Skip to content

Úvod do sítí LAN, WAN a dalších druhů plošných sítí

10 de Září de 2021
lans wans and other area networks 817376 6e07f1a4121a4e13ac43660ea41ef9b9

Jedním ze způsobů, jak kategorizovat různé typy návrhů počítačových sítí, je rozsah nebo rozsah sítě. Síťový průmysl z historických důvodů označuje téměř každý typ designu za nějaký typ oblastní sítě. Typy sítí se liší od topologií sítě (například sběrnice, prsten a hvězda).

Typy plošných sítí

Běžné typy oblastních sítí jsou:

  • LAN: Místní síť
  • WAN: Wide Area Network
  • WLAN: Bezdrátová místní síť
  • MUŽ: Síť metropolitní oblasti
  • SAN: Network Area Network, System Area Network, Server Area Network nebo někdy Small Area Network
  • UMĚT: Campus Area Network, Controller Area Network nebo někdy Cluster Area Network
  • PÁNEV: Personal Area Network

LAN a WAN jsou dvě primární a nejznámější kategorie oblastních sítí, zatímco ostatní se objevily s technologickým pokrokem.

LAN: Local Area Network

Síť LAN spojuje síťová zařízení na relativně krátkou vzdálenost. Síťová kancelářská budova, škola nebo dům obvykle obsahuje jednu LAN, i když někdy jedna budova obsahuje několik malých LAN (možná jednu na pokoj) a příležitostně LAN zasahuje do skupiny okolních budov. V sítích TCP/IP je LAN často, ale ne vždy, implementována jako jedna podsíť IP. Kromě provozu v omezeném prostoru jsou sítě LAN také obvykle vlastněny, řízeny a spravovány jednou osobou nebo organizací. Tyto sítě také obvykle využívají určité technologie konektivity, především Ethernet a Token Ring.

WAN: Wide Area Network

WAN překlenuje velkou fyzickou vzdálenost. Internet je největší sítí WAN na Zemi. WAN je geograficky rozptýlená sbírka sítí LAN. Síťové zařízení nazývané router připojuje sítě LAN k síti WAN. V síti IP router udržuje adresu LAN i adresu WAN. Síť WAN se liší od sítě LAN v několika důležitých ohledech. Většinu sítí WAN (jako internet) nevlastní jediná organizace. Místo toho existují sítě WAN v kolektivním nebo distribuovaném vlastnictví a správě. Sítě WAN využívají pro připojení na delší vzdálenosti technologie jako ATM, Frame Relay a X.25.

LAN, WAN a domácí sítě

Rezidence obvykle využívají jednu LAN a připojují se k internetu WAN prostřednictvím poskytovatele internetových služeb (ISP) pomocí širokopásmového modemu. ISP poskytuje modemu IP adresu WAN a všechny počítače v domácí síti používají IP adresy LAN (nazývané také soukromé IP adresy). Všechny počítače v domácí síti LAN mohou komunikovat přímo mezi sebou, ale k dosažení ISP i mimo něj musí procházet centrální síťovou bránou, obvykle širokopásmovým routerem.

Jiné typy plošných sítí

Přestože LAN a WAN jsou nejoblíbenější typy sítí, můžete také vidět odkazy na tyto další:

  • Bezdrátová místní síť: LAN založená na technologii bezdrátové sítě Wi-Fi.
  • Síť metropolitní oblasti: Síť zahrnující fyzickou oblast větší než LAN, ale menší než WAN, například město. MAN je obvykle vlastněn a provozován jediným subjektem, jako je vládní orgán nebo velká společnost.
  • Campus Area Network: Síť zahrnující více LAN, ale menší než MAN, například na univerzitě nebo v místním obchodním kampusu.
  • Personal Area Network: Síť, která obklopuje jednotlivce. Mezi zařízeními Bluetooth může být vytvořen bezdrátový PAN (WPAN).
  • Storage Area Network: Připojuje servery k zařízením pro ukládání dat pomocí technologie, jako je Fibre Channel.
  • Systémová oblast sítě (také nazývaná Cluster Area Network nebo CAN): Propojuje vysoce výkonné počítače s vysokorychlostním připojením v konfiguraci clusteru.
  • Pasivní optická lokální síť: POLAN obsluhuje vlákno pomocí rozdělovačů optických vláken, které umožňují jednomu optickému vláknu obsluhovat více zařízení.

Mezi několik dalších typů sítí, které se zaměřují na soukromé sítě, patří virtuální privátní sítě (VPN) a podnikové soukromé sítě (EPN).