Skip to content

Upgradujte svou domácí síť na Wireless N nebo lepší

8 de Říjen de 2021
GettyImages 169270397 24937c8b4f984d3f8ffe9fc61eed8dd0

Když konečně správně nastavíte a spustíte svou domácí síť, pravděpodobně poslední věc, kterou chcete udělat, je změnit ji. Pokud však ve vaší síti chybí funkce Wireless N, mohou vám chybět vyšší rychlosti a lepší spolehlivost. Termín Bezdrátový N. označuje bezdrátové síťové zařízení Wi-Fi, které provozuje rádiový komunikační protokol 802.11n.

Výhody Wireless N.

Wireless N umožňuje rychlejší přenos dat mezi zařízeními. Například starší zařízení 802.11g mohlo komunikovat uvnitř sítě standardní rychlostí 54 Mb / s. Produkty Wireless N podporují standard 150 Mb / s, což je zhruba třikrát rychleji, a jsou k dispozici možnosti ještě vyšších rychlostí. Bezdrátová technologie N také vylepšuje design rádií a antén zabudovaných do síťového hardwaru. Rozsah signálu bezdrátových routerů N často překračuje rozsah starších forem Wi-Fi, což pomáhá lépe dosáhnout a udržovat spolehlivější spojení se zařízeními, která jsou dál nebo venku. Kromě toho může 802.11n pracovat na frekvencích signálu mimo pásmo běžně používané jinými spotřebiči bez připojení k síti, což snižuje pravděpodobnost rádiového rušení v domácnosti. Přestože Wireless N obecně zlepšuje rychlost sdílení filmu, hudby a dalších souborů uvnitř domu, nezvyšuje rychlost připojení mezi vaším domem a zbytkem internetu. Místní síťová zařízení, jako jsou disky Network Attached Storage, však pracují s maximální rychlostí sítě Wi-Fi, takže Wireless N funguje skvěle, pokud se vaše domácí síť spoléhá na více než jen na internet.

Podpora Wireless N ve spotřebitelských zařízeních

Bezdrátové zařízení N se na scéně začalo objevovat již v roce 2006, takže je velká šance, že zařízení, která nyní používáte, jej podporují. Například Apple přidal do svých telefonů a tabletů standard 802.11n počínaje iPhone 4. Pokud počítač, telefon nebo jiná bezdrátová zařízení, která používáte, postrádají hardwarovou podporu pro 802.11n, nemůžete na tomto konkrétním zařízení získat výhody Wireless N. V dokumentaci k produktu zjistěte, jakou formu WI-Fi vaše zařízení podporují. Zařízení mohou podporovat Wireless N dvěma různými způsoby. Dvoupásmová zařízení mohou používat 802.11n ke komunikaci ve dvou různých rádiových frekvenčních pásmech-2,4 GHz a 5 GHz, zatímco jednopásmová zařízení mohou komunikovat pouze na 2,4 GHz. Například iPhone 4 podporuje pouze jednopásmové Wireless N, zatímco iPhone 5 podporuje dvoupásmové.

Volba bezdrátového routeru N.

Pokud váš router domácí sítě nepodporuje standard 802.11n, vaše zařízení Wireless N mohou využívat výhody standardu 802.11n pouze tehdy, když jsou navzájem propojena v bezdrátovém režimu ad hoc. (Jinak spadají zpět ke starší komunikaci Wi-Fi 802.11b/g.) Většina modelů dnes prodávaných domácích routerů však zahrnuje Wireless N. Všechny routery Wireless N podporují dvoupásmové 802.11n. Produkty spadají do čtyř primárních kategorií podle maximální rychlosti přenosu dat (šířky pásma sítě), kterou podporují:

  • 150 Mb / s
  • 300 Mb / s
  • 450 Mb / s
  • 600 Mb / s

Základní bezdrátové směrovače N podporují šířku pásma 150 Mb / s s jedním rádiem Wi-Fi a jednou anténou připojenou k jednotce. Směrovače, které podporují vyšší přenosové rychlosti, postupně přidávají k jednotce více rádií a antén pro paralelní správu více datových kanálů. Bezdrátové routery N s rychlostí 300 Mb / s obsahují dvě rádia a dvě antény, zatímco 450 a 600 Mb / s obsahují tři a čtyři z nich. I když se zdá logické, že výběr routeru s vyšším hodnocením zvýší výkon vaší sítě, tento zisk se v praxi nemusí projevit. Aby připojení k domácí síti skutečně fungovalo na nejvyšší rychlosti, které router podporuje, musí mít každé zařízení také odpovídající konfiguraci rádia a antény. Většina spotřebitelských zařízení dnes podporuje připojení pouze 150 Mbps nebo někdy 300 Mbps. Pokud je cenový rozdíl významný, má smysl zvolit router nižší třídy Wireless N v jedné z těchto dvou kategorií. Na druhou stranu výběr routeru vyšší třídy může vaší domácí síti v budoucnu lépe podporovat nové zařízení.

Nastavení domácí sítě pomocí bezdrátové sítě N.

Proces nastavení routeru Wireless N je téměř stejný jako u jiných typů domácích routerů s výraznou výjimkou dvoupásmové bezdrátové konfigurace. Protože 2,4 GHz je bezdrátové pásmo, které spotřebitelé často používají, používejte pro všechna zařízení, která jej podporují, pásmo 5 GHz. Chcete-li ve vaší domácí síti nastavit připojení 5 GHz, nejprve se ujistěte, že je povolena možnost routeru pro dvoupásmový provoz, obvykle pomocí tlačítka nebo zaškrtávacího políčka na jedné z administračních obrazovek routeru. Poté obdobně povolte zařízení pro provoz kanálu 5 GHz.

Existuje něco lepšího než 802.11n?

Další generace zařízení Wi-Fi po standardu 802.11n podporuje nový komunikační protokol s názvem 802.11ac. Stejně jako Wireless N poskytuje výrazné zlepšení rychlosti a dosahu ve srovnání s 802.11g, tak 802.11ac poskytuje podobná vylepšení než Wireless N. 802.11ac nabízí teoretické přenosové rychlosti od 433 Mbps, ale mnoho současných nebo budoucích produktů podporuje gigabit (1000 Mbps) a vyšší sazby.