Skip to content

Účtování poplatků za projekty grafického designu

15 de Září de 2021
working late young african american woman working in office 911974328 5b4ee7d1df0c44709a60a1a9e07f1f30

Pokud jste grafik, pravděpodobně se setkáte s klienty s nouzovými úlohami nebo projekty, které potřebují co nejdříve. Chcete potěšit své klienty, ale ne na úkor ostatních zákazníků nebo vašich standardů kvality. Měli byste práci odmítnout? Účtovat poplatek za spěch? Zde je několik věcí, které je třeba zvážit.

Faktory, které je třeba vzít v úvahu

Když se k vám klient přiblíží ve spěchu a vy přemýšlíte, zda projekt přijmout, neexistuje žádná správná odpověď. Vyřizujte takové žádosti případ od případu s ohledem na to, kolik času máte a zda je zaručen poplatek za spěch. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti:

Váš aktuální rozvrh

Budete muset přeskupit své aktuální pracovní vytížení nebo odložit práci pro jiné klienty, abyste mohli tuto práci dokončit? Pokud k doplnění vize klienta potřebujete další nástroje, například software pro grafický design, máte čas jej získat a naučit se ho? Bez ohledu na to, jak moc chcete klientovi pomoci, nejste kouzelník. Buďte realističtí ohledně aktuálních požadavků na svůj čas.

Skutečný termín

Každý spěch je jiný a pro různé lidi může znamenat různé věci, proto se svých klientů zeptejte na relevantní otázky. Například malý projekt může být spěch, pokud ho klient chce další den, zatímco velký projekt se zapojeným procesem může být spěch, pokud je splatný do dvou týdnů. Pokud si myslíte, že je práce příliš krátká a nerealistická, a nemůžete ji provést podle svých standardů, zvažte její úplné odmítnutí. Pokud to klient považuje za spěch, protože to potřebuje rychle, ale víte, že byste mohli snadno dokončit vysoce kvalitní produkt, přijetí projektu bez spěchajícího poplatku by pomohlo upevnit vztah s klientem a získat důvěru a dobrou vůli. Pokud chcete přijmout práci a pomoci svému klientovi, ale víte, že by to pro vás a vaše podnikání bylo nepříjemné, účtování přiměřeného poplatku za spěch ukazuje, že si vážíte svého času a standardů. Nebojte se přijmout každou spěchající práci, která vám přijde do cesty, i když je klient nebo potenciální klient ve stresu. Zůstaňte během komunikace v klidu a zhodnoťte, zda je práce životaschopná, ať už s poplatkem za spěch nebo bez něj.

Co účtovat za spěšný poplatek

Rušná zaměstnání mohou být obklopena stresem a úzkostí, což často vede k pozdním nocím a tvrdé práci. Pokud přijmete spěch, který bude mít dopad na vás a vaše podnikání, přiměřený poplatek za spěch ukáže vašemu klientovi, že váš čas je důležitý a že musíte dodržovat standardy kvality. Záleží na vašem vztahu s klientem, ale dobrý počáteční poplatek za spěch je 25 procent nad rámec vaší obvyklé sazby. Obecně menší projekt znamená nižší poplatek a rozsáhlejší projekt značnější poplatek. Pokud se rozhodnete poplatek za spěch neúčtovat, a to buď jako laskavost pro klienta, nebo proto, že skutečně chcete pomoci, nezapomeňte na faktuře uvést „spěchací poplatek“ bez poplatku. To klientovi pomůže pochopit, že jste mu udělali laskavost, a doufejme, že ho to povzbudí k lepšímu plánování příště.

Jak se připravit na další spěch?

Je dobré ve všech svých klientských smlouvách vysvětlit zásady spěchající práce, aby nedošlo k žádným překvapením. Pokud se rozhodnete nevyžadovat poplatek za spěch, vaši klienti by měli být nesmírně vděční. Přijetí spěchající práce a účtování poplatku za spěch může být složité. Nechcete poškodit klientský vztah, ale také nechcete, aby vás někdo zneužíval. Pokud je účtování poplatku za spěch vhodnou akcí, buďte s klientem otevřeni. Sdělte jim předem náklady a důvod zvýšení a zvažte, že jim nabídnete alternativní plán za standardní sazbu.