitální optické nebo analogové. Jedno další připojení, které najdete na základním soundbaru, který není zobrazen na fotografii, je 3,5 mm (1/8 palce) analogový stereofonní vstup mini-jack, a to buď jako doplněk, nebo jako náhrada za zobrazené analogové stereofonní konektory. Vstupní konektor 3,5 mm je vhodný pro připojení přenosných hudebních přehrávačů nebo podobných zdrojů zvuku. Stále však můžete připojit standardní zdroje zvuku pomocí adaptéru RCA-to-mini-jack, který můžete vyrobit. Pokud používáte digitální optické nebo digitální koaxiální připojení a soundbar nepodporuje dekódování zvuku Dolby Digital nebo DTS, nastavte televizor nebo jiné zdrojové zařízení (DVD, Blu-ray, kabelové nebo satelitní nebo mediální streamer) na PCM nebo použijte možnost připojení analogového zvuku.

Pokročilé připojení ke zvukové liště

Připojení Hi-End Sound Bar: Jako příklad je použita Yamaha YAS-706

Kromě digitálních optických, digitálních koaxiálních a analogových stereofonních zvukových připojení může soundbar vyšší třídy poskytovat následující možnosti.

HDMI

Připojení HDMI vám umožní směrovat vaše DVD, Blu-ray, HD-kabelový / satelitní box nebo mediální streamer přes soundbar k televizi. Video signály procházejí nedotčené, zatímco zvuk lze extrahovat a dekódovat nebo zpracovat pomocí zvukového panelu. HDMI snižuje nepořádek mezi soundbarem a televizorem, protože k televizoru nepřipojujete samostatné kabely pro video a soundbar pro zvuk z externích zdrojových zařízení. Váš televizor může také podporovat HDMI-ARC (Audio Return Channel), který mu umožňuje odesílat zvuk do soundbaru pomocí stejného kabelu HDMI, který používá soundbar k přenosu videa do televizoru. To znamená, že k soundbaru nemusíte připojovat samostatný zvukový kabel od televizoru. Chcete-li využít této funkce, přejděte do nabídky nastavení HDMI na televizoru a aktivujte ji. V případě potřeby si přečtěte uživatelské příručky k televizoru a soundbaru, protože přístup k nabídkám nastavení této funkce se může u jednotlivých značek lišit.

Výstup subwooferu

Mnoho soundbarů obsahuje výstup subwooferu. Pokud váš soundbar takový má, fyzicky připojte externí subwoofer k soundbaru, abyste vytvořili přidané basy pro zážitek z poslechu filmu. Ačkoli mnoho soundbarů přichází se subwooferem, některé ne, ale mohou mít možnost přidat jeden později. I když soundbar nabízí fyzické výstupní připojení subwooferu, může být dodáván s bezdrátovým subwooferem, což dále snižuje rušení kabelů.

Ethernetový port

Dalším připojením některých soundbarů je ethernetový (síťový) port. Tento port podporuje připojení k domácí síti, což může umožnit přístup k internetovým hudebním streamovacím službám a v některých případech integrovat soundbar do hudebního systému pro více místností. Soundbars, které obsahují ethernetový port, mohou také poskytovat vestavěné Wi-Fi, což také snižuje rušení kabelů. Použijte možnost, která vám nejlépe vyhovuje.

Sound Bars s nastavením subwooferu

Sound Bar se subwooferem - Klipsch RSB-14

Pokud je váš soundbar vybaven subwooferem nebo pokud jej přidáte, najděte si místo, kam jej umístit. Ujistěte se, že je subwoofer umístěn na místě, kde je to pohodlné (poblíž elektrické zásuvky) a kde zní nejlépe. Poté, co umístíte subwoofer a jste spokojeni s jeho basovou odezvou, vyvažte jej pomocí soundbaru, aby nebyl příliš hlasitý nebo příliš měkký. Zkontrolujte na dálkovém ovladači samostatné ovladače úrovně hlasitosti pro soundbar a subwoofer. Pokud ano, usnadňuje dosažení správné rovnováhy. Zkontrolujte také, zda má soundbar primární ovládání hlasitosti. Může zvýšit a snížit hlasitost obou současně se stejným poměrem, takže při každé úpravě hlasitosti nemusíte znovu vyvažovat soundbar a subwoofer.

Sound Bars s nastavením prostorových reproduktorů

Systém Vizio Sound Bar s prostorovými reproduktory

Některé zvukové lišty (většinou Vizio a Nakamichi) zahrnují subwoofer a prostorové reproduktory. V těchto systémech je subwoofer bezdrátový a prostorové reproduktory se k subwooferu připojují pomocí kabelů reproduktorů. Soundbar produkuje zvuk pro přední levý, střední a pravý kanál. Bezdrátově odesílá basové a prostorové signály do subwooferu. Subwoofer směruje prostorové signály do připojených reproduktorů. Toto nastavení vylučuje drát vedený zepředu dozadu místnosti, ale omezuje umístění subwooferu, protože musí být v blízkosti prostorových reproduktorů. Na druhou stranu, výběr soundbarů z nabídky Sonos (Playbar, Playbase a Beam) a Polk Audio (SB1 Plus) vám umožní přidat až dva bezdrátové prostorové reproduktory. Tyto zvukové lišty nemusí být fyzicky připojeny k subwooferu. Stále však musí být připojeny ke zdroji střídavého proudu. Pokud soundbar poskytuje prostorové reproduktory, umístěte reproduktory do stran přibližně 10 až 20 stupňů za poslechovou pozici, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Reproduktor by měl být vzdálený několik palců od bočních stěn nebo rohů místnosti. Pokud se prostorové reproduktory připojují k subwooferu, umístěte subwoofer poblíž zadní stěny na nejlepší místo pro nejhlubší a nejjasnější basový výstup. Po připojení vyvažte subwoofer pomocí zvukového panelu. Poté vyvážte prostorové reproduktory tak, aby nepřekonaly soundbar a nebyly příliš měkké. Zkontrolujte na dálkovém ovladači samostatné ovladače úrovně prostorových reproduktorů. Po nastavení, pokud existuje primární ovládání hlasitosti, můžete zvýšit a snížit hlasitost celého systému, aniž byste ztratili rovnováhu mezi soundbarem, prostorovými reproduktory a subwooferem.

Zvukové lišty s nastavením digitální zvukové projekce

Technika digitálního zvuku Yamaha - Intellibeam

Dalším typem zvukového panelu, se kterým se můžete setkat, je digitální zvukový projektor. Yamaha vyrábí tento typ soundbarů, přičemž čísla modelů začínají písmeny „YSP“ (Yamaha Sound Projector). Tento typ soundbaru se liší tím, že místo tradičních reproduktorů je na přední ploše průběžné rozložení „ovladačů paprsku“. Z důvodu větší složitosti je nutné provést další nastavení:

  1. Přiřaďte ovladače paprsků do konkrétních skupin a povolte požadovaný počet kanálů (2,3,5 nebo 7).
  2. Zapojte dodaný mikrofon do soundbaru, abyste pomohli nastavení soundbaru.
  3. Soundbar generuje testovací tóny, které vyčnívají do místnosti.
  4. Mikrofon snímá tóny a přenáší je do soundbaru.
  5. Software soundbaru analyzuje tóny a upravuje výkon ovladače paprsku tak, aby co nejlépe odpovídal rozměrům a akustice vaší místnosti.

Digitální zvuková projekce vyžaduje místnost, kde mohou ovladače paprsků odrážet zvuk od stěn. Pokud máte místnost s jedním nebo více otevřenými konci, nemusí být digitální zvukový projektor tou nejlepší volbou pro soundbar.

Nastavení Sound Bar vs. Sound Base

Zvuková základna Yamaha SRT-1500

Další variantou soundbaru je Sound Base. Zvuková základna využívá reproduktory a připojení soundbaru a umisťuje ji do skříně, která může sloužit jako platforma pro televizi. Umístění u televizorů je omezené, protože zvukové základny fungují nejlépe u televizorů, které jsou vybaveny středovými stojany. Pokud máte televizor s koncovými nožkami, mohou být chodidla příliš daleko od sebe, aby se mohly umístit na zvukovou základnu, protože zvuková základna může být užší než vzdálenost mezi koncovými nožičkami televizoru. Zvukový podstavec může být také vyšší než svislá výška spodního rámečku rámečku televizoru. Pokud dáváte přednost zvukové základně před zvukovou lištou, zvažte tyto faktory. V závislosti na značce může být zvuková základna označena jako „zvuková konzole“, „zvuková platforma“, „zvukový podstavec“, „zvuková deska“ nebo „základna reproduktoru TV“.

Zvukové lišty s Bluetooth a bezdrátovým zvukem pro více místností

Yamaha MusicCast - životní styl a schéma

Jednou společnou funkcí mnoha soundbarů je Bluetooth. Tato technologie může streamovat hudbu z vašeho smartphonu a dalších kompatibilních zařízení. Některé zvukové lišty umožňují odesílat zvuk ze zvukové lišty do náhlavních souprav nebo reproduktorů Bluetooth.

Bezdrátový zvuk pro více místností

Další funkcí některých soundbarů je bezdrátový zvuk pro více místností, který umožňuje používat soundbar ve spojení s aplikací pro smartphone k odesílání hudby z připojených zdrojů nebo streamování z internetu do kompatibilních bezdrátových reproduktorů umístěných v jiných místnostech v domě . Značka soundbar určuje, s kterými bezdrátovými reproduktory je kompatibilní. Například zvukové lišty Yamaha MusicCast fungují pouze s bezdrátovými reproduktory značky Yamaha, zvukové lišty Denon s bezdrátovými reproduktory značky Denon HEOS a zvukové lišty Vizio s technologií SmartCast s reproduktory značky SmartCast. Značky Soundbar, které obsahují DTS Play-Fi, fungují napříč několika značkami bezdrátových reproduktorů, pokud reproduktor podporuje platformu DTS Play-Fi.

Sečteno a podtrženo

Životní styl Vizio Sound Bar - obývací pokoj

I když to není ekvivalent úplného nastavení domácího kina s přijímačem a více reproduktory, pro mnohé může soundbar poskytnout uspokojivý zážitek z poslechu z televize nebo hudby – s bonusem snadného nastavení. Pro ty, kteří mají velké nastavení domácího kina, jsou zvukové panely vynikajícím řešením pro sledování televize ve druhé místnosti. Při zvažování soundbaru se nedívejte jen na cenu. Podívejte se také na možnosti instalace, nastavení a použití, které může poskytnout, aby vám poskytly nejlepší možnou zábavu za dané peníze.