Skip to content

Ukládání do mezipaměti DNS a jak vylepšuje váš internet

27 de Červen de 2021
what is a dns cache 817514 289185cfa826431e91eeef1295481625

Mezipaměť DNS (někdy se nazývá DNS řešitel cache) je dočasná databáze udržovaná operačním systémem počítače, která obsahuje záznamy o všech nedávných návštěvách a pokusech o návštěvu webových stránek a jiných internetových domén. Jinými slovy, mezipaměť DNS je jen vzpomínkou na nedávné vyhledávání DNS, na které váš počítač může rychle odkazovat, když se snaží zjistit, jak načíst web.

Informace v tomto článku platí pro domácí uživatele, kteří nezměnili svá nastavení DNS.

Účel mezipaměti DNS

Internet spoléhá na to, že systém názvů domén udržuje index všech veřejných webových stránek a jejich odpovídajících IP adres. Můžete si to představit jako telefonní seznam. S telefonním seznamem si nemusíme pamatovat telefonní číslo každého, což je jediný způsob, jak mohou telefony komunikovat: pomocí čísla. Stejným způsobem se používá DNS, abychom se vyhnuli nutnosti zapamatovat si IP adresu každé webové stránky, což je jediný způsob, jak může síťové zařízení komunikovat s webovými stránkami. To se děje za oponou, když webový prohlížeč požádáte o načtení webu. Zadejte adresu URL jako lifewire.com a váš webový prohlížeč požádá router o IP adresu. Router má uloženou adresu serveru DNS, takže požádá server DNS o adresu IP tohoto názvu hostitele. Server DNS najde adresu IP, která patří lifewire.com a poté je schopen pochopit, jaký web požadujete, poté může váš prohlížeč načíst příslušnou stránku. To se děje u všech webových stránek, které chcete navštívit. Pokaždé, když navštívíte web podle jeho názvu hostitele, webový prohlížeč iniciuje požadavek na internet, ale tento požadavek nelze dokončit, dokud není název webu „převeden“ na adresu IP. Problém je v tom, že i když v síti existuje spousta veřejných serverů DNS, které může vaše síť použít k pokusu o urychlení procesu převodu / rozlišení, stále je rychlejší mít místní kopii „telefonního seznamu“, což je místo, kde DNS cache přicházejí hrát si. Mezipaměť DNS se pokouší proces ještě více zrychlit zpracováním překladu názvu naposledy navštívených adres před odesláním požadavku na internet. Ve skutečnosti existují mezipaměti DNS v každé hierarchii procesu „vyhledávání“, která nakonec způsobí načtení počítače webová stránka. Počítač dosáhne vašeho routeru, který kontaktuje vašeho ISP, který by mohl zasáhnout jiného ISP, než skončí na takzvaných „root DNS serverech“. Každý z těchto bodů v procesu má mezipaměť DNS ze stejného důvodu, kterým je urychlení procesu překladu názvu.

Jak funguje mezipaměť DNS

Než prohlížeč vydá své požadavky na vnější síť, počítač každou z nich zachytí a vyhledá název domény v databázi mezipaměti DNS. Databáze obsahuje seznam všech nedávno přístupných doménových jmen a adresy, které pro ně DNS vypočítal při prvním podání žádosti. Obsah místní mezipaměti DNS lze zobrazit v systému Windows pomocí příkazu ipconfig / displaydns s podobnými výsledky: docs.google.com
————————————-
Název záznamu. . . . . : docs.google.com
Typ záznamu. . . . . : 1
Čas žít . . . . : 21
Délka dat. . . . . : 4
Sekce. . . . . . . : Odpovědět
Záznam (hostitele). . . : 172,217.6.174

V DNS je záznam „A“ částí záznamu DNS, který obsahuje adresu IP pro daný název hostitele. Mezipaměť DNS ukládá tuto adresu, požadovaný název webu a několik dalších parametrů ze záznamu DNS hostitele.

Co je otrava mezipamětí DNS?

Mezipaměť DNS se stane otrávený nebo znečištěné když jsou do ní vloženy neautorizované názvy domén nebo IP adresy. Občas může dojít k poškození mezipaměti z důvodu technických závad nebo správních nehod, ale otrava mezipaměti DNS je obvykle spojena s počítačovými viry nebo jinými síťovými útoky, které do mezipaměti vkládají neplatné položky DNS. Otrava způsobí, že požadavky klientů budou přesměrovány na nesprávné cíle, obvykle škodlivé webové stránky nebo stránky plné reklam. Například pokud docs.google.com záznam shora měl jiný záznam „A“, než když jste ho zadali docs.google.com ve webovém prohlížeči byste byli přesměrováni někam jinam. To představuje pro populární webové stránky obrovský problém. Pokud útočník přesměruje vaši žádost o Gmail.comnapříklad na web, který vzhled jako Gmail, ale není, můžete skončit phishingovým útokem, jako je lov velryb.

Proplachování DNS: Co dělá a jak na to

Při řešení problémů s otravou mezipaměti nebo jinými problémy s připojením k internetu může chtít správce počítače flush (tj. vyčistit, resetovat nebo vymazat) mezipaměť DNS. Vzhledem k tomu, že vymazání mezipaměti DNS odstraní všechny položky, odstraní také všechny neplatné záznamy a vynutí, aby váš počítač tyto adresy znovu naplnil při příštím pokusu o přístup k těmto webům. Tyto nové adresy jsou převzaty ze serveru DNS, pro který je vaše síť nastavena. Chcete-li tedy použít výše uvedený příklad, pokud Gmail.com záznam byl otráven a přesměroval vás na podivný web, propláchnutí DNS je dobrým prvním krokem k získání pravidelnéhoGmail.com zpět. V systému Microsoft Windows můžete vyprázdnit místní mezipaměť DNS pomocí ipconfig / flushdns příkaz v příkazovém řádku. Víte, že to funguje, když uvidíte Konfigurace IP systému Windows úspěšně vyprázdnila mezipaměť DNS Resolver nebo Mezipaměť překladače DNS byla úspěšně vyprázdněna zpráva. Uživatelé příkazů macOS by měli používat příkazový terminál dscacheutil – flushcache ale vězte, že po spuštění není žádná „úspěšná“ zpráva, takže vám není řečeno, zda fungovala. V některých případech budou uživatelé počítačů Mac muset zabít také odpověď DNS (sudo killall -HUP mDNSResponder.) Uživatelé Linuxu by měli zadat /etc/rc.d/init.d/nscd restart příkaz. Přesný příkaz se však bude lišit podle vaší distribuce Linuxu. Router může mít také mezipaměť DNS, a proto je restartování routeru často krokem při řešení potíží. Ze stejného důvodu můžete vyprázdnit mezipaměť DNS v počítači, můžete restartovat směrovač a vymazat položky DNS uložené v dočasné paměti.