Skip to content

Umístění ve Windows 10: Co potřebujete vědět

9 de Srpen de 2021
beverage 3013761 1920 80275154f0234750a9083d160231a43c

Vzhledem k tomu, že je v dnešní době kladen velký důraz na mobilní zařízení, začínají si počítače půjčovat funkce od svých společníků s menší obrazovkou. Jednou z takových funkcí v systému Windows 10 jsou integrované služby určování polohy. Je pravda, že váš notebook nebo stolní počítač nemá schopnost GPS a mnoha (ale ne všem) chybí schopnost komunikovat s bezdrátovými mobilními věžemi. Windows 10 však může zjistit, kde používáte určování polohy Wi-Fi, a také adresu IP vašeho zařízení. Výsledky jsou docela přesné. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 10.

Testování polohy Windows 10

Pokud chcete vyzkoušet, jak dobře Windows 10 ví, kde se nacházíte, otevřete vestavěnou aplikaci Mapy.

 1. Typ Mapy do vyhledávacího pole vedle tlačítka Start.

 2. Vybrat Otevřeno v aplikaci Mapy.

 3. Vybrat Ano pokud budete požádáni, aby Mapy mohly znát vaši přesnou polohu.

 4. Vyhledejte na mapě značku polohy (malý plný kruh uvnitř většího kruhu), kde si myslí, že se nacházíte. Pokud mapa nepřiletí na vaše místo, klikněte na značku polohy na pravém ovládacím panelu mapy a zkuste to znovu.

Potřebuje Windows znát vaši polohu?

Když teď řekneme, že Windows 10 „zná“ vaši polohu, nemyslíme tím ve skutečnosti, že si někdo v reálném čase uvědomuje vaše současné okolí. Znamená to jen, že váš počítač ukládá vaši aktuální polohu do databáze a bude ji sdílet s aplikacemi, které o to požádají – pokud je k tomu aplikace autorizována. Windows 10 smaže vaši historii polohy po 24 hodinách, ale stále může zůstat zapnutá v cloudu a uložena jinými aplikacemi a službami. Informace o poloze nabízí mnoho výhod. To vám umožní rychle najít, kde se nacházíte v aplikaci mapy; aplikace pro předpověď počasí může poskytovat místní předpovědi na základě vaší polohy a aplikace jako Uber ji mohou použít k odeslání jízdy na vaše místo. Přestože umístění může přijít vhod, není to pro všechny uživatele naprostá nutnost a Microsoft vám poskytuje dostatečnou kontrolu nad jeho vypnutím. Pokud se rozhodnete jít bez polohy, mějte na paměti, že Cortanu nebudete moci používat, což vyžaduje fungování vaší historie polohy. Vestavěná aplikace Mapy mezitím nevyžaduje vaši polohu, ale bez ní Mapy nemohou zobrazit vaši aktuální polohu na několik stop.

Přizpůsobte si nastavení polohy

Chcete -li v této funkci provést změny, přejděte na Nastavení polohy.

 1. Vybrat Start a vyberte Nastavení ikona.

 2. Vybrat Soukromí v okně Nastavení Windows.

  Ikona soukromí v nastavení systému Windows

 3. Vybrat Umístění v levém podokně v části Oprávnění aplikací.

  Možnost umístění v Oprávnění aplikace

Ovládací prvky polohy Windows 10

Existují dva základní ovládací prvky umístění: jeden pro všechny uživatele s účty ve vašem počítači a jeden speciálně pro váš uživatelský účet. Nastavení pro všechny uživatele na vašem PC je blízko horní části, kde se zobrazuje šedé tlačítko s názvem Změna. Dalo by se říci Poloha pro toto zařízení je zapnutá, což znamená, že každý uživatel může na tomto počítači používat služby určování polohy. Vybrat Změna a otevře se přepínací přepínač, který vám umožní zastavit každý uživatelský účet v počítači v používání lokalizačních služeb.

Přepínač přístupu k poloze

Povolte aplikacím přístup k vaší poloze ve Windows

Další tlačítko níže Povolit přístup k poloze na tomto zařízení je Povolte aplikacím přístup k vaší poloze. Toto je nastavení pro uživatele, které zapíná nebo vypíná služby určování polohy. Použití možnosti na uživatele je dobrý nápad, pokud jedna osoba ve vašem domě chce používat služby určování polohy, zatímco ostatní ne. Kromě toho, že systém Windows 10 pokrývá pouze vaše základní nastavení zapnutí/vypnutí polohy, umožňuje také nastavit oprávnění k poloze na základě historie. Posuňte obrazovku dolů a vyberte aplikace, které mohou používat vaši polohu. Zde uvidíte přepínače pro každou aplikaci, která používá polohu. Pokud chcete Mapám povolit používání vaší polohy, ale ve skutečnosti nevidíte smysl jejich povolení pro Twitter, můžete to udělat.

Seznam aplikací, které si mohou vybrat umístění pomocí posuvníků zapnutí/vypnutí

Geofencing a historie polohy ve Windows 10

Pod seznamem aplikací uvidíte také odstavec o geofencingu. Jedná se o funkci, která umožňuje aplikaci sledovat vaši polohu a poté reagovat, když opustíte předem definovanou oblast. Například Cortana může doručit připomenutí, jako je nákup chleba, když odcházíte z práce. Neexistují žádná nastavení geofencingu: je nedílnou součástí pravidelného nastavení polohy. Vše, co tato oblast dělá, je informovat vás, zda některá z vašich aplikací používá geofencing. Pokud aplikace tuto funkci používá, tato část říká: „Jedna nebo více vašich aplikací aktuálně používá geofencing.“ Pod Historie polohy, můžete svou historii polohy vymazat ručně výběrem Průhledná. Pokud toto nastavení nepoužijete, vaše zařízení historii polohy automaticky smaže po 24 hodinách.

Možnost Vymazat historii polohy

Oznámení o poloze systému Windows

Poslední problém, o kterém byste měli vědět, je, že vás Windows 10 upozorní pokaždé, když aplikace používá vaši polohu. Nezobrazí se jako oznámení, které by vás rušilo. Místo toho se na pravé straně hlavního panelu zobrazí značka polohy. Když k tomu dojde, aplikace použila vaši polohu.