Ve světě protokolů bezdrátových sítí je několik navrženo tak, aby fungovaly na vysokých signalizačních frekvencích s cílem podporovat co nejvyšší přenosové rychlosti pro bezdrátovou komunikaci.
Co je protokol 60 GHz?
Tato kategorie bezdrátových protokolů pracuje v signalizačním pásmu (rozsah) kolem 60 Gigahertz (GHz). Tyto frekvence jsou výrazně vyšší než frekvence používané jinými bezdrátovými protokoly, například LTE (0,7 GHz až 2,6 GHz) nebo Wi-Fi (2,4 GHz nebo 5 GHz). Tento klíčový rozdíl má za následek, že systémy 60 GHz mají určité technické výhody ve srovnání s jinými síťovými protokoly, jako je Wi-Fi, ale také určitá omezení.
Klady a zápory protokolů 60 GHz
60 GHz protokoly využívají těchto vysokých frekvencí ke zvýšení šířky pásma sítě a efektivních datových rychlostí, které mohou podporovat. Tyto protokoly jsou zvláště vhodné pro streamování vysoce kvalitního videa, ale lze je použít i pro hromadné přenosy dat pro obecné účely. Ve srovnání se sítěmi Wi-Fi, které podporují maximální přenosové rychlosti mezi 54 Mb / s a přibližně 300 Mb / s, protokoly 60 GHz podporují rychlosti nad 1 000 Mb / s. Přestože lze video ve vysokém rozlišení streamovat přes Wi-Fi, vyžaduje určitou kompresi dat, která negativně ovlivňuje kvalitu videa; u připojení 60 GHz není taková komprese vyžadována. Na oplátku za zvýšenou rychlost obětují protokoly 60 Gb / s dosah sítě. Typické bezdrátové připojení o rychlosti 60 Gb / s může fungovat pouze na vzdálenost 30 stop (asi 10 metrů) nebo méně. Extrémně vysokofrekvenční rádiové signály nejsou schopny projít většinou fyzických překážek, a proto jsou vnitřní spojení také obecně omezena na jednu místnost. Na druhou stranu značně omezený dosah těchto vysílaček také znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že budou rušit jiné blízké sítě s frekvencí 60 GHz, a značně znesnadní vzdálené odposlechy a vloupání do zabezpečení sítě pro outsidery. Vládní regulační agentury spravují využití 60 GHz po celém světě, ale obecně nevyžadují licenci zařízení, na rozdíl od některých jiných pásem signálu. Jako nelicencované spektrum představuje 60 GHz pro výrobce zařízení výhodu nákladů a času na uvedení na trh, což přináší prospěch spotřebitelům. Tato rádia však spotřebovávají více energie než jiné druhy bezdrátových vysílačů.
WirelessHD
Průmyslová skupina vytvořila první standardní protokol 60 GHz WirelessHD, konkrétně pro podporu streamování videa ve vysokém rozlišení. Verze standardu 1.0 dokončená v roce 2008 podporovala datové rychlosti 4 Gb / s, zatímco verze 1.1 vylepšila podporu na maximálně 28 Gb / s. UltraGig je specifická značka pro technologii založenou na standardu WirelessHD od společnosti Silicon Image.
WiGig
Bezdrátový standard WiGig 60 GHz (také známý jako IEEE 802.11ad) dokončená v roce 2010 podporuje datové rychlosti až 7 Gb / s. Kromě podpory streamování videa používali dodavatelé sítí WiGig jako bezdrátovou náhradu kabeláže video monitorů a dalších počítačových periferií. Na vývoj technologie WiGig dohlíží průmyslový orgán s názvem Wireless Gigabit Alliance. WiGig a WirelessHD jsou široce vnímány jako konkurenční technologie. Někteří se domnívají, že WiGig může někdy dokonce nahradit technologii Wi-Fi, i když by to vyžadovalo vyřešení problémů s omezením dosahu.