Skip to content

Tlačítka fotoaparátu DSLR a jejich fungování

6 de Červenec de 2021
man taking a picture 864436794 5a3188d84e46ba00369ceca6

Při přechodu na fotoaparát DSLR nebo pokročilý fotoaparát z fotoaparátu pro začátečníky můžete být ohromeni velkým počtem tlačítek, číselníků a částí fotoaparátu, které má pokročilý fotoaparát. Většina tlačítek na fotoaparátu DSLR nebo pokročilém fotoaparátu vede ke zkratkám běžně používaných funkcí. Určitě to zabere určitou dobu a čas, než se naučíte používat každé z těchto tlačítek, ale jakmile zjistíte rozložení tlačítek fotoaparátu, budete ohromeni tím, kolik času vám tato tlačítka mohou ušetřit během fotografování . Tyto tipy vám pomohou zapamatovat si funkce tlačítek fotoaparátu na digitální zrcadlovce nebo pokročilém fotoaparátu, počínaje důležitým tlačítkem spouště.

Poznámka: Ne každý fotoaparát DSLR nebo pokročilý fotoaparát bude mít stejnou konfiguraci tlačítek, proto si v uživatelské příručce přečtěte konkrétní rozložení fotoaparátu.

Tlačítka fotoaparátu

  • Tlačítko spouště: Toto je nejdůležitější ze všech tlačítek fotoaparátu. Typicky je to velké tlačítko v horní části fotoaparátu poblíž pravého ukazováčku, když držíte fotoaparát. Pokud stisknete tlačítko spouště a nic se nestane, pravděpodobně došlo k jednomu ze dvou problémů. Jeden je, že fotoaparát je v automatickém režimu a nedokáže správně zaostřit na objekt, což se někdy stává při slabém osvětlení. Namáčkněte tlačítko spouště, aby fotoaparát mohl předem zaostřit; poté jej po zbytek fotografie vyfotografujte. Za druhé, pokud fotoaparát dobíjí blesk nebo ukládá fotografii, tlačítko spouště nebude pořizovat další fotografie, dokud nebudou tyto úkoly dokončeny.
  • Tlačítko kompenzace expozice: Toto tlačítko má obvykle „+“ a „-“. Můžete jej použít k ručnímu nastavení expozice fotografie.
  • Tlačítko clony: Toto tlačítko je obvykle označeno tím, co vypadá jako částečně zavřená závěrka. Tímto tlačítkem nastavíte clonu ručně.
  • Tlačítko samospouště: Toto tlačítko je obvykle označeno tím, co vypadá jako stopky. Můžete jej použít k pořízení zpožděné fotografie. Dobu, po kterou je snímek zpožděn, lze obvykle nastavit ve struktuře nabídky fotoaparátu.
  • Tlačítko pro uvolnění objektivu: Toto tlačítko často nemá žádné označení a je obvykle umístěno přímo napravo od bajonetu objektivu. Nejprve stiskněte a podržte toto tlačítko, než se pokusíte odšroubovat objektiv z fotoaparátu DSLR.
  • Tlačítko Odstranit: Toto tlačítko je obvykle označeno ikonou koše. Použijte jej k odstranění jedné nebo více fotografií.
  • Tlačítko přehrávání: Toto tlačítko je označeno ikonou „přehrát“, kterou najdete na DVD přehrávači. Použijte jej k prohlížení uložených fotografií.
  • Tlačítko nabídky: Toto tlačítko umožňuje přístup k různým nabídkám fotoaparátu. Obvykle je na tlačítku nebo v blízkosti tlačítka označen „MENU“ nebo ikonou s linkovaným papírem.