Skip to content

Tipy pro pořizování skvělých snímků s bleskem pomocí digitálního fotoaparátu

4 de Srpen de 2021
GettyImages 87448392 56cad6de5f9b5879cc519907

Častým problémem, kterému čelí fotografové používající kompaktní digitální fotoaparáty nebo vyskakovací blesky na digitálních zrcadlovkách, je nedostatečná kontrola nad vestavěným bleskem. Blesk může být často oslepující a příliš silný, což vede k vyfouknutí snímků. Pokud používáte DSLR, problém lze snadno vyřešit investováním do příslušenství blesku namontovaného na fotoaparátu, které přichází s možností odrážení v různých směrech. Pokud nemáte tento luxus, pak zde je několik tipů, které vám pomohou s problémy s bleskem fotoaparátu.

Změňte svá nastavení

Nejsnadnějším způsobem, jak snížit výkon blesku, je změnit clonu, rychlost závěrky nebo (v krajním případě) ISO. Vyšší ISO, pomalejší rychlost závěrky a větší clona zvýší množství světla vstupujícího do objektivu fotoaparátu a sníží množství potřebného blesku. Blesk fotoaparátu se automaticky nastaví a vrhá méně světla, což vytváří rovnoměrněji nasvícený obraz. Další možností je ručně změnit nastavení expozice s bleskem. Tuto schopnost má většina fotoaparátů DSLR. Výkon blesku můžete snížit přibližně o jednu stopu a umožnit fotoaparátu provést odpovídající nastavení rychlosti závěrky a clony.

Uhni

Čím blíže jste k předmětu při použití blesku, tím větší je pravděpodobnost, že vám blesk vybije. Jednoduchým způsobem, jak tomu zabránit, je ustoupit a přiblížit předmět. Zkuste se však vyhýbat přílišnému přiblížení, jinak můžete trpět chvěním fotoaparátu, což je běžný problém za špatných světelných podmínek. Pokud se navíc vrátíte příliš daleko, nemusí být váš blesk dostatečně silný, aby poskytl subjektu jakékoli světlo. Při použití této techniky budete muset trochu experimentovat, abyste našli nejlepší vzdálenost pro vaši jednotku blesku.

Přidat světlo

Vyfukování blesku je běžné ve scénách se slabým osvětlením, protože blesk je nadměrně kompenzován nedostatkem přirozeného světla. Pokud je to možné (a nenechá vás vyhodit z místa konání!), Zkuste zapnout více světel, abyste snížili potřebu blesku. Nebo pokud oknem prochází nějaké okolní světlo, umístěte objekty blízko tohoto světelného zdroje.

Difuzujte blesk

Blesky namontované na fotoaparátu jsou dodávány s difuzéry navrženými pro změkčení světla z blesku. Pokud nemáte difuzér, můžete si snadno vytvořit vlastní tím, že na blesk nalepíte maskovací páskou malý kousek neprůhledného materiálu. Ideální je bílý hedvábný papír.

Využijte výhod nočního režimu

Noční režim může být v určitých situacích užitečný. Toto je zabudováno téměř do každého fotoaparátu na dnešním trhu a mění blesk na blesk s pomalou synchronizací. Vaše snímky mohou být trochu měkké, protože rychlost závěrky je pomalejší, ale blesk se přesto spustí. To by mělo stačit na zmrazení subjektů, ale s menším světelným jedem!