V počítačových sítích útlum je ztráta síly komunikačního signálu měřená v decibelech (dB). Jednou z metod používaných ke zvýšení síly signálu, aby se zabránilo problémům s útlumem, je zesílení.
Demystifikovaný útlum
K útlumu dochází v počítačových sítích z několika důvodů:
- Rozsah – bezdrátový i kabelový přenos se postupně ztrácí na síle po delší vzdálenosti
- Rušení – na bezdrátových sítích také rádiové rušení nebo fyzické překážky, jako jsou stěny, tlumí komunikační signály
- Velikost drátu – v kabelových sítích trpí tenčí vodiče vyšším (více) útlumem než silnější vodiče
V sítích DSL útlum vedení měří ztrátu signálu mezi domovem a přístupovým bodem poskytovatele DSL (centrální ústředna). Útlum se stává obzvláště důležitým v sítích DSL, protože přenosové rychlosti, které může daná domácnost získat, mohou být omezeny, pokud jsou hodnoty útlumu linky příliš velké. Typické hodnoty útlumu linky na připojení DSL jsou mezi 5 dB a 50 dB (nižší hodnoty jsou lepší). Některé širokopásmové směrovače zobrazují tyto hodnoty útlumu řádků na svých stránkách konzoly, i když mají tendenci být zajímavé pouze pro pokročilé správce sítě při řešení problémů s připojením Wi-Fi podporuje funkci zvanou dynamické škálování rychlosti, která automaticky upravuje maximální rychlost přenosu dat nebo dolů v pevných krocích v závislosti na kvalitě přenosu linky. Ve scénářích s vysokým útlumem může připojení 54 Mb / s snížit rychlost například na 6 Mb / s. Slovo „útlum“ někdy platí i v jiných prostředích kromě počítačových sítí. Například audiofilové a profesionální zvukoví mixeři mohou používat útlumové techniky ke správě úrovní zvuku při míchání různých zvukových záznamů.
Demystifikováno zesílení
Zesílení signálu pracuje v opozici vůči útlumu signálu a elektricky zvyšuje sílu linkového signálu kteroukoli z několika technických metod. Různé formy zesílení zavádějí do signálu více či méně šumu. V počítačových sítích zesílení obvykle zahrnuje logiku pro redukci šumu, aby se zajistilo, že se v procesu nepoškodí podkladová data zprávy. Zařízení zesilovače sítě obvykle integrují zesilovač signálu do svých obvodů. Opakovač funguje jako prostředník mezi dvěma koncovými body zprávy. Přijímá data od původního odesílatele (nebo jiného předřazeného opakovače), zpracovává je přes zesilovač a poté přenáší silnější signál dopředu na své konečné místo určení. Tzv zesilovače signálu pomůže zesílit přijímané bezdrátové signály. Kromě zesilovačů fungují jako zesilovače také směrové antény a další vylepšení antén. Samostatný koncept od zesílení signálu, Zesílení DNS je druh útoku Distribuované odmítnutí služby (DDoS), kdy útočník se zlými úmysly nebo botnet používá systém DNS (Domain Name System) k zaplavení cílového serveru falešnými daty zpráv. Zesílení v tomto případě označuje chování DNS v reakci na zprávy s relativně malým požadavkem zasláním relativně velkého množství dat odpovědí. Termín zesílení soukromí (odděleně od zesílení signálu i DNS) označuje pokročilou koncepci v zabezpečení počítačové sítě a teorii informací, kde mohou dvě strany společně pracovat na vzájemném zjišťování hodnoty tajného klíče.